Martwe dusze

Okładka książki Martwe dusze Daria Orlicz Patronat LC
Okładka książki Martwe dusze
Daria Orlicz Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Stracone dusze (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Stracone dusze (tom 2)
HarperCollins Polska
2018-11-12
2018-11-12
gwałt kryminał literatura polska policjant polski kryminał przemoc seksualna seks seryjny zabójca śledztwo wyścig z czasem zabójstwo

Niedawno zaczęłam swoją przygodę z serią książek napisaną przez Darię Orlicz pod tytułem „Stracone dusze”. Pierwsza część, czyli „Diabelski młyn” pozytywnie mnie zaskoczyła i byłam ciekawa kontynuacji. Nie była ona typowym kryminałem, lecz zlepkiem różnych historii, które na początku się ze sobą nie łączyły i dopiero na koniec było można poznać powiązania. Byłam ciekawa czy każda z kolejnych części będzie wyglądać podobnie. Zabrałam się więc za czytanie drugiej części, czyli „Martwe dusze”.
Niedługo po rozpoczęciu czytania książki „Martwe dusze” przekonałam się, że ma bardziej typową budowę kryminału, czyli mamy morderstwo i śledztwo policyjne. Po raz drugi miałam okazję czytać książkę pani Orlicz i po raz drugi jestem zadowolona z lektury. Świetnie się ją czyta, autorka ma naprawdę lekki styl, który ułatwia czytanie, mimo że tematy o których pisze nie należą do najlżejszych. Historia stworzona przez autorkę ponownie okazała się wciągająca i byłam ciekawa zakończenia. Zakończenie mnie nie rozczarowało.
„Martwe dusze” to moje drugie udane spotkanie z twórczością pani Darii Orlicz. Jestem zadowolona, że w końcu sięgnęłam po jej książki, gdyż ich czytanie to sama przyjemność. Są wciągające, powodują nieraz obrzydzenie, ciarki na skórze, a zakończenie jest takie jakie powinien mieć każdy dobry kryminał, czyli nie do odgadnięcia. Mam ochotę na więcej książek napisanych przez panią Orlicz.

Drugi tom serii, która na długo zapadnie w mojej pamięci. Tym razem, chociaż nie brakuje ciał, fabuła skupia się na dorosłych, więc nie jest to tak mocna historia, jak w pierwszej części. Główny bohater – młodszy aspirant Krzysztof Bugaj – to moralny drań, który przygodny seks pomimo obrączki na palcu i kochanki w ciąży traktuje, jak coś oczywistego. Jednocześnie sam zachowuje się jak pies ogrodnika i to sprawia, że ciężko żywić do tej postaci większą sympatię. Sam wątek kryminalny to splątany kłębek informacji, który stopniowo rozwija się przed nami, ukazując ciekawe szczegóły wydarzeń. I tym razem nie zawiodłam się na książce pani Darii, która umie pisać kryminały z ciekawą fabułą, nie skupiając się tylko na zbrodni, a również na życiu bohaterów.

Senne miasteczko nadmorskie rozbudza śmierć miejscowej pielęgniarki. Okazuje się że kobieta została celowa potrącona przez samochód. Śledztwem zajmuje się starszy aspirant Bugaj, który jak widomo miejscowym nie przepuści żadnej kobiecie. Śledztwo staje się bardzo interesujące. Szybko czas zleci przy czytaniu, polecam.

Bugaj - policjant, który nie przepuści żadnej dziewczyny w łóżku prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa miejscowej rozwódki z dzieckiem. Dowiaduje się przy tym paru ciekawych rzeczy, które przy okazji pomagają mu rozwiązać zagadkę. Lekka książka do poczytania.

Rewelacja.

Rewelacja.

Druga część serii ,,Stracone dusze" . Już tam mam, że gdy zaczynam czytać serię to muszę przeczytać całą. I w tym przypadku była to bardzo dobra decyzja. O ile pierwsza część wypadła dla mnie słabo, o tyle ta podobała mi się o wiele bardziej. Książka napisana jest łatwym językiem i szybko się czyta. Jak na kryminał przystało jest mrocznie i w trakcie czytania przechodzą ciarki po plecach.
Młoda pielegniarka z nadmorskiego miasteczka zostaje znaleziona martwa. Policjant Krzysztof Bugaj próbuje znaleźć mordercę i przy okazji stara się poukładać swoje życie. W trakcie śledztwa na jaw wychodzi coraz więcej szokujących faktów. A zakończenie po prostu totalnie mnie zaskoczyło...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna część, którą się bardzo dobrze czyta. Nie spodziewałam się tylko takiego końca. Aż zaczęłam czytać kolejną część myśląc, że się wszystko jednak wyjaśni i dobrze skończy. Naprawdę szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Daria Orlicz to idealny przykład na to, jak gładko można przejść od literatury obyczajowej do mrocznych kryminałów. Szybko przekonałam się do serwowanych przez autorkę mocnych scenariuszy, którym nie brakuje charakteru. Każda kolejną propozycją Orlicz potwierdza, że w kryminalnych klimatach czuje się, jak ryba w wodzie. Czy Martwe dusze sprostały moim wymaganiom?

