Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód

Robert M. Wegner Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-07
2010-09-08
Powergraph
Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-07

Ponad rok wcześniej czytałem pierwszą część ,,Opowieści z meekhańskiego pogranicza" i wtedy pochłaniając kolejne z opowiadań czułem, ze mam do czynienia z bardzo dobrym fantasty i chyba zaprzyjaźnię się z nową serią, teraz gdy po sporej przerwie zabrałem się za drugi tom, entuzjazm opadł. Zbiór opowiadań czytało się bardzo przyjemnie i lekko, większość byłą ciekawa...

Kolejne dwie strony świata i kolejne dwie opowieści.

Najpierw poznajemy niewielki oddział konny. Nie są regularnym wojskiem, pomimo że dowodzi nimi wojskowy o światowej renomie i sławie. Nie są oddziałem, raczej rodziną. Każdy z nich jest specjalnie wybrany, niektórzy poprzez wojskowe zdolności inni przez paranormalne moce. Wspólnie nie tylko walczą, również żyją. Są razem...

Jak napisałem w opinii o pierwszym tomie, nie byłem pewny czy nadal płynę tą samą rzeką. Ale spoko, to jest spójna całość. Szczerze polecam.

Nie będzie to ambitna opinia. Chcę więcej!

Kiedy czytam tytuł kolejnej książki z historiami rodem z rubieży Meekhanu to jawi mi się on nużąco i zniechęcająco. Jednak w pisaniu p. Wegnera jest tak niesamowity bagaż cudnych opowieści, że ilekroć przechodzę do kolejnej ogarnia mnie zdziwienie. Za każdą kolejną historią ta sama reakcja i pytanie — jak można wyczarowywać postacie, które tak mocno pragniemy poznać...

Daje tej ksiazce taka sama ocene, jak pierwszemu tomowi, w mojej prywatnej hierarchi wyzej stawiam polnoc-poludnie, ale tylko ze wzgledu na postac Kennetha, ktory bardzo mi sie spodobal. Chociaz nie powiem- Genno Laskolnyk i reszta stworzyli mocna konkurencje. Czytalem niektore komentarze, ktore twierdza, ze ksiazki Wegnera sa przegadane- musze przyznac, ze moze lepiej dla...

Porządna fantastyka - fabuła jest na tyle skomplikowana żeby zaciekawić a jednocześnie na tyle prosta by nie przytłoczyć czytelnika. Meekhan udowadnia, że w klasycznym świecie fantasy (gdzie wojownicy walczą żelazem a czarodzieje rzucają czary) wciąż można przeżyć nowe, wciągające historie. Atmosfera jest mniej ponura i makabryczna niż w poprzedniej części co zaliczam na plus.

Minimalnie słabiej niż w pierwszej części, mamy jednak wciąż do czynienia z meekhańskim pograniczem.
Dwie grupy opowiadań - zarówno Wschód jak i Zachód są bardzo wyrównane jakościowo - dla mnie wygrywa Wschód z kapitalną postacią Laskolnyka i oddziałem kawalerii - takie trochę Dzikie Pola w meekhańskim wydaniu. A że mam słabość do Dzikich Pól - no cóż.
Oczywiście Zachód też...

Kolejny zbiór opowiadań i ponownie w moim przypadku część pierwsza czyli "Łuk i wiatr" jest dużo lepsza od drugiej "Sztylet i morze".

Czuć, że Pan Wegner w jakimś stopniu bierze przykład z Andrzeja Sapkowskiego czyli najpierw opowiadania a potem powieści. Tylko tutaj autor wszystko z góry zaplanował i widać na jak dużą skalę jest planowana cała historia.

Ja mam problem z Wegnerem. Z jednej strony potrafi on stworzyc naprawde unikalny, zajmujacy swiat. Z drugiej strony zanudza dialogami i mozna sie pogubic w fabule, ponadto niektore postaci sa kalkami z szablonu zaprezentowanego w pierwszej czesci, rozniacymi sie imionami, lub profesjami. Przez wiekszosc ksiazki musialam brnac, nie pamietam o czym w zasadzie byla. Po czym,...

Dyskusje

• Fantasy
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2018

Robert M. Wegner Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód Zobacz więcej