Wielki Testament

François Villon Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Poetów poezja
Grand testament
Tadeusz Boy-Żeleński
Biblioteka Poetów
poemat średniowieczny Villon testament

Wspaniała przygoda. Uwielbiam!!!

Wielki testament dał mi silne poczucie, że ludzie od zawsze byli tacy sami, tak samo ludzcy, zmienia się tylko forma nakreślana przez czas.

Tłumaczenie Boya - wirtuozerskie. Chociaż przyznam, że archaiczność języka utrudniała mi zrozumienie całego tekstu.

„Wielki Testament” czyli rachunek sumienia piętnastowiecznego playboya.
Proszę się nie przerażać, bo nie mam zamiaru wymądrzać się na temat klasyki z 1461 roku. Chcę natomiast wesprzeć swoim skromnym udziałem inicjatywę LC i "Wolnych Lektur" popularyzacji dzieł, na temat których każdy tzw inteligent winien umieć dwa słowa ...

Tak naprawdę najciekawsze w Villonie jest to, że udowadnia nam, że wszystko już było:i zniechęcenie europejską kulturą, i kult śmierci, i wszechobecny spleen, i myśli samobójcze, i wszystko to, czym obecnie się gorszymy, upatrując w tym znaki upadku Zachodu.

"Bracia ludzie, którzy żyjecie po nas/ nie miejcie serc przeciw nam zatwardziałych".

2019

Francois Villon często wchodził w konflikt z prawem. Chwile spokoju w spędzane w więzieniu owocowały "rozliczeniem z przeszłością", które weszły do kanonu światowej literatury. Przy okazji były również nowatorskie. Rozlicza się z życiem w pierwszej osobie, z punktu widzenia przeciętnego człowieka.

Minęły setki lat, a ludzkie namiętności, smutki, tęsknoty i radości w poezji Villona – jakże prawdziwszej od wydumanych pieśni współczesnych mu trubadurów – wciąż wydają nam się bliskie.

Genialna książka - błyskotliwa, prawdziwa, zabawna. I co najważniejsze - aktualna, choć pisana ponad pół tysiąca lat temu. Gdyby ktoś mi powiedział, że w średniowieczu napisano coś, z czym można się tak utożsamić, pewnie bym nie uwierzył - a tutaj proszę, niespodzianka :) oczywiście książka jest pomijana w szkolach, są tylko fragmenty, a szkoda, bo taka literatura mogłaby...

Rewelacyjna jest ta książka. Mnóstwo tematów w niej poruszonych - śmierć, miłość, żądze, przemijanie, ludzkie przywary i namiętności...

Szkoda, że przeczytane w formie e-booka, a nie tradycyjnej książki, lepiej bym się skupił na lekturze i więcej z niej wyniósł. Owszem wydanie świetnie opracowane, mnóstwo przypisów, ale raz - nie zawsze chciało się do nich zaglądać, gdyż...

Samą książkę ocenić bardzo trudno, zbyt wiele upłynęło lat od jej wydania, jednak przekład Tadeusza Boya - Żeleńskiego jest wybitny.

• Poezja
  • Literatura francuska