Zalety bycia niewidzialnym

Okładka książki Zalety bycia niewidzialnym Stephen Chbosky
Okładka książki Zalety bycia niewidzialnym
Stephen Chbosky Wydawnictwo: We need YA Ekranizacje: Charlie (2012) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
1999-01-01
Artur Łuksza
Ekranizacje:
Charlie (2012)

Tak bardzo się cieszę, że to przeczytałam! Ogólnie do książki mam mieszane uczucia (ale się nimi nie zraźcie!),bo po prostu niektóre rzeczy do mnie nie trafiały.
Jest to przepięknie napisana powieść z przeróżnymi wątkami. Cały czas dzieje się coś ciekawego!
Ta pozycja jest napisana dość chaotycznie, ale przez to, że jest ona w formie listów to totalnie nie przeszkadza to w czytaniu!
Każdy kolejny rozdział przynosił ze sobą chwilę, w której mogłam go przemyśleć. Niektóre wydarzenia po prostu były dla mnie trochę niezrozumiałe, przez co obniżyłam ocenę.
Polecam każdemu, ponieważ jest to wspaniała historia o chłopcu poszukującym „siebie”, ale też o sile przyjaźni. Najbardziej lubiałam momenty, w których główni bohaterowie czuli się „wieczni” i te chyba były moimi ulubionymi!
Zaraz po przeczytaniu obejrzałam też film, ale dla kogoś kto nie czytał książki może być on niezrozumiały, bo jest mocno okrojony.
Zdecydowanie bardziej polecam papierową wersję! <3

[ współpraca barterowa z wydawnictwem ]

Drogi przyjacielu,

Jeśli w swoim nastoletnim życiu (lub też późniejszym) miałbyś przeczytać jedną książkę, która miałaby sprawić, że poczujesz to ,,coś" to niech będzie to własnie ta pozycja.

,,Nie wiem, czy to dobre, czy złe. Nie wiem, czy lepiej, żeby dzieci były szczęśliwe i nie poszły do college'u. Nie wiem, czy lepiej jest być blisko ze swoją córką, czy dopilnować, żeby miała lepsze życie niż ty. Po prostu nie wiem."

Ta książka jest jak mój pamiętnik i chaotyczne myśli, ale w formie listów. W z pozoru prostej formie przekazuje nam ogrom emocji, przeżyć i wartości, opisuje problemy nastolatków, z którymi zmaga się tak wiele osób, choć nie zawsze mówi się o tym na głos. I przeczytanie historii Charliego może sprawić, że pomyślicie sobie ,,Nie jestem w tym sam". Mnie właśnie taka myśl naszła.

Charlie jest tak naprawdę każdym z nas. Zagubionym nastolatkiem, który jedynie stara się odnaleźć siebie w świecie, za którym tak ciężko nadążyć i w którym tak ciężko jest być sobą. Chłopak pisze listy, które napisane są tak intymnie, że automatycznie czujemy się prawidłowymi adresatami.

Gdybym miała zaznaczać każdą myśl, słowo, które mnie uderzyło, musiałabym zakreślić całą tę książkę. Bo chyba nie było tu zdania, w którym nie odnalazłam cząstki swojej duszy lub które by czegoś we mnie nie odmieniło.

To krótka książka, ale niezwykle bolesna, prawdziwa i wyjątkowa. Każdy odbierze ją nieco inaczej i myślę, że to absolutnie niesamowite.

Dlatego dajcie szansę Charliemu i jego historii. Bo przyrzekam, że będziecie w stanie się w niej zakochać, a jeśli do tego dojdzie, to już nigdy nie wyrzucicie jej z głowy.

,,Myślę więc, że jest wiele powodów, dla których jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. I może nigdy nie poznamy większości z nich. Ale nawet jeśli nie od nas zależy to, skąd pochodzimy, nadal możemy wybrać kierunek, w którym pójdziemy. Nadal możemy robić rzeczy. I możemy próbować się z tym dobrze czuć."

