Najdalszy brzeg

Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Ziemiomorze (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
The Farthest Shore
Ziemiomorze (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
Jacek Kozerski
powieść amerykańska - 20 w. Ziemiomorze czarnoksiężnik Archipelag

Świetne fantasy, kolejny tom z rzędu trzyma taki sam, wysoki poziom. Pozycja z pewnością warta uwagi, jednak podobnie jak w poprzednich tomach, należy się przyzwyczaić to nieco odmiennego stylu pisania autorki.

Niby mało się dzieje. Niby powolna fantastyka. Ale potrafi zrzucić z kanapy. Genialna.

W gruncie rzeczy szkoda mi tego czasu, który poświęciłem na jej przeczytanie. Grobowce Atuanu podobały mi się znacznie bardziej.

Nie wciągnęła mnie tak jak poprzednie dwie części, ale nie oznacza to, że jest źle. Jest bardzo dobrze. Tematy przyjaźni, poświęcenia, odpowiedzialności jak zawsze pięknie przedstawione.

Wspaniała opowieść o sztuce dostrzegania piękna w prostocie, o cierpieniu, oddaniu i poświęceniu. O cenie najwartościowszego z darów i tym jak trudno nam za niego zapłacić.

Nie wciągnęło :( Może za późno się za to wziąłem. Czułem jakoś, że to dla nastolatków. Bez porównania o niebo lepsze dla mnie "Lewa ręka ciemności"!!! tej samej autorki.

Podobnie jak wielu forumowiczów jestem bałwochwalczym wyznawcą " Ziemiomorza", z tym że mój "kult" ogranicza się do pierwszych trzech tomów, przy czym najmniej odpowiadają mi "Grobowce Atuanu".

Zgodnie ze słowami S. Lema jest to ,"opowieść o przyjaźni