List do nienarodzonego dziecka

publicystyka literacka, eseje
2017-04-26
Joanna Ugniewska
Joanna Ugniewska macierzyństwo rozmowa dziecko matka

Przepiękne, poruszające, prawdziwe. Moim zdaniem nie jest możliwe opisanie emocji przyszłej matki. Natomiast Fallaci w sposób niesamowity przekazuje uczucia oraz wątpliwości dotyczące macierzyństwa.

Ciekawe, wzruszające... pada tu dużo ważnych słów o kobietach i ich losie. Mimo że momentami prześwituje z tej książki stereotypowa rozchwiana kobieta, to w tej odsłonie nie jest to denerwujące. Bardzo prawdzie kobieca.

Ot, po prostu przepiękna książka. Myślę, że gdybym była jakieś dziesięć lat młodsza, to nie umiałabym jej w żadnym stopniu docenić. Teraz czuję się na tyle dojrzała, aby móc odpowiednio na tę historię spojrzeć. Znając biografię Oriany mogę się tylko domyślać, ile ją kosztowało stworzenie „Listu do nienarodzonego dziecka”. Mam za co być wdzięczną — Oriana, jak zwykle,...

„List do nienarodzonego dziecka”.
Oriana Fallaci. Wybitna postać w świecie literatury, reportażu. Była pierwszą w historii Włoch kobietą - korespondentką wojenną. Była i nadal jest niewygodna, trudna, wymagająca, szczera, brutalna i prawdziwa. To najcenniejsze, co może pisarz dostarczyć czytelnikowi. Szanuję, czytam, podziwiam i staram się zawsze zrozumieć.
W obliczu...

Świetna. W kraju, w którym kult Matki Polki Cierpiącej i niemyślącej jest tak powszechny, ta książka jest jak oddech świeżego powietrza.

Wybitna. Swietnie napisana, dobrze sie czyta - pelna glebi, daje do myslenia. Tytul zdradza moze zakonczenie, ale nie do konca.
Polacam kazdej kobiecie, obojetnie jakie ma poglady na ciaze, aborcje etc. Mezczyzna tez polecam, mimo ze oni raczej nie beda w podobnej pozycji co kobiety.

Tęsknota

Obłoki, co z ziemi wstają

I płyną w słońca blask złoty,

Ach, one mi się być zdają

Skrzydłami mojej tęsknoty.

Te białe skrzydła powiewne

Często nad ziemią obwisną,

Łzy po nich spływają rzewne,

Czasem i tęczą zabłysną.

Gwiazdy, co krążą w przestrzeniach

Po drogach nieskończoności,

Są one dla mnie w marzeniach

Oczami mojej miłości.

Patrzą się...

Rewelacyjna. Każdy powinien ją przeczytać.
Oriana Fallaci jest wielka.

"Pewnego dnia ja i ty musimy porozmawiać o tym zjawisku zwanym miłością. Ponieważ, szczerze mówiąc, nie podjęłam dotąd, o co chodzi. Podejrzewam, że chodzi o gigantyczne oszustwo, wymyślone po to, żeby ludzi udobruchać i żeby ich rozerwać. Miłość głoszą księża, plakaty reklamowe, literaci, politycy, ci, co ją uprawiają, i rozprawiając o miłości, przedstawiają ją jako...

Książka, w właściwie "list", bardzo krótka, a tak bardzo wymowna. Jak tu ktoś napisał: lektura obowiązkowa dla każdego człowieka, każdej istoty myślącej. List matki spodziewającej się dziecka, świadomej tego, co czeka każde nowo narodzone stworzenie ale i tego, co czeka ją samą. Obawy ale i radość oczekiwania, złość na fizyczne ograniczenia, które wprowadza ciąża u kobiety...

Dyskusje

• Chcę w prezencie