Strach mędrca. Część 1

Okładka książki Strach mędrca. Część 1
Patrick Rothfuss Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki królobójcy (tom 2.1) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki królobójcy (tom 2.1)
Fantasy
2011-03-01
Mirosław P. Jabłoński
Strach Mędrca Patrick Rothfuss
Inne

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Ocena 5,7
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...
Okładka książki Epopeja. Legendy fantasy Paolo Bacigalupi, Trudi Canavan, Orson Scott Card, Kate Elliott, Robin Hobb, Nora K. Jemisin, Mary Robinette Kowal, Ursula K. Le Guin, Juliet Marillier, Melanie Rawn, Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson, Carrie Vaughn, Tad Williams, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Epopeja. Legen... Paolo Bacigalupi, T...

Trochę się podśmiewam z tytułu, bo nasz bohater rzadko zachowuje się jak mędrzec :)
A czytelniczo jak dla mnie jest coraz lepiej, aż mi szkoda klawiatury na opisy wrażeń, bo lecę czytać dalej.

Fale letnich upałów jak wiadomo nie sprzyjają zbytnio czytaniu, ale tym co zawsze działa na mnie orzeźwiająco jest dobra fantastyka.
„Strach mędrca” cz.1 to drugim tom Kronik Królobójcy i wciąż nie wiem, kto jest tym królobójcą, ponieważ jeszcze się to nie wyjaśniło. Co mamy wobec tego? Dalsze przygody Kvothe’a na Uniwersytecie, jego próby zarobienia na czesne, jego doświadczenia z muzyką (gra na lirze) i jego wysiłki zdobycia Denny. To zawiera pierwsze trzy czwarte książki i mimo, że to tematy już eksploatowane w pierwszym tomie („Imię wiatru”) to czyta się to całkiem znośnie, choć nie bez pewnego znużenia. Natomiast pozostała część książki to nagły zwrot akcji i niespodzianka jaką przygotował dla czytelników Autor. Dzieje się dużo i jest emocjonująco. Końcówka jest więc najmocniejszym punktem tej książki i to winduje moją ocenę o pół gwiazdki. Należy jeszcze dodać, że wszystko urywa się w takim momencie, że grzechem byłoby niesięgnięcie po część nr 2 co pewnie wkrótce uczynię. Tymczasem części pierwszej wystawiam 6,5 gwiazdki (mocna ocena dobra).

Duża dawka humoru i akcji, czytelnik nie może się nudzić. Świetna książka i już nie mogę się doczekać sięgnięcia po kolejną część.

Jakoś tak się ciągnął niemiłosiernie , wątek romansu / relacji z Deana do bólu wymęczył mnie, najciekawsze były wątki w uniwersytecie gdzie pobierał nauki i relacje z mistrzami ale jakieś to powtarzalne liczyłem na coś więcej.

Generalnie ok. Ale męczące są rozdziały o "kwitnącej miłości" no i ta nauka... Czasem mam wrażenie że nie rozumiem co czytam. Ale jako całość oceniam bardzo dobrze.

Byłoby perfekcyjnie gdyby nie koszmarki językowe "ubrać płaszcz kąpielowy".

Byłoby perfekcyjnie gdyby nie koszmarki językowe "ubrać płaszcz kąpielowy".

Czyta się całkiem spoko, ale zaczyna mnie już męczyć wątek miłosny głównego bohatera..

Ciut niżej oceniam niż pierwszy tom, ale to wciąż świetna książka. Po przeczytaniu, mimo, ze był środek nocy, wstałam tylko po to, by znaleźć kolejny tom, by mieć rano od razu pod ręką.

Powiedziałbym, że ta część była trochę słabsza od poprzedniej. W większości akcja dzieje się w dalszym ciągu na uniwersytecie i wydarzyło się tutaj sporo, jednak same wydarzenia nie są już aż tak ciekawe jak w tomie poprzednim.
Nie jest tak, że wszystko było nudne, jednak takich momentów było sporo, a raczej zdecydowanie więcej niż w poprzednim tomie i zmiana miejsca akcji bliżej końca książki okazała się zbawienna i wprowadza w końcu nieco świeżości. Uważam jednak, że stało się to trochę za późno i autor zbyt dużo czasu poświecił w tym tomie na kontynuowanie wydarzeń na uniwersytecie. Szkoda trochę, że sama relacja z podróży bohatera, sprowadziła się tylko do krótkiego streszczenia, mimo że podczas tej podróży zdarzyło się sporo, więc sam wątek mógłby być dosyć ciekawy.
Ogólnie czytało się to świetnie, poziom poprzedniej części niemal utrzymany, liczę, że po zmianie miejsca akcji będzie teraz znacznie ciekawiej.

I oto góra urodziła mysz. Miała być ostateczna walka z demonami, atak z innych wymiarów, historia żywej legendy powieściowego świata, miała być w końcu nowa jakość w fantasy, a otrzymaliśmy morderczo szczegółową historię szkolnych perypetii siedemnastolatka, opis jego starć z nielubianym współuczniem i bezlitośnie dokładną relację rozmów przeprowadzonych z ładnymi koleżankami i najlepszymi kolegami.
Już pierwsza, niepokojąco "szkolna", część budziła pewne obawy o pisarskie umiejętności konieczne do poprowadzenia obiecanej fabuły, natomiast ta przyniosła mi pewność, że nic z tego nie będzie. Beze mnie pojedzie dalej ten pociąg.
Z obowiązku wspomnę, że większość akcji toczy się na uniwersytecie. Pod koniec przenosi się gdzie indziej, jednak narracja nie traci nic ze swej rozwlekłości i nadal zajmuje się głównie kompletnie nieistotnymi szczegółami.
Z ciekawostek - autor zapomniał, kto śpiewał z bohaterem, kiedy ten zdobywał fletnię - zawsze mnie bawią takie błędy.