3 Anny w kapeluszach

Okładka książki 3 Anny w kapeluszach Edyta Tyszkiewicz
Okładka książki 3 Anny w kapeluszach
Edyta Tyszkiewicz Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza kryminał, sensacja, thriller
Warszawska Firma Wydawnicza
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7805-221-0
zabójstwo

Na półkach: , , , , , ,

Stary skrzypek, właściciel księgarni, dziewiętnastolatek, młoda pielęgniarka i starszy żołnierz. Tomasz, drugi z wymienionych jest właścicielem księgarni w małym miasteczku. W najmniej spodziewanym momencie zostaje oskarżony o próbę zamordowania swojej przyszłej narzeczonej. Czuje, że zaczyna się dziać wokół niego coś dziwnego. Oskarżenie, niewyjaśnione zmiany osobowości i czworonożny przyjaciel, który chce go zagryźć. Co łączy wcześniej wymienionych ludzi? Czemu Tomasz został oskarżony o próbę morderstwa tak bliskiej osoby? Czy zdoła dojść w jakiś sposób do rozwiązania zagmatwanej zagadki czy takowej w ogóle nie ma? Czy przezwycięży swoje lęki?

Edyta Tyszkiewicz jest bialską pisarką, zaś z wykształcenia jest przedszkolanką. 3 Anny w kapeluszach jest jej debiutem literackim, ale na pewno nie ostatnią książką, bo już jest w trakcie pisania kolejnej. Jej ulubionym pisarzem jest Jonathan Carroll. Prowadzi również bloga związanego z literaturą – Kulturalny miszmasz.

To, co kuło mnie w oczy to wiele literówek i błędów. Mówi się, że gimnazjaliści, ba! nawet licealiści mają problem z końcówkami czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej „mówię, robię, piszę”, zaś osoba odpowiedzialna za korektę ma chyba problem z czasownikami w trzeciej osobie liczby pojedynczej, „zajął, wziął, mruknął”. U tych pierwszych jeszcze mogę znieść takie błędy (choć też mnie one bardzo denerwują),ale nie w książce, która – podobno - przeszła korektę! I nie zdarzyło to się raz, czy dwa. Nie podam tutaj dokładniej liczby, bo wolałam się skupić na tekście, jednak kilkanaście błędów tego samego typu na pewno w tej powieści można znaleźć. Szkoda, bo to tylko psuje przyjemność z lektury – minimalnie, ale jednak.

Historia jest bardzo ciekawa i chyba to jest najbardziej przekonywujące w tej pozycji. Tajemnice, hipnoza, świat snów na granicy ze światem realnym. Nie wiadomo do końca, co jest prawdą, a co tylko złudzeniem. Choć podejrzenia związane z rozwiązaniem zagadki miałam już w połowie i w częściowo się one sprawdziły, to jednak małego zaskoczenia nie zabrakło.

Powieść jest pisana z perspektywy różnych ludzi, dzięki czemu możemy dowiedzieć się o problemach większości ofiar. Co myślały, co robiły, jakie pobudki nimi kierowały, jakie myśli ich prześladowały. To naprawdę idealne rozwiązanie, bo każdy z nich to zupełnie inny przypadek, zupełnie inne oblicze lęków i strachu. Najbardziej zainteresował mnie dziewiętnastoletni Łukasz, u którego objawy były naprawdę zatrważające. Choć symptomy były u wszystkich podobne, to jednak obrazy były zupełnie inne.

Styl autorki jest płynny i nieprzesadzony. Taki, jaki powinien być. Gdyby nie te rażące błędy związane z korektą o wiele lepiej czytałoby się jej powieść. Edyta Tyszkiewicz zgrabnie przechodzi z jednego na drugiego bohatera nie mącąc tym czytelnikowi w głowie, co nie zawsze się udaje się autorom przy tak dużej ilości bohaterów.

