List do nienarodzonego dziecka

Okładka książki List do nienarodzonego dziecka
Oriana Fallaci Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfery literatura piękna
literatura piękna
Sfery
Lettera a un bambino mai nato
Świat Książki

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Raz jeszcze o macierzyństwie

Link do recenzji

Oriana jest po prostu wielka. Porusza tematy trudne i ważne. Świat nie jest czarno-biały. Nie dla Oriany. I nie tylko dla niej.
W tej krótkiej formie, jaką jest "List do nienarodzonego dziecka" zadaje celne ciosy w schematyczne, patriarchalne myślenie. Zadaje ciosy w dumę człowieka, w dumę z "osiągnięć". W przekonanie człowieka o jego wielkości.
Pokazuje prawdę o wolności,...

Oriana Fallaci - kobieta odważna, szczera, bezkompromisowa.
Taka też jest jej książka "List do nienarodzonego dziecka".
Krótka, ale bardzo treściwa. Intymna, ale bardzo bezpośrednia.
Podkreśla to pierwszoosobowa narracja.
Zapis rozmów kobiety w ciąży z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.
Wiele przemyśleń na temat roli kobiety i mężczyzny.
Samotna z własnego wyboru.
Nie boi się...

Cóż mogę o niej powiedzieć? Jest to dla mnie dosyć trudna pozycja. Czytałam ją z pewnym smutkiem i bólem. Pojawiają się tutaj rozważania dotyczące urodzenia dziecka oraz dylematy, czy lepiej je urodzić czy też nie.
Pojawiają się tutaj również odczucia matki po utracie dziecka. Oraz zagrożenie jej własnego życia. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla własnego dziecka?...

zaskakująco czułe

Przepiękne, poruszające, prawdziwe. Moim zdaniem nie jest możliwe opisanie emocji przyszłej matki. Natomiast Fallaci w sposób niesamowity przekazuje uczucia oraz wątpliwości dotyczące macierzyństwa.

Ciekawe, wzruszające... pada tu dużo ważnych słów o kobietach i ich losie. Mimo że momentami prześwituje z tej książki stereotypowa rozchwiana kobieta, to w tej odsłonie nie jest to denerwujące. Bardzo prawdzie kobieca.

Ot, po prostu przepiękna książka. Myślę, że gdybym była jakieś dziesięć lat młodsza, to nie umiałabym jej w żadnym stopniu docenić. Teraz czuję się na tyle dojrzała, aby móc odpowiednio na tę historię spojrzeć. Znając biografię Oriany mogę się tylko domyślać, ile ją kosztowało stworzenie „Listu do nienarodzonego dziecka”. Mam za co być wdzięczną — Oriana, jak zwykle,...

„List do nienarodzonego dziecka”.
Oriana Fallaci. Wybitna postać w świecie literatury, reportażu. Była pierwszą w historii Włoch kobietą - korespondentką wojenną. Była i nadal jest niewygodna, trudna, wymagająca, szczera, brutalna i prawdziwa. To najcenniejsze, co może pisarz dostarczyć czytelnikowi. Szanuję, czytam, podziwiam i staram się zawsze zrozumieć.
W obliczu...

Świetna. W kraju, w którym kult Matki Polki Cierpiącej i niemyślącej jest tak powszechny, ta książka jest jak oddech świeżego powietrza.

Wybitna. Swietnie napisana, dobrze sie czyta - pelna glebi, daje do myslenia. Tytul zdradza moze zakonczenie, ale nie do konca.
Polacam kazdej kobiecie, obojetnie jakie ma poglady na ciaze, aborcje etc. Mezczyzna tez polecam, mimo ze oni raczej nie beda w podobnej pozycji co kobiety.

• Chcę w prezencie
  • 2020