Kup teraz - 17 ofert w cenie od 6.99 zł do 45.97 zł

Czerwona kraina

Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantastyka, fantasy, science fiction
A Red Country
Robert Waliś
Mag
literatura brytyjska literatura XXI wieku proza brytyjska fantasy fantastyka literatura angielska proza angielska
A Red Country
fantastyka, fantasy, science fiction
Robert Waliś
Uniwersum Pierwszego Prawa

Oficjalne recenzje i

Czerwona padlina

Link do recenzji

Kolejna historia ze świata Uniwersum Pierwszego Prawa prowadzi nas do Bliskiej Krainy, miejsca gdzie przeważają małe miasta i porozrzucane między nimi farmy.

Na jednej z takich farm, wychowała się i mieszka Płoszka Południe. Jej ojciec dawno temu zmarł, miała wielu ojczymów, a aktualnie rolę tę pełni ogromny, tchórzliwy i potulny Północny o imieniu Owca. Płoszka ma dwójkę...

Rozczarowujący spadek formy. Nowi bohaterowie nie są tak interesujący jak znani z poprzednich części. Czy Abercrombie uznał, że nie warto wkładać w ich charakterystykę zbyt wiele wysiłku bo wystąpią one wyłącznie w tej książce?

O ile w poprzednich częściach podążając za bohaterami mieliśmy wgląd w ich charaktery i procesy myślowe nawet w opisach pomieszczeń w których...

Poprzednio Abercrombie udowadniał, że potrafi tworzyć wielu pełnokrwistych bohaterów, a także umiejętnie posługiwać się schematami w fantasy. W przypadku "Czerwonej Krainy" żadna z tych zalet nie występuje, a autor wpada w rozczarowującą wtórność.

Powieść sama w sobie niewiele wnosi do poznanego już ówcześnie uniwersum, poza tym że pokazuje nam kilku bohaterów tkwiących...

To chyba najbardziej pozytywna z pełnych cynizmu i bezwzględności (jeśli chodzi o czyny bohaterów jak i los) książek Abercrombiego. Widać, że nawet Lord Grimdark (jak nazwał się sam Abercrombie) musi czasem odpocząć od dokręcania śruby bohaterom. Oczywiście nie znaczy to, że będzie lekko.
Początkowo bałem się, że westernowy sztafaż będzie mnie męczył (nie lubię westernów),...

Świetna, trzymająca w napięciu książka z bardzo dobrą akcją.

Jak zawsze trzyma poziom, nic do zarzucenia. Wartka akcja, starzy i nowi bohaterowie, a wszystko okraszone strumieniami krwi, łez i gòwna.

Na półkach: , , , , ,

Western pełną gębą w stylu Joe Abercrombiego, przyprawiony do smaku garstką znanych fanom Pierwszego Prawa postaci.

To jednak nie jest literatura dla mnie, niestety.

"Pierwsze prawo" na dzikim zachodzie. Autor prawie nie udaje, że jego powieść nie jest westernem, momentami spodziewałem się wręcz, że których z bohaterów wyciągnie z kabury colta. Mamy tu więc kolonistów, gorączkę złota, dzikie plemiona przypominające Indian, starego trapera z pochodzą z miejscowego plemienia żoną, bandę najemników i pościg za rozbujnikami. Szkoda tylko,...

Za największy plus książki uważam to, że pozwala bardzo łatwo i głęboko poczuć klimat Dzikiego Zachodu. Postacie i fabuła jak zwykle na wysokim poziomie, przygoda nie pozwala choćby na moment nudy. Czyta się szybko i przyjemnie, czyli tak jak pozostałe książki Abercrombiego.

• Fantastyka
  • Fantasy