Zapytaj Alice

2012-09-19
Jędrzej Polak
lsd narkotyki uzależnienie

Oficjalne recenzje i

Alicja w Krainie Narkotyków

926 60 40

Druzgocząca historia nastolatki przechodzącej przez fazy uzależnienia. Polecam serdecznie.

Ależ gówno. Historia na faktach, które nijak nie mogłyby zaistnieć. Dodatkowo irytujące powtórzenia trzech tych samych słów na końcu niektórych zdań, o zgrozo. Pewnie miłośniczki 50twarzy Greya i innych tego typu pierdół, mogłyby się zaczytywać, ale nikt z mózgiem nie będzie marnował czasa na przeczytanie do końca Nie, nie i jeszcze raz nie.

Właśnie skończyłam.
Pod koniec byłam pełna nadziei, że dziewczynie udało się z tego wyjść.
Choć nie obca mi tematyka narkomanii, bo trochę o tym czytałam jako nastolatka, to przy czytaniu tej książki miałam mieszane odczucia.
Najbardziej irytowali mnie jej rodzice! No trzymajcie mnie, gdzie oni byli, kiedy ta zagubiona nastolatka walczyła z demonami?
Smutne. Polecam każdemu rodzicowi, jako przestrogę. I apel- rozmawiajmy ze swoimi dziećmi o wszystkim!

Właśnie skończyłam.
Pod koniec byłam pełna nadziei, że dziewczynie udało się z tego wyjść.
Smutne. Polecam każdemu...

Książka została napisana przez nastoletnią narkomankę i szybko weszła do kananu literatury anglosaskiej. Jej przesłanie jest przejmujące:
Alice może być każdy.
Alice może być ktoś, kogo znamy.
Alice jest narkomanką.
Książka w stylu "Pamiętnik Narkomanki"
Lubię takie książki dlatego nie bałam się po nią sięgnąć.Polecam. Opowiada o prawdziwym życiu o realnym życiu, które tak naprawdę może przytrafić się nawet Tobie.

Alice może być każdy.
Alice może być ktoś, kogo znamy.
Alice jest narkomanką.
Książka w stylu "Pamiętnik Narkomanki"

Ameryka w epoce dzieci kwiatów okiem nastolatki z dobrego domu. Szczerze i infantylnie, burza hormonów i zmienność nastrojów nieustannie przetaczają się po kartkach, czyli typowy dziewczęcy dzienniczek. I chyba na tym polega problem: tematyka ważna, akcja ciekawa, klimat czasów oddany dyskretnie, ale raczej prawdziwie, ale brakujące wydarzenia kiedy bohaterka nie ma czasu na pisanie wprowadzają dość irytujący chaos, a dziecięcość słownictwa i stylu momentami zniechęca.

Książka uczy nas do czego tak naprawdę prowadzą narkotyki. O tym że coraz częściej mamy zaniki pamięci, halucynacje spowodowane brakiem LSD i jego długotrwałe skutki. Nie da się wyleczyć z narkotyków, bo ich brak w organizmie może się skończyć śmiertelnie. Historia ta wydarzyła się naprawdę, dlatego tym bardziej powinna trafić w szeroki zakres czytelników.

To jest typowy pamiętnik narkomanki. Na mnie jakoś nie zrobił wrażenia, ale tylko nauczył przed czym powinniśmy chronić nasze dzieci.
Książka godna polecenia.

To jest typowy...

Napisana w formie pamiętnika książka, zawiera w sobie przeżycia osoby, która uzależniła się od narkotyków. Czytelnik może wyczuć niedobór emocji z jakimi są napisane wspomnienia, co może obrazować niszczące działanie narkotyków na ludzki organizm, w tym psychikę. Książka niesie w sobie klarowne przesłanie do wszystkich, którzy chcą spróbować narkotyków.

Do sięgnięcia Po "Zapytaj Alice" skłoniła mnie głównie tematyka, mając przed oczami świetne "My, dzieci z dworca Zoo" nie zastanawiałem się zbyt długo nad lekturą. Niestety trochę się rozczarowałem. Książkę czyta się bardzo szybko a forma pamiętnika i ogromna czcionka ułatwiają zadanie. Nie udało mi się niestety polubić zbytnio głównej bohaterki, popadającej ze skrajności w skrajność niemal co drugi dzień. Alice, jak to nastolatka, bywa niezdecydowana i impulsywna ale w książce jest to tak ukazane, że miałem momentami wrażenie, iż czytam o przygodach osoby z rozdwojeniem jaźni. Irytowały mnie też nieco zbyt duże przeskoki w akcji i zbyt skrótowe opisy, trudno było przez to wczuć się w klimat opowieści. Natomiast zachowanie rodziców Alice lepiej przemilczę bo wypada bardzo naiwnie i niewiarygodnie. Przez te wszystkie szczegóły książka wydaje się mocno naciągana i niespójna. Mimo wszystko to nie jest zła lektura, fani takiej tematyki mogą śmiało po nią sięgnąć i przekonać się samemu o co tyle krzyku wokół tej książki (w USA zakazywano kilka razy jej publikacji). Wspomnę jeszcze tylko o epilogu, który naprawdę mnie zaskoczył, muszę przyznać, że kompletnie się tego nie spodziewałem. Podsumowując całokształt, nie jest źle, ale mogło być lepiej.

Szokujący niekiedy pamiętnik nastoletniej amerykańskiej ćpunki.

Szokujący niekiedy pamiętnik nastoletniej amerykańskiej ćpunki.

Smutne ale prawdziwe. Książka pokazuje jak nie wiele trzeba, żeby trafić w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednie towarzystwo i zabawić się tylko raz!!!