Nowa Heloiza (wybór)

Jean Jacques Rousseau Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Lektury Dla Każdego klasyka
Julie ou La nouvelle Héloise
klasyka
Ewa Rzadkowska
Lektury Dla Każdego
Rousseau Oświecenie klasyka rousseau

Początkowe listy były tak powtarzalne i nudne, że ledwo przez nie przebrnęłam, ale muszę przyznać, że końcówka miło mnie zaskoczyła. Lub po prostu opisy wiejskiego życia były odskocznią od ciągłych zapewnień o wzajemnej miłości.

Na wstępie zaznaczę, iż wiele rozdziałów jest zupełnie pominiętych – niekiedy nawet kilka z rzędu. Nie wiem dlaczego... Jednak w sumie nawet to specjalnie chyba nie przeszkadza, gdyż książka jest poprzedzona treściwym posłowiem, a przed każdym wyrwanym rozdziałem znajduje się jego zgrabne streszczenie, więc czytelnik zachowuje ciągłość akcji powieści.

„Nowa Heloiza” to...

Na półkach: , , , ,

Gdyby tej książki nie napisał Rousseau, to pewnie obecnie 'Nowa Heloiza' byłaby traktowana jako grafomania.
Może mój odbiór wynika z faktu, że czytałam bardzo, ale to bardzo okrojone wydanie tej powieści niż to, jakie proponuje BN, jednak, znając samą siebie, padłabym trupem, gdybym miała przeczytać jeszcze więcej tych listów. Ile można już czytać tekstów w stylu 'kocham...

Miłosna historia utrzymana w duchu rodzącego się sentymentalizmu wciągnęła mnie swą treścią do świata opisywanego przez Rousseau. Opowieść o niespełnionej miłości i wyrzeczeniach bardzo mi się spodobała i była wspaniałą towarzyszką w podróży pociągiem.

Coś potwornego, nic więcej powiedzieć nie potrafię.

Ale męka. Nie spodziewałam się co prawda żadnej akcji w utworze oświeceniowym, ale to naprawdę było nudne i ciężkie w odbiorze. Kochają się, ale nie mogą być ze sobą; wiedzą, że nie powinni się kochać, ale wciąż to robią; próbują się bronić przed uczuciem, ale im się nie udaje. Więc piszą do siebie listy, które - ku uciesze czytelnika - opisują to wszystko.

Ogrom oświeceniowego dydaktyzmu trudno strawić.

Ta pozycja pomogła mi odkryć, że sentymentalizm nie jest moim ulubionym kierunkiem. Czytając krótki opis książki: "historia romansu biednego nauczyciela z uczennicą z bogatego domu" myślałam, że ten 'zakazany owoc' będzie bardziej podkreślony. Owszem, mają trudności przez cały czas, ale trzy pierwsze rozdziały były zwyczajnie nudne, coś na styl: "Kocham Cię, wielbię Cię,...

Nowa Heloiza jest pierwszą powieścią Jana Jakuba Rousseau, została wydana drukiem w 1760 roku. Jej pełny tytuł to Julia czyli Nowa Heloiza, listy dwojga kochanków mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp. Została napisana w małym domku w Ermitage na skraju lasu Montmorency, do którego przeniósł się Rousseau. Mieszkał tam skromnie, blisko natury w domku będącym dawną...

• Literatura francuska
  • Studia