Jesień w Pekinie

1992-01-01
1974-01-01
9788385193975
Krystyna Dolatowska
czarny humor absurd awangarda powieść awangardowa

Dla mnie to "dzieło" grafomana. Totalny bełkot i nuda. Tytuł nie ma nic wspólnego z treścią, a budowanie kolei na pustyni bardzo często ma sens, np. w Australii, Afryce czy Azji, gdzie są obfite złoża minerałów położone na pustyni. Eurocentryzm i narcyzm autora z tego przebija...

Piękna

Piękna

Ktoś mi kiedyś doradził, że jak lubię książki Kurta Vonneguta, to może spodobać mi się twórczość Borisa Viana. Nie dałam się długo namawiać. „Jesień w Pekinie” jest uznawana za jego największe dzieło. Spróbujmy więc z najwyższej półki. Biorę się za tą „Jesień...”.

Książka z kategorii „nie wiem o co chodzi, ale jest czad”. Boris Vian uprawiał pisarski surrealizm, a w tej powieści wzniósł się na wyżyny gatunku. Trafiamy do świata, gdzie absurd goni absurd i nikogo one nie dziwią. Są umocowane w prawie, a nawet maja dla bohaterów logiczne uzasadnienie.

Osią fabuły jest budowa linii kolejowej na pustyni. Różne postacie w wyniku dziwnych wydarzeń trafiają do Egzopotamii i zostają zaangażowane w to przedsięwzięcie. Jednak, w moim odczuciu, to nie książka jako całość bawi/intryguje, a jej poszczególne sceny. Przyznam się, że ja fabuły nie ogarnęłam wcale, ale poszczególne epizody, dialogi to był fantastyczny pokaz absurdu oraz wspaniała zabawa słowem. Jedna ze scen, która utkwiła mi w głowie dzieje się w szpitalu. W sali stoi trzeszczące krzesło, na które pacjent się skarży. Co słyszy w odpowiedzi: „Jest chore. Leczymy je. Szpital to szpital.”[1] Pozazdrościć służby zdrowia.

„Jesień w Pekinie” nie przyćmiła mojej miłości do Kurta Vonneguta. Jest to powieść ciekawa, a Boris Vian zaskakuje pomysłem i inteligencją. Dla mnie jednak to wszystko jest zbyt abstrakcyjne. Lubię absurd, groteskę, satyrę, jednak stwierdzam, że wolę również, kiedy zarys fabuły jest wyraźniejszy. „Jesień w Pekinie” to nie opowieść, a czysta zabawa. W sumie warto było do niej dołączyć.

[1] Boris Vian, „Jesień w Pekinie”, przeł. Krystyna Dolatowska, wyd. Siedmioróg, Wrocław 1992, loc. 725-727.

Boskie.

Boskie.

Przepadam od liceum...

Przepadam od liceum...

Początki przygody z literaturą, gimnazjum. Na książkę polowałem ze względu na rekomendacje Smugglera i MrJediego z Cd Action. Z samej książki niewiele pamiętam, poza tym, że zostawiła we mnie głęboki ślad i ukształtowała moje czytelnicze gusta na długi czas. Dla mnie osobiście pozycja legendarna :)

Totalnie nie mam pojęcia o co chodziło w tej książce, ale niektórzy bohaterowie i dialogi kapitalne :)

Perełka pisana cudownym językiem. Przeczytajcie, bo słowami nie można oddać klimatu tej powieści!

Klasyka „czarnego humoru”. Występują : profesor Zjadłjadł , Klaudiusz Leonek ,Anna to imię faceta , Małyjanio ,Alfredo Żabes ,Śrubć ,Amadeusz Dode, Baron Ursus de Żanpolan.
Nie dla każdego- tylko dla wybranych . hehe

Nie dla każdego- tylko dla wybranych . hehe

Przeczytałem ponownie po 27 latach i ponownie nie mogę się pozbierać.

Przeczytałem ponownie po 27 latach i ponownie nie mogę się pozbierać.

• Literatura francuska
  • Literatura francuska