Wartki Niemen i inne opowiadania

Okładka książki Wartki Niemen i inne opowiadania Janka Bryl
Okładka książki Wartki Niemen i inne opowiadania
Janka Bryl Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Bystry Nioman
Państwowy Instytut Wydawniczy
1989-01-01
1989-01-01
Czesław Seniuch

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11/1982 (136) Ryhor Baradulin, Aleksander Barszczewski, Danuta Biczel-Zahnietawa, Janka Bryl, Wasil Bykau, Sokrat Janowicz, Eugeniusz Kabatc, Uładzimir Karatkiewicz, Aleksiej Karpiuk, Jakub Kołas, Janka Kupała, Borys Mozajew, Florian Nieuważny, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Janka Sipakou, Maksim Tank, Jurij Trifonow
Literatura na ... Ryhor Baradulin, Al...

Urodzony w Odessie, żołnierz polskiego września, białoruski partyzant i autor opowiadań, raczy nas nostalgicznymi i odrobinę zbyt sielskimi widoczkami białoruskiej wsi lat 1941-1983. Przygnębiające jest iż dla chłopskich bohaterów opowiadań, jedyną szansą na zobaczenie kawałka innego świata, jest uczestnictwo w wojnach od japońskiej po wielką ojczyźnianą, przy jakimkolwiek braku "politycznej" refleksji. Drażniła mnie również bezkrytyczna apoteoza białoruskiej (radzieckiej) partyzantki. Doceniając umiejętności pisarskie pozostaję nieco sfrustrowany,

Nostalgiczne opowiadania o białoruskiej wsi. Warto przeczytać.

Nostalgiczne opowiadania o białoruskiej wsi. Warto przeczytać.

• Bookcrossing
  • Postradziecja