Monidło. Przepychanka

Jan Himilsbach Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej satyra
Państwowy Instytut Wydawniczy
satyra
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej

Język,klimat,prostota codziennego życia-niepowtarzalne i nie do podrobienia.

Jan Himilsbach wychowany w biednej rodzinie otoczony ludźmi z marginesu i to własnie jest przelane na papier.meliny,klimat więzienny-jego kodeks moralny i obyczaje, mnóstwo wódki i przemocy. niepowtarzalny klimat.

Zbiór opowiadań napisanych z dużą dozą humoru. Zdarzenia te działy sie w rzeczywistości są częścią autobiografii autora.

Jeśli szukacie obrazu Polskiego (i nie tylko) lumpenproletariusza, wykolejeńca i alkoholika, sięgnijcie proszę po opowiadania Jana Himilsbacha, nie zaś opowieści o Jakubie Wędrowyczu (choć Kroniki…, są genialne).

Zobaczycie nie fikcję, a prawdę; bolesną, przerażającą rzeczywistość Rzeczypospolitej minionych dziesięcioleci i uniwersalny obraz marginesu społecznego....

To niewielka książeczka z krótkimi opowiadaniami, być może nawet prawdziwymi historiami, których Himilsbach mógł być świadkiem/uczestnikiem.
Każda z tych miniaturek przenosi nas w świat tzw. lumpenproletariatu, gdzie przyjaźnie zawiązują się przy flaszce, a każdy ochlapus ma swój kodeks honorowy. Są tu historie z życia kamieniarza, ale i opowieść z dzieciństwa z nalotu...

• Proza
  • Chcę w prezencie