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @weneedyabooks

Drogi przyjacielu,

"Myślę więc, że jest wiele powodów, dla których jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. I może nigdy nie poznamy większości z nich. Ale nawet jeśli nie od nas zależy to, skąd pochodzimy, nadal możemy wybrać kierunek, w którym pójdziemy. Nadal możemy robić rzeczy, I możemy próbować się z tym dobrze czuć.
A nawet jeśli ktoś ma dużo gorzej, to przecież nie zmienia faktu, że ty masz tak, jak masz. Dobrze albo źle. [...] Może dobrze jest spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, ale myślę, że czasami jedną perspektywą jest być prawdziwie obecnym. [...] Bo nie ma nic złego w tym, że coś czujemy. Ani w tym, że przeżywamy emocje po swojemu."
(7.5/10)

Dziękuję bardzo za egzemplarz do recenzji oraz zaufanie!🥹💞
[Współpraca reklamowa]
...
Jak zobaczyłam tę książkę po raz pierwszy byłam bardzo zachwycona jej wydaniem i zastanawiałam się czy w "środku" będzie tak samo cudowna. Nie przeliczyłam się. Historia Charliego chwyciła mnie za serducho i myślę, że zostanie ze mną na długo. Bardzo podobało mi się to jak autor wykreował głównego bohatera, jego nieświadomość i podejście do niektórych sytuacji.
Po raz pierwszy czytałam książkę pisaną w formie listów ale w tym przypadku kompletnie mi to nie przeszkadzało. Można to traktować jako krótkie rozdziały- co jest na duży plus. Autor także cudownie opisał przyjaźń Sam, Patricka oraz Charliego.
Czytając tą książkę totalnie nie czułam żeby to było sztuczne, wręcz przeciwnie było to dla mnie bardzo autentyczne. Zakończenie było według mnie niespodziewane ale też trochę otwarte.
Podsumowując książka pt.  ,,Zalety bycia niewidzialnym" bardzo mi się podobała I kompletnie nie żałuję że ja przeczytałam! Do tego przepięknie prezentuje się na półce😍

Ocenka: 4,5/5☆

Dziękuję bardzo za egzemplarz do recenzji oraz zaufanie!🥹💞
[Współpraca reklamowa]
...

Zalety bycia niewidzialnym wydane zostało po raz pierwszy w 1999 roku. 25 lat później mam okazję przeczytać tę książkę i dostrzec w czym tkwi jej niezwykłość.

Mam szansę odnaleźć w tej powieści jakiś skrawek siebie.

4,25/5⭐️

Fabuła przedziera się przez nastoletnie lata Charliego. Przelewa on swoją codzienność na papier, w formie listów dzieli się z nami, nie tylko zdarzeniami z danych dni, ale i, oczywiście, przemyśleniami.

Tylko tyle. Albo aż tyle. To z pozoru zwykła historia, natomiast ja, im bardziej się w nią zagłębiałam, tym więcej w niej dostrzegałam!

Wracałam wspomnieniami do przeszłości, nieustannie byłam skłaniana do rozważań, czy to ogólnych czy na temat mojego życia. To wyłapywanie między stronami siebie samej oraz znanych mi już emocji, było elementem urzekającym!

Poza tym, tytuł ten, na obszarze trzystu stron, manewruje ogromem różnorodnych, a przede wszystkim, ważnych tematów, co zasługuje na uwagę.
✉️dorastanie, pierwsze miłości, imprezy, nowa szkoła, przyjaciele.
✉️poznawanie samego siebie, uczucie odrębności, niezrozumienia, zagubienia.
✉️toksyczne relacje, nadużywanie substancji.

Autor rozpisuje większość wątków stosunkowo pobieżnie, wspomina je, choć nie pogrąża się w szczegółach. Natomiast razem, wszystko zostało spójnie i lekko połączone w całość.

Charlie to osoba introwertyczna, wrażliwa oraz bardzo emocjonalna. Nie powiedziałabym, że idealnie oddaje mnie, ponieważ tak nie jest, ale naprawdę go rozumiałam i polubiłam.

Cieszę się, że Stephen Chbosky postawił na formę listów. Miałam wrażenie, że zaznajamiam się z rzeczywistością istniejących gdzieś ludzi, a nie wykreowanych postaci, że otrzymuję te wiadomości od Charliego.