Jest to powieść na jeden wieczór. Przyjemna, ciekawa, ale raczej niezapadająca w pamięć na dłużej. Porusza ciekawą tematykę, jaką jest hipnoza, oddziaływanie na innych, paranoje, urojenia i choroby psychiczne. Nie zrobiła mi „prania mózgu”, nie sprawiła, że nie mogłam uwierzyć w jej zakończenie czy też w całą tę historię. Debiutowi Edyty Tyszkiewicz zabrakło wielu rzeczy do tego, jednak nie żałuję spędzonych z nią godzin. Jestem ciekawa, co też jeszcze drzemie w umyśle autorki, a co jeszcze nie ujrzało światła dziennego. Na pewno z ciekawością zwrócę uwagę na inne tytuły przez nią napisane, bo z tego, co czytałam mają poruszać równie ciekawą tematykę, tak jak te w 3 Annach w kapeluszach.

_____

"Gdy jest się bardzo młodym radość wypływa z nas sama i przez większość czasu nie umiemy utrzymać jej na wodzy choćbyśmy bardzo chcieli."

Krótki opis z tyłu i okładka książki, o której dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć, zasugerowała mojej osobie fabułę opartą na wątku kontaktów człowieka z cywilizacją pozaziemską. I tak też po przeczytaniu początkowych stron sądziłam. Okazało się jednak, że zostałam zręcznie zmanipulowana, a moje domyślania zdały się na nic, gdyż to, o co oparta była cała kanwa fabuły, zaskoczyło mnie i wprawiło w wielkie zdziwienie.

Edyta Tyszkiewicz to bialska pisarka, której książka "3 Anny w kapeluszach" jest debiutem powieściowym. Autorka z wykształcenia jest przedszkolanką, jednakże jej życiorys zawiera również doświadczenie w takich profesjach jak kierownik kliniki czy asystentka w gabinecie stomatologicznym. Edyta Tyszkiewicz swoje pierwsze próby pisarskie podejmowała już w podstawówce, ceni sobie Jonathana Carrolla. W sieci znajdziecie świeżutki jeszcze blog pisarki: Kulturalny miszmasz.

Właściciel nieźle prosperującej księgarni w małym miasteczku, czterdziestoletni rozwodnik Tomasz spotyka się od dłuższego czasu z młodszą od niego asystentką lekarza, Anną. Zwyczajne i spokojne życia bohatera przerywa seria nie dających się racjonalnie wytłumaczyć zdarzeń. Jego dziewczyna zaczyna miewać niepokojące sny, pod wpływem których oskarża Tomasza o próbę zabicia jej osoby. Jego pracownik Łukasz niespodziewanie zaczyna twierdzić, że światu zagraża inwazja owadów, których nikt nie potrafi dostrzec. A sąsiad bohatera - starszy, emerytowany wojskowy odczuwa przesunięcie kolana, które nastąpiło podczas snu. W miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a ludzie przestają odróżniać sen od jawy. Rozwiązaniem zagadki zajmuje się niepozorny miłośnik książek.

Autorka znakomicie potrafi budować napięcie. Jej lekkie pióro widać w każdym akapicie książki, dzięki czemu powieść czyta się szybko i z pełnym zaciekawieniem. Gatunkowo debiut Edyty Tyszkiewicz zbliżony jest do kryminału: jest zagadka, są tajemnicze śmierci i jest ktoś lub coś, co zapoczątkowało tę zbiorową paranoję u ludzi. Na rozwiązanie tajemnicy powieści nie wpadłam, nie spodziewałam się bowiem, że autorka w ten sposób pokieruje fabułą, i stąd właśnie mój zachwyt. Zachwyt nad umiejętnością zmylenia tropów czytelnika, nad przemyślaną konstrukcją fabuły i dość dobrze zarysowanymi bohaterami.

Klimat powieści wciągnął mnie bezapelacyjnie i nieodwołalnie do ostatniej kartki. Z pewnością wpływ na to miała postać głównego bohatera, mola książkowego, który na swojej pasji zarabiał pieniądze. Poza tym Tomasz to bohater bardzo wiarygodny, z ułomnościami i słabościami każdego z nas. Autorka nawiązuje w swojej książce do tematu hipnozy i wpływu tej metody na ludzki umysł. To temat szczególnie ciekawy, gdyż jak się okazuje można ją wykorzystać nie tylko do poprawy życia, ale również do wszelkiego maści manipulacji. Niewiarygodne jak hipnoza może zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości.

