Najdalszy brzeg

Okładka książki Najdalszy brzeg
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Książnica Cykl: Ziemiomorze (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2012-09-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
ziemiomorze

więcej Więcej

Dwie pierwsze części były krótkie, ale treściwe. Niestety część trzecia mimo, że wciąż dobra, jest zbyt rozwlekła.

W trzeciej części świetnej serii Ziemiomorze dostajemy kolejną przyjemną i sprawnie poprowadzoną historię. Tym razem mamy do czynienia z powieścią drogi co jest zdecydowanie ogromnym plusem Najdalszego brzegu, możemy bowiem wraz z bohaterami przemierzać stworzony przez autorkę świat i jeszcze lepiej go poznać, doświadczyć, zanurzyć się w nim. Jako, że jestem ogromnym fanem...

To kolejna odsłona, w niczym nie odstająca od pozostałych części.

Sprawnie i ciekawie poprowadzona historia w świecie Ziemiomorza. Czego się boimy? Życia czy śmierci? Smoka czy czarodzieja? Stać czy coś robić?

Powieść drogi, w którą udają się doświadczony życiem arcymistrz Ged oraz młody i nieznający życia książę. Cel podróży jest różnie mroczny jak we Władcy Pierścieni - walka ze złem i ze śmiercią, a sama podróż to wielka metafora życia. Młody człowiek uczy się, obserwuje dokonania swojego autorytetu - wybitnego czarnoksiężnika, stając się świadkiem trwogi, upadku obyczajów,...

Trzecia część cyklu zdecydowanie jest najlepsza. Po pierwsze dzięki temu, że naprawdę dużo się dzieję, ale co ważniejsze mamy zupełnie inny klimat. Historia jest bardziej mroczna, czuć niepewność bohaterów i zagubienie mieszkańców tego świata. Polecam.

Właśnie skończyłam czytać „Najdalszy brzeg”. Ta część Ziemiomorza była zdecydowanie najmroczniejsza. Ale styl Le Guin się nie zmienia: przy każdym akapicie pojawia się coś zaskakującego w całej akcji i autorka jest wierna swojemu poetyckiemu, bardzo obrazowemu językowi. Czasem czegoś nie dopowiada i te momenty lubię najbardziej. Przenikająca powieść mądrość o życiu i...

Ładny język ale historia z tomu na tom traci na intensywności.

Oh, wow, Ursula. Le Guin była wspaniałą pisarką, żadna książka z serii Ziemiomorza jeszcze mnie nie zawiodła. Najdalszy brzeg opowiada o śmierci, strachu przed nią, a także o pięknie życia. No i o smokach, czarodziejach i innych ekscytujących przygodach.

Świetne fantasy, kolejny tom z rzędu trzyma taki sam, wysoki poziom. Pozycja z pewnością warta uwagi, jednak podobnie jak w poprzednich tomach, należy się przyzwyczaić to nieco odmiennego stylu pisania autorki.

3 785
  • Fantastyka