Dwa wybory

2011-02-23
9788310119353
Edyta Skrobiszewska
decyzje aborcja marzenia

Ogromnym plusem książki jest brak moralizatorstwa. Dwutorowa fabuła i sytuacje z którymi mierzy się bohaterka stają się przyczynkiem do naszej własnej, świadomej refleksji. I sami też musimy sobie odpowiedzieć na pojawiające się podczas lektury pytania.

Elisabeth musi podjąć bardzo trudną decyzję. Ma siedemnaście lat i właśnie się dowiedziała, że jest w ciąży. Zagubiona, niepewna siebie, czuje, jakby żyły w niej dwie dziewczyny - Libby, skłonna poświęcić marzenia, aby urodzić dziecko, i Beth, dla której najważniejsza jest wolność.
Obie połówki Elisabeth przeżywają dramatyczne chwile, Libby zastanawia się czy zostać matką - samotną matką, bo nie kocha swojego niedojrzałego chłopaka. Beth bije się z myślami, rozważając aborcję.

Jak bardzo na czasie powieść... Nastoletnia Elisabeth zachodzi w ciążę z chłopakiem, którego nawet nie kocha. Dalej poznajemy dwie alternatywne historie - Libby, która decyduje się urodzić dziecko, oraz Beth, która dokonuje innego wyboru. Który z nich jest lepszy?
Każda opcja pociąga za sobą konsekwencje. Żaden z wyborów nie przychodzi łatwo, żaden nie sprawia, że problem zniknie całkowicie.
Przyznam się, że w niektórych miejscach miałam ochotę płakać wraz z bohaterką. To chyba dobrze świadczy o przekazie tej historii.

1970

Jaka aktualna treść! Kiedy czytałam tę powieść doceniłam przede wszystkim ukazanie dwóch perspektyw. Nie wiedziałam wóczas, że za kilkanaście dni problem aborcji tak podzieli Polaków. Może gdyby obie strony tak widocznego dzisiaj w naszym kraju konfliktu przeczytały tę powieść, poznały też prawdziwe historie. wówczas wzbudziłaby się chęć szukania konstruktywnych rozwiązań...
Autorka świetnie ukazała dylematy, z jakimi stykają się osoby, któe znajdują się w podobnej sytuacji jak Elizabeth. Pięknie przedstawiła dwie zupełnie odmienne postawy, dwie przeciwstawne decyzje i ich konsekwencje.

Elisabeth ma siedemnaście lat i musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu. Zagubiona, przestraszona i niepewna siebie dziewczyna właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Nastolatce wydaje się, że żyją w niej dwie dziewczyny. Libby boi się samotnego macierzyństwa, ale jest skłonna poświęcić marzenia, aby urodzić dziecko. Nie kocha swojego chłopaka i wie, że będzie ciężko, ale chce zostać matką. Beth, dla której najważniejsza jest wolność i muzyka, zastanawia się nad różnymi scenariuszami i rozważa aborcję.
Historia młodej dziewczyny to warta uwagi opowieść o podejmowaniu trudnych decyzji, odpowiedzialności za swoje wybory i nieuleganiu presji innych osób.

Na tę książkę natknęłam się przypadkiem, ale zaciekawił mnie opis fabuły, więc postanowiłam dać jej szansę.

Bardzo spodobało mi się rozdzielenie historii na 2 osoby. Mama tutaj na myśli to, że poznajemy historię bohaterki, która postanowiła urodzić oraz dowiadujemy się co by było gdyby jednak usunęła ciążę. Szkoda, że pod koniec nie otrzymujemy jakiegoś posłowia od autorki, bo na końcu czegoś mi brakowało.

Jednak mimo to uważam, że jest to książka warto uwagi. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ma ona już kilka lat, ale mimo to wciąż jest aktualna.

6 wydaje mi się trochę niską oceną, ale odpowiednią dla tej książki. Pewne osoby w naszym kraju ;) powinny ją przeczytać, bo pokazuje, że najważniejsze jest mieć wybór. Młoda dziewczyna po zajściu w ciążę nie wie co chce zrobić z dzieckiem. Autorka ukazuje dwie opcje - urodzenie go i dokonanie aborcji. Oczywiście obydwie wiążą się z konsekwencjami, lecz ostatecznie najważniejsze jest to, że bohaterka wybrała zgodnie ze swoim sumieniem.

Po książkę sięgnęłam w ciemno - nie znałam ani autorki, ani tytułu, jedynie trafiłam kiedyś na inne książki z serii.
"Dwa wybory" zdecydowanie dobrze przedstawiają rozdarcie nastolatki w tak ciężkim momencie, pozwalają postawić się na jej miejscu i spróbować określić, co my byśmy zrobili. Bardzo spodobało mi się przedstawienie obu decyzji i określenie ich blasków i cieni - bez faworyzacji jednej z opcji.
Zdecydowanie polecam wszystkim, bez względu na wiek, aby trochę zrozumieć być może inne od naszych poglądy.

"Dwa wybory" to książka inna niż wszystkie, bowiem faktycznie jak tytuł wskazuje są to 2 różne wybory głównej bohaterki Elisabeth nazwaną w jednym wyborze Libby a w drugim Beth. Czytając ją byłam bardzo ciekawa zakończenia zarówno perypetii jednej jak i drugiej (niby tej samej osoby a jednak dokonujących innych wyborów dotyczących nowego życia).
Bardzo życiowa powieść i chociaż Elisabeth to nastolatka a ja już dawno nastolatką nie jestem to czytało się ją przyjemnie. Polecam

Bardzo życiowa powieść i...

Świetna książka, która opowiada jak jedna decyzja może zmienić nasze życie. Ciąża. Urodzić? Oddać do adopcji? A może aborcja? Ukazane są dwie strony Elisabeth- jedna, która w wieku 17 lat postanawia urodzić i druga, która dokonuje aborcji. Mi zdecydowanie bliższa jest ta pierwsza osoba i jej losy bardziej mnie interesują. Sama urodziłam w wieku 21 lat i w osobie Libby odnajduję cząstkę siebie. Autorka jednak nikogo nie osądza i obiektywnie przedstawia obie strony. J

• 2011