Edyta Tyszkiewicz po mistrzowsku wprowadza czytelnika w świat ludzkich urojeń i paranoi, które pod wpływem świadomej ingerencji z zewnątrz, mogą zniszczyć nasze życie. Wątek Łukasza, który wszędzie widzi czające się na niego robaki, wychodzące z każdej ściany i z każdego zakamarka, potrafi pobudzić wyobraźnię. Zakończenie jest tak nieprzeciętne, jak nieprzeciętna jest cała historia, której punktem centralnym jest księgarz Tomasz. Mogłabym się jedynie przyczepić do błędów korekcyjnych, ale to zupełnie nie przeszkodziło mi w odbiorze powieści.

"3 Anny w kapeluszach" to książka, która wywołała we mnie nagromadzenie strachu i ciekawości. Nic nie było takie jakie się na początku wydawało, a zakończenie przyniosło więcej pytań niż odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie. Zastanawia mnie również pewien akapit dotyczący teorii Ericha von Dänikena. Jestem ciekawa czy Edyta Tyszkiewicz wierzy w tezy paleoastronautyki.

W autorce niezaprzeczalnie drzemie spory talent, który musi koniecznie wykorzystać w swoich kolejnych książkach. Jej warsztat bowiem zasługuje na uznanie. Polecam, ciekawa i nieprzeciętna historia właściciela księgarni - Tomasza, wciągnie was wir niespodziewanych wydarzeń.

"To dopiero początek tajemnicy, za rozwiązanie której słono zapłaciłaby każda organizacja terrorystyczna i wojsko". Brzmi ciekawie? Te zdanie, umieszczone na tylniej okładce książki przekonało mnie, że muszę ją przeczytać.

Głównym bohaterem powieści jest Tomasz, właściciel popularnej księgarni. Mimo, że jest rozwodnikiem to z byłą żoną utrzymuje ciepłe, serdeczne relacje. Aktualnie jest w związku z Anną, asystentką miejscowego lekarza. Parze układa się dobrze, do czasu kiedy kobietę zaczynają prześladować koszmary, w których ukochany ją zabija. Sny zaczynają mieszać się z rzeczywistością, a Anna zaczyna panikować, gdy tylko Tomasz pojawi się w pobliżu. Nie jest to jednak jedynym zmartwieniem mężczyzny. Jego pracownik, Łukasz zaczyna wszędzie widzieć insekty i robaki, a ojciec jego przyjaciółki ma urojenia dotyczące przesuniętego kolana. Jakby tego było mało, własny pies Tomasza, Łobuz próbuje go atakować. Jak potoczy się akcja i czy bohaterowie przestaną mieć koszmary i zwidy? Odpowiedź na te pytanie znajduje się w powieści :).

Jeśli chodzi o postacie przedstawione w powieści to moją sympatię zdobył Tomek, czyli najważniejszy bohater wykreowany przez Edytę Tyszkiewicz. Niby niepozorny księgarz, ale tak naprawdę jako jedyny starał się szukać rozwiązania zagadki i pomocy dla innych osób dotkniętych przez dziwne wizje. Oprócz tego jest fajnym i dobrym człowiekiem, widać, że ma dobre intencje wobec innych ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje także Ewa, była żona Tomasza. Mimo rozwodu nadal utrzymuje z nim ciepłe relacje, poświęca dla niego swój wolny czas i stara się pomóc mu za wszelką cenę.

Co do oprawy graficznej to jest ona skromna, ale dzięki temu nie przytłacza treści. Przyczepię się tylko troszkę do literówek i błędów ortograficznych, ale historia jest na tyle dobra, że można przymknąć na nie oko. Jeśli macie ochotę na powieść, w której fikcja miesza się z rzeczywistością, sen z jawą a przyjaciele z wrogami to sięgnijcie po "3 Anny w kapeluszach". Myślę, że warto.

• Poszukiwane tylko do przeczytania
  • Od wydawnictw / Recenzyjne