Zrób mi jakąś krzywdę

Okładka książki Zrób mi jakąś krzywdę
Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2018-05-09
2006-04-01
literatura polska

Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Ocena 6,7
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Alicja Biała, Dominik Bielicki, Kalina Błażejowska, Dorota Borodaj, Halina Bortnowska, Natalia Fiedorczuk, Sebastian Frąckiewicz, Karolina Gawlik, Hanka Grupińska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Andrzej Leder, Jakub Pszoniak, David Remnick, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Alicja Biała, Domin...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jakub Żulczyk na pewno jest bardzo ciekawym artystą, ale akurat ta książka mi nie podeszła, wszystkie zdarzenia dzieją się chaotycznie, i czasem ciężko odnaleźć się w danej akcji. Ilość nawiązań do popkultury jest tutaj dużym plusem, to się broni. Ale sama akcja i dialogi bardzo przerysowane, zakończenie... trochę bezbarwne, jakby przymusowe, trzeba zakończyć, to zakończę tak. Jakby cała akcja, która zadziała się na stronach tej książki, nie miała większych konsekwencji w życiu bohaterów.

To moje pierwsze spotkanie z autorem. Książka zupełnie mi nie przypadła do gustu, jednak zamierzam sięgnąć po inne tytuły Żulczyka.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z tym autorem.
Bardzo lubię styl Żulczyka.
Na pewno nie jest to książka na miarę „Ślepnąc od świateł, ale warto zapoznać się z tą pozycją.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z tym autorem.
Bardzo lubię styl Żulczyka.

Na poziomie nawiązań do popkultury, filozofii broni się mocno. Jest ciekawie, inteligentnie, zrozumiale, nie czuć "ciężkości" i przesilenia ze strony autora i można wiele przełożyć na własne doświadczenia. Natomiast na poziomie fabularnym straszna kicha, bardzo czuć poszukiwania autora, jest mocno abstrakcyjnie w nieciekawym tego słowa wydaniu i sztampowo. Finał przymuszony i bezrefleksyjny.

Jeżeli zapytasz mnie o książkę, którą mogłabym czytać w kółko i w kółko... To odpowiedź brzmi Jakub Żulczyk "zrób mi jakąś krzywdę".
Zapytasz dlaczego, a ja odpowiem, że nie wiem! To chyba jedna z tych książek co łapie za serce i pozostaje w myślach na zawsze. Jedna z tych co wywołuje wiele tysięcy emocji na raz. Jedna z tych, która dzięki swojej prostocie pozwala na wejście do innego świata.
I oczywiście jest pełna cytatów, którymi masz ochotę wytapetować ścianę. Chcesz nietypowy, kontrowersyjny romans? Chcesz na zmianę śmiać się i płakać? Proszę.

nie dla mnie za duzo rozkminy

nie dla mnie za duzo rozkminy

IMO książka bardzo dobra choć czytała mi się z początku powoli, dopóki nie przyzwyczaiłem się do języka, który, a propos, był często zabawnie skomplikowany. Fabuła dobra, cały czas mnie ciekawiło co będzie dalej.
To moja druga książka p. Żulczyka, na pewno wrócę do kolejnej.

To moja druga książka p. Żulczyka, na pewno wrócę do kolejnej.

Czytałem kilka książek pana Żulczyka , wszystkie były dużo lepsze, może dlatego, że to debiut, a może miałem zbyt wygórowane oczekiwania. Bardzo długie zdania, z milionem przymiotników i porównań. Słabe dialogi. Przekombinowana, przekolorowana, zbyt wyeksponowane wszystkie cechy bohaterów.
Sama historia mnie nie powala, nie lubię takich miłostek.
Na plus, że momentami nakłania do przemyśleń czy analizy swoich zachowań w młodości.

Sama historia mnie nie powala, nie lubię takich miłostek.
Na plus, że momentami...

Świetna książka jak na debiut i bardzo udany audiobook w interpretacji Sokoła, który dał odpowiedni klimat tej historii.

Jak każdy debiutant Żulczyk chciał wejść z przytupem (soczystość języka), przez to zostać zauważonym; jak wiemy - udało się.
Niestety, dla mnie po 16 latach, ta forma trąci myszką. Nie tylko dlatego, że to czasy fascynacji grami komputerowymi (level, konsole Nintendo, Gemeboy, kamera V8, itp) i że takie słowa używa autor w nadmiarze, ale sama istota opowiadanej historii, sprowadza się do problemu: przelecieć ją, czy nie. To był dylemat zakochanego cwaniakowatego młodzieńca, do lekko walniętej małolaty.
W formie audiobooka 7 godz. 28 min., było to do strawienia.

Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę... czyli Wszystkie gry video są o miłości Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości Zobacz więcej