Nocna schadzka kochanków kończy się ostrą sprzeczką, po której mężczyzna odjeżdża z piskiem opon. Życie Aleksandry Fabianowicz kończy się z chwilą nagłego potrącenia przez samochód, sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Sprawa tajemniczej śmierci pielęgniarki trafia na biurko młodszego aspiranta Krzysztofa Bugaja, który dostrzega pewne elementy, które nie pasują do układanki. Ślady na miejscu zdarzenia nie wskazują na wypadek, ale na celowe działanie sprawcy. Policjanci muszą bliżej przyjrzeć się życiu zamordowanej pielęgniarki, okazuje się, że kobieta była bardzo rozwiązła. W mieście huczy od plotek, za sprawą swoich seksualnych ekscesów Fabianowicz narobiła sobie wielu  wrogów. Jeden z mężczyzn wile stracił na romansie z pielęgniarką, co sprawia, że jest pierwszym podejrzanym. Na światło dzienne wychodzą kolejne niewygodne fakty, które skutecznie komplikują fakty. Nad życiem Bugaja również zawisły ciemne chmury, ale policjant nie spocznie, aż nie znajdzie mordercy...

Zachowana  została konwencja znana z poprzednich książek, kryminał został osnuty tym  charakterystycznym mrokiem. Poza pierwszoplanowym śledztwem Orlicz sporo miejsca poświęca życiu osobistemu swoich  bohaterów, a do tego namiętnie je komplikuje. Psychologia postaci stoi na całkiem wysokim poziomie i stanowi najmocniejszy element książki. Sprawa morderstwa nie należy do nazbyt skomplikowanych, ale ma bardzo  charakterystyczny klimat, bardziej ciekawiło mnie bogate pożycie seksualne zamordowanej pielęgniarki, które przysporzyło jej licznych wrogów. W tej części cyklu liczy się psychologia, odczucia, emocje przeplatane nagłymi porywami serca, które podkręcają dynamikę wydarzeń. Trudno było mi samodzielnie wytypować sprawcę, bo każdy kolejny podejrzany wpasowywał się w rolę potencjalnego  mordercy.  Tło zdarzeń momentami  było bardziej intrygujące od kluczowych elementów fabuły, co może niepokoić. Ciesze się, że Orlicz nie postawiła na sprawdzone motywy, tylko dała wodzę fantazji, oddając w ręce czytelnika oryginalny scenariusz z morałem w tle. Atmosfera jest dość ciężka, co  nie wszystkim  może się spodobać, ja lubię solidną dawkę mroku, więc bawiłam się świetnie w takiej oprawie. Perfekcyjnie oddany został ten  charakterystyczny małomiasteczkowy klimat, łącznie z mnóstwem plotek i tą typową sąsiedzką zawiścią, która jest powodem licznych konfliktów.

Autorka zmusza czytelnika do  poddania życia Aleksandry Fabianowicz moralnej ocenie, co stanowi nie lada wyzwanie ze względu na jej dwubiegunową osobowość. Z jednej strony mamy przykładną matkę, która ma z synem ogromną więź, co  niejako kontrastuje z mroczną stroną osobowości kobiety, w której królują uciechy  cielesne. Łatwo jest wyciągnąć najbardziej oczywiste wnioski, które na dłuższą metę okażą się błędne. Daria Orlicz wodzi za nos czytelnika, podrzucając kolejne mylne, ale jakże prawdopodobne tropy. Uśpione namiętności wychodzą w końcu na światło dzienne, komplikując już i tak pogmatwane życie bohaterów. W książce nie brakuje  dynamiki, ale nie mamy do  czynienia z klasyczną akcją, fabuła stanowi coś na kształt sinusoidy. Autorka systematycznie podnosi  poprzeczkę dla swojej historii, scenariusz jest skomplikowany, ale w żadnym razie pogmatwany. Były momenty cięższe w odbiorze, szczególnie niektóre niepotrzebne seksualne wstawki skutecznie psuły zabawę, na szczęście było  ich  niewiele. Martwe dusze należą do bardzo specyficznych kryminałów, które trudno jest poddać jednoznacznej ocenie. Ogromnym plusem jest fakt, że trudno jest przewidzieć dalszy  ciąg zdarzeń  łącznie z odkryciem tożsamości mordercy. Finał był mocny, żeby nie napisać, że wręcz wybuchowy.

Martwe dusze to perfekcyjnie skrojony scenariusz z ważnym przesłaniem w tle. Mocne osobowości zostawione zostały z mrocznym, a do  tego  bardzo niejednoznacznym scenariusze, w którym trudno  cokolwiek przewidzieć. Książkę polecam fanom gatunku, których ten tytuł na pewno wysoce usatysfakcjonuje.

Nocna...

Fabuła poza wielowątkowością, poprowadzona w bardzo specyficzny sposób.. Nie ma tu jednak zakończeń niektórych spraw.
Martwe dusze, to morderstwa, narkomania i przemoc, która się ścieli , jak na dobry kryminał przystało.
Myślę, że śmiało można pokusić się , ze jest to dobra książka, aczkolwiek uśmiercenie głównego bohatera nie do końca jest przemyślane.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Druga z kolei książka Darii Orlicz z tej serii, pociągnęła fabułę zręcznie prowadząc przez zakręty życia, martwe dusze oraz przestępstwa , które są nam znane tylko z dobrych seriali kryminalnych, a tu namacalnie można przeczytać o nich w książce , która pokazuję je tuż obok nas, wręcz obnaża.
Co mnie zaskakuje to śmierć jednego z bohaterów, szkoda go, bo ginie w głupi sposób, jak to zwykle bywa.
Czy Polecam, tak, zarówno opis jak to co dzieje się na kanwie kartek wciąga , zaskakuje, chcę się więcej.
Kto jeszcze nie sięgnął , polecam.

Co mnie zaskakuje to śmierć jednego z bohaterów, szkoda go, bo ginie w głupi...

Dodaj cytat z książki Martwe dusze