Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości

Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża literatura piękna
Lampa i Iskra Boża
życie gry powieść drogi
literatura piękna
życie gry powieść drogi

Duże nadzieje i duże rozczarowanie. Główny bohater stworzony iście w żulczykowskim stylu, jednak nie tak dobrze jak chociażby Jacek. Książka nieco mnie znudziła.

Matko boska, jakie to było złe.
W odległym 2006 Żulczykowi się wydawało, że próba "upolszczenia" i uwspółcześnienia "Lolity", wrzucając kilka popkulturowych nawiązań z czapy, będzie fajne. No więc nie jest.
Książka jest jak mokry sen nastolatka, tyle że z próbą romantyzowania własnych braków w psychice i autokastracją jako wisienką na torcie. Jednocześnie nie przeszkadza to...

Lekka, całkiem przyjemna powieść drogi.
Z ciekawym motywem miłości z perspektywy 25cio latka do dziesięć lat młodszej dziewczyny.
Warto chociażby dla samego poznania myśli, świata, uczuć, wartości, którymi kieruje się w życiu dany typ człowieka - student ostatniego roku prawa o mentalności mało dojrzałej, hedonistycznej.

Nie jest to sztos typu Wzgórze Psów czy Ślepnąc od...

Prosta książka.
Pewnie gdybym natrafiła na nią tak z 10 lat temu, kiedy byłam nastolatką, może wywarłaby na mnie większe wrażenie.
Historia dosyć banalna, trochę cliché. Taka romantyczna historia, młodzieńcza miłość, porywcze młode serca itp... tylko z zamierzeniem, że ma być trochę obskurniej. Dodatkowo wpleciono sporo motywów z popkultury.
Nie daję niższej oceny, ponieważ...

piękna narracja, prawdziwe i charakterne postaci.
smutna, szczera, dystansująca.

za pierwszym razem mi nie podeszła, dałam drugą szansę i totalnie nie żałuję, czasem warto.

Kolejna książka-prezent spoza listy, na którą pewnie sama prędko bym się nie zdecydowała, gdyż jakoś ciągle mam poczucie, iż „szkoda mi czasu” (póki co) na współczesnych polskich autorów, których wysyp zalał ostatnio polski rynek książkowy. „Szkoda czasu” (oczywiście w cudzysłowie, a nie w cudzysłowiu, bo przecież nie „w dupiu”), bo jak można tracić czas na czytanie...

czasem mam wrażenie, że żulczykowy język to jest majstersztyk, czasem mam wrażenie, że mnie zagaduje aż któraś metaforka, odniesienie do mnie trafi. ale nie zmienia to faktu, że lubię jego język.
książka pod kątem romansu z 15-stką - w czasie, gdy czytałam, była super - przecież byłam ogromną fanką Skins i to jest przemocne skojarzenie.
poza tym akcyjniak trochę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jest to zbytnio udana książka. Przyzwyczaił mnie do lepszych. Natomiast widać, że od debiutu do teraz sporo się nauczył :)

Chyba nie mój styl pisania. Dość naiwna fabuła. Zbyt dużo opisów i porównań, które sprawiały, że czasmi gubiłem wątek.
Z powodu nadmiaru powyższych, miałem momentami uczucie, że czytam "Nad Niemnem" tylko w wersji XXIw. ;)

Przeczytałam jako osiemnastolatka. Nie zamierzam więcej sięgać, to było pierwsze zakochanie. Tylko pierwszy raz tak kopie.

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • 2014
  • 2013

Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę... czyli Wszystkie gry video są o miłości Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości Zobacz więcej