Robot w papilotach. Optymistyczny przewodnik po przyszłości

Okładka książki Robot w papilotach. Optymistyczny przewodnik po przyszłości Mark Stevenson
Okładka książki Robot w papilotach. Optymistyczny przewodnik po przyszłości
Mark Stevenson Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Pytajniki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Pytajniki
Carta Blanca
2012-01-01
2012-01-01

Niestety, mimo ciekawie zapowiadającej się tematyki książka jest tragicznie napisana. Jednym z zajęć autora, opisanych w bio na okładce, jest bycie "inteligentnym komikiem". No i właśnie ta książka taka jest - inteligentną komedią. Wygląda tak, jakby autor był bardzo naiwny lub tak też traktował swoich czytelników.
Książka to przegląd wybranych zagadnień z różnych dziedzin ścisłych, takich jak genetyka, energia odnawialna, cybernetyka, telekomunikacja, nanotechnologia. Autor rozmawia z pionierami nowoczesnych technologii i dywaguje w jaki sposób mogą one wpłynąć na losy ludzkości. Niestety, robi to z infantylnym zaufaniem do intencji twórców oraz regulacji polityczno-społecznych. Autor bezsprzecznie akceptuje pomysły swoich rozmówców, nie kwestionując (lub robiąc to bardzo rzadko) kwestii moralnych prowadzonych prac lub zagrożeń zdrowotnych, społecznych lub potencjalnego wykorzystania militarnego powstających urządzeń lub technologii! Samo też "gdybanie" nad użytecznością nowinek jest na dość wysokim poziomie ogólności.
Do tego dochodzą bardzo osobiste opisy rozmówców autora, co lubią czytać, jaki mają styl prowadzenia samochodu. Jak rozumiem, ma to na celu przybliżenie nam sylwetek rozmówców, ale przedstawianie osób w ten sposób - wyłącznie w dobrym świetle, bez wad, itp. - odejmuje wiarygodności całego zabiegu.
Szczerze powiem, że nie przebrnąłem przez tę książkę. Odrzuciłem ją gdzieś po 2/3, kiedy zmęczył mnie powtarzany co rozdział ten sam schemat: wstęp-> problem-> opis technologii-> osoba bez wad-> firma, w której pracuje-> wyłącznie zalety technologii, oraz ubogość użytecznych informacji.
Odradzam sięganie po tę pozycję.

Książka to przegląd wybranych zagadnień z różnych dziedzin...

• Popularnonaukowe
  • Nauki o nauce
  • Nauka, wiedza
  • Papier
  • Futurologia
  • Cykle, serie

Dodaj cytat z książki Robot w papilotach. Optymistyczny przewodnik po przyszłości