Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem

Carl Honoré Wydawnictwo: Drzewo Babel filozofia, etyka
In Praise of Slow
Krzysztof Umiński
Drzewo Babel
filozofia czas życie powolność jak zwolnić tempo życia?
In Praise of Slow
filozofia, etyka
Krzysztof Umiński
filozofia czas życie powolność jak zwolnić tempo życia?

W naszych czasach, kiedy wszyscy ciągle gdzieś biegniemy, śpieszymy się i niecierpliwimy w choćby minimalnym korku, namawianie do powolności może wydawać się absurdalne. Niemniej na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać taką potrzebę - potrzebę zwolnienia, zrezygnowania z niektórych rzeczy dla polepszenia jakości innych itd. Książka Carla Honore'a jest być może...

Ciekawa książka.
Trudno się zgodzić z niektórymi poglądami autora, ale trzeba przyznać, że autor porządnie, na wielu przykładach, analizuje rożne formy powolności, różne możliwości zwolnienia.

Trudno ksiązkę przeczytać na jeden raz, ale czytanie co jakiś czas jednego rozdziału jest bardzo przyjemne. Każdy rozdział dotyczy inne formy powolności, innego jej zakresu- czyli...

"W świecie ogarniętym obsesją, by wszystko robić szybciej, niektórym będzie jednak łatwiej niż innym (...). Pewne formy spowolnienia mają swoją cenę, na którą nie każdego stać. Żeby posłać dziecko do szkoły kierującej się Powolnymi zasadami potrzebne są pieniądze. Żeby wygospodarować czas na edukację domową, przynajmniej jeden rodzic musi pracować mniej, co nie jest możliwe...

Na półkach: , , , ,

Wzięłam tę książkę na wakacje - idealnie pasowała do niespiesznego smakowania i miała umacniać w postanowieniu, że tym razem będzie bez gonitwy, żeby zobaczyć 'wszystko'. Wyjazd udał się wyśmienicie, w zgodzie z ideą powolności, natomiast lektura mnie rozczarowała.

W telegraficznym skrócie: autor przedstawia zgubne skutki ogromnego przyspieszenia tempa życia (trudno się z...

książka na którą czekałam nie wiedząc o tym.Na pewno do niej wrócę. To jest remedium na dzisiejsze czasy -jak żyć nie tracąc nic z życia, jak mieć czas dla bliskich, jak pogodzić nasze cele z upływającym czasem, jak mądrze jeść, kochać , dbać o umysł i ciało i mieć na to czas.Genialne !

Ta pozycja najmniej mi się podoba z dotychczas przeczytanych książek Liosy - nie dałam rady jej doczytać do końca mimo 120 stron... Jeśli szukasz erotycznych, kilku-stronicowych zachwyceń nad tytułową macochą to książka Ci się spodoba.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niewątpliwie ciekawa i ważna książka. bo każdemu przyda się choć trochę zwolnić. Niestety, patrząc za okno, mam wrażenie, że ludzie wokół mnie żyją raczej według zasady: szybko i więcej, a jak się nie uda to jeszcze szybciej i jeszcze więcej. Sam czasami łapię się na tym, że gdzieś gnam bez większej potrzeby.

Pozycja warta uwagi dla wszystkich wiecznie spieszących się, którzy tak naprawdę nie wiedzą czemu się spieszą. U większości nie spowoduje raczej zwrotu o 180 stopni, ale pozwoli chociaż na moment zwolnić i zastanowić się czy nie warto robić tego częściej.

Warto przeczytać! Dlaczego? Bo książka pozwala spojrzeć na życie z całkowicie innej perspektywy, kontrowersyjnej, bo "powolnej".

Autor przeprowadza nas przez różne obszary, tj. jedzenie, miasto, ciało/umysł, medycyna, seks, praca, czas wolny i dzieci. To co cenne, to założenia autora które nie obalają i nie stoją w sprzeczności z pędem codzienności.

Można wiele wynieść...

żyjmy wolniej.
przesłanie płynące z książki jest jednoznaczne: zwolnij! szkoda życia.
w każdej dziedzinie należy się wyciszyć i poznać własne potrzeby, usłyszeć swój wewnętrzny głos.
"pochwała powolności" to apel do wszystkich, którzy chcą, ale nie wiedzą jak się zatrzymać i co zrobić, by iść WOLNIEJ przez świat.
jesteśmy owładnięci chorobą cywilizacyjną pt.: "nie mam...

Dyskusje

• 2012
  • Poradniki
  • 2013
  • Chcę w prezencie
  • 2014
więcej mniej

Carl Honoré Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem Zobacz więcej