Z drugiej strony, ten zabieg nie angażował mnie mocno w przeżycia bohaterów. Teraz, te problemy były już tylko wspomnieniami, wydarzyły się, a przez to ilość uczuć, która powinna temu towarzyszyć, nie była tak duża.

Finalnie, Zalety bycia niewidzialnym to lektura, której warto poświęcić kilka godzin!

współpraca reklamowa z @weneedyabooks

Mam szansę odnaleźć w tej powieści jakiś skrawek siebie.

4,25/5⭐️

ᴅᴏꜱᴛʀᴢᴇɢᴀꜱᴢ ʀóżɴᴇ ʀᴢᴇᴄᴢʏ. ᴢᴀᴛʀᴢʏᴍᴜᴊᴇꜱᴢ ᴊᴇ ᴅʟᴀ ꜱɪᴇʙɪᴇ. ɪ ʀᴏᴢᴜᴍɪᴇꜱᴢ.

•·.·''·.·•

drogi przyjacielu,

to zdecydowanie jest moja ulubiona książka. zakochałam się w niej już jakiś czas temu, gdy czytałam ją po angielsku. to historia, którą uważam, że powinien poznać każdy z nas.

jej pierwszą zaletą, którą można zobaczyć tuż po otworzeniu, jest epistolarna forma. jest w niej coś intymnego i pozwala czytelnikowi poczuć, jakby sam był adresatem listów charliego. bohater tak zwyczajnie (a jednocześnie pięknie w swojej prostocie) pisze o swoim życiu, uczuciach i otoczeniu. od samego początku z wielką ciekawością poznawałam jego historię i obserwowałam jego przemianę.

chociaż trochę bałam się, że tłumaczenie zabierze tej książce jej magię, na szczęście tak się nie stało. dobór słów był odpowiedni i łatwo było poczuć emocje kryjące się w tekście. niestety w paru przypadkach miałam z tym przekładem problem — na przykład scena z „he’s a wallflower” została przetłumaczona w sposób, który mnie bardzo zawiódł.

nawet nie wyobrażasz sobie, jak dobrze było mi wrócić do historii charliego. o wiele łatwiej było mi zrozumieć niektóre wydarzenia i uporządkować je w swojej pamięci. ponownie przypominałam sobie uczucia, którymi darzyłam bohaterów „the perks of being a wallflower”.

uwielbiam charliego. uwielbiam jego wrażliwość. uwielbiam to, jak na bieżąco „uczy się żyć” i próbuje tak wielu rzeczy. dzięki niemu sama nauczyłam się czegoś więcej i miałam okazję spojrzeć na życie z innej strony.

chociaż „zalety bycia niewidzialnym” po raz pierwszy zostały wydane w 1999 roku, jest to opowieść ponadczasowa, warta przeczytania przez każdego.

naprawdę musisz to przeczytać. nie pożałujesz. to historia, która zostanie ze mną na długi czas. i mam nadzieję, że z tobą też.

ściskam
dominika

współpraca recenzencka z wydawnictwem weneedya

ᴅᴏꜱᴛʀᴢᴇɢᴀꜱᴢ ʀóżɴᴇ ʀᴢᴇᴄᴢʏ. ᴢᴀᴛʀᴢʏᴍᴜᴊᴇꜱᴢ ᴊᴇ ᴅʟᴀ ꜱɪᴇʙɪᴇ. ɪ ʀᴏᴢᴜᴍɪᴇꜱᴢ.

•·.·''·.·•

drogi przyjacielu,

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝒁𝒂𝒍𝒆𝒕𝒚 𝒃𝒚𝒄𝒊𝒂 𝒏𝒊𝒆𝒘𝒊𝒅𝒛𝒊𝒂𝒍𝒏𝒚𝒎"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @chboskys
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 16+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

❀ ,,𝒁𝒂𝒍𝒆𝒕𝒚 𝒃𝒚𝒄𝒊𝒂 𝒏𝒊𝒆𝒘𝒊𝒅𝒛𝒊𝒂𝒍𝒏𝒚𝒎" to książka pisana w formie listu. Przyznam, że po raz pierwszy miałam okazję taką przeczytać. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Czytelnik staje się adresatem listów Charliego podczas czytania, co jest niezwykłe. Z pewnością jest to wyjątkowa, oryginalna i dość specyficzna książka.

❀ To krótka książka, ale za to pełna emocji, bólu i humoru, warta przeczytania. Zawiera wiele wartościowych i ważnych cytatów. Skłania czytelnika do refleksji i przemyśleń. Autor porusza tutaj trudne tematy, co jest doskonale przedstawione. Warto zapoznać się z TW, które znajdują się na początku książki. Koncentruje się na dorastaniu, trudnych problemach młodych osób i pierwszych miłościach. Ta historia jest ponadczasowa, uniwersalna i oczywiście nadal aktualna 🤍

❀ Klimat tej książki jest niesamowity. Akcja dzieje się około w latach 90. 🤍 Bardzo mi się to spodobało. Styl pisania autora jest poetycki, przyjemny i dość prosty (nawet aż za bardzo). Jednak na początku przeszkadzał mi styl wypowiedzi glownego bohatera. Miałam wrażenie, że jest zbyt dziecinny I za banalny. Uważam, że czasami podejmował trochę głupie decyzje i nie potrafiłam tego zrozumieć.

❀ Relacje między bohaterami były świetnie przedstawione, tak samo, jak ich charaktery i uczucia. Postać Charliego była dla mnie bardzo realistyczna i prawdziwa. Tak naprawdę wiele z nas mogłoby się z nim utożsamić.

❀ Małym minusem było dla mnie zakończenie książki. Miałam wrażenie, że nagle autorowi odechciało się pisać i zabrakło mu dalszego wątku. Moim zdaniem mogłoby być to rozwinięte o wiele lepiej i ciekawiej. Nie zmienia to jednak faktu, że zakończenie jest bardzo wzruszające i poruszające. Zmusza czytelnika do refleksji po zakończeniu książki ❤️‍🩹

❀ Książka mi się bardzo podobała i przypadła mi do gustu. Z całego sercam wam ją POLECAM!!! 🥺🤍 Czytajcie to! 🤭

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝒁𝒂𝒍𝒆𝒕𝒚 𝒃𝒚𝒄𝒊𝒂 𝒏𝒊𝒆𝒘𝒊𝒅𝒛𝒊𝒂𝒍𝒏𝒚𝒎"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @chboskys
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 16+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

Wyobraź sobie ....

✨️Od pewnego czasu jesteś adresatem listów Charliego. Nie wiesz jak wygląda , jaki jest z charakteru , gdzie mieszka . Wiesz tylko , że ma na imię Charlie ...
Listy , które otrzymujesz opisują jego codzienne życie nastoletnie , jego świat i przeżycia , głupie żarty czy pierwsze zakochania i pocałunki .

✨️Czytając książkę czułam się jakbym była bliską osobą Charliego. Bardzo wzruszyła mnie ta historia , całym sercem byłam z Charliem i kibicowałam mu w sytuacjach kiedy uważano go za "innego " pomimo tego pokazał jaki jest dzielny i daje sobie radę z wszystkim. Czytając listy możemy stwierdzić , że są to listy dzieciaka a nie nastolatka mającego 16 lat, ale to w niczym nie przeszkadza.
Byłam bardzo wzruszona zakończeniem. Polubiłam Charliego takiego jakim był , a książka została napisana w taki sposób że czułam się jakby te listy były naprawdę realistycznie napisane dla mnie .

✨️Napisana łatwym językiem , ciekawa fabuła , książkę polecam zwłaszcza dla nastolatków gdyż problemy w niej ukazane są niestety realne . Często spotykamy się z sytuacją gdzie osoba jest uważaną za gorszą , inną czy dziwną i ta książka porusza własnie m.in ten problem .
Dlatego uważam że warto przeczytać tą książkę i poświęcić uwagę dla niej.

Książka porusza serca, smutna i wzruszająca a do tego ma tylko 300 stron które bardzo szybko się czyta
Cieszę się że mogłam ją przeczytać ❤️
~ ksiazkowy_klimat

Wyobraź sobie ....

✨️Czytając książkę czułam się jakbym była...

Odkąd pamiętam, uwielbiam gdy w powieściach pojawiają się wstawki w formie wpisów z pamiętnika czy listów. Czynią one historię bardziej autentyczną, pozwalają zagłębić się w psychikę bohatera, lepiej go zrozumieć, a nawet utożsamić się z nim. Takie osobiste teksty są również silniej przesiąknięte emocjami, dzięki czemu całość odbiera się wszelkimi zmysłami, czyta się z zapartym tchem. Pozycja "Zalety bycia niewidzialnym” ma charakter wyjątkowy, gdyż jest powieścią epistolarną, więc całą historię poznajemy dzięki listom Charliego. Sam fakt, że adresatem jest tajemniczy przyjaciel zarówno niepokoi, jak i silnie intryguje.Czytelnik ma świadomość, że rozterki i emocje nastolatka muszą być wyjątkowe, zwłaszcza, że Charlie postawił przede wszystkim na szczerość, nie owija w bawełnę, nie ukrywa swoich uczuć, mimo że nie są łatwe do zrozumienia i wielokrotnie go przytłaczają.

Szybko okazuje się, że nasz bohater nie jest zwykłym, beztroskim nastolatkiem. Jego bagaż doświadczeń wyraźnie przygniata go swym ciężarem. Oprócz typowych dla młodych osób rozterek, musi zmierzyć się między innymi z samotnością, brakiem akceptacji, wysoką wrażliwością czy nieszczęśliwą miłością. Charlie jest bohaterem, którego nie sposób nie pokochać. Wszelkie emocje opisał w swych listach niezwykle sugestywnie, zarówno te dobre, dzięki którym czytelnik widzi świat jego oczami, jak i te złe, umożliwiające zaznanie jej lęku czy bólu. Podziwiałam również jego dobre serce, chęć pomocy najbliższym za wszelką cenę. Bez wątpienia jest to postać autentyczna, wielowarstwowa, z którą wielu młodych ludzi będzie mogło się błyskawicznie utożsamić.

"Zalety bycia niewidzialnym" jest poruszającą, nieszablonową, nadzwyczaj wciągającą powieścią o chłopaku, który postrzegał świat trochę inaczej niż jego rówieśnicy. To historia o braku zrozumienia, samotności, trudnych wyborach, sekretach, jakie przytłaczają i nie pozwalają normalnie funkcjonować, ale też o uczuciach, które nie miały szansy się spełnić i emocjach przytłaczających zbyt mocno. Gwarantuję, iż ta wyjątkowa książka skradnie wasze serce. Pochłoniecie ją na raz, ale nie zapomnicie o niej już nigdy❤️

Już na samym początku chce zaznaczyć, że Zalety bycia niewidzialnym to nie jest zwykłą książką. Nie ma ona wyraźnie zarysowanej fabuły i jest napisana w formie listów. Jestem pewna, że nie przypadnie do gustu każdemu, ale mi monotonność i nieszablonowość tej powieści niesamowicie się spodobała.
Jedynym moim zarzutem do tej książki jest styl pisania. Nie jest ona napisana poetyckim językiem i nie jest to powieść, w której znajdziecie pełno wartościowych cytatów. Wręcz przeciwnie jest ona napisana prostym językiem, a ja uwielbiam książki z wieloma porównaniami, epitetami i metaforami. Głównym bohaterem jest piętnastoletni Charlie, który według mnie nie zachowuje się na swój wiek. Czułam się bardziej tak jakbym czytała książkę z perspektywy dużo młodszej osoby, jednak każdy jest inny, a wiek nie definiuje zachowania dlatego też, mimo, że na początku trudno czytało mi się tą książkę to z czasem przyzwyczaiłam się do stylu wypowiedzi Charliego i zaczęłam dażyć go empatią.
Mimo, że ta książka jest bardzo monotonna to i tak niesamowicie mi się podobała. Nie ma tu fabuły ani zwrotów akcji, ale jest to pełna zrozumienia książka, która ma w sobie coś dzięki czemu pokochałam ją całym sercem.
Jest to jedna z nielicznych książek, która otrzymała ode cztery i pół gwiazdki i uważam, że w pełni na nie zasługuje.

• Po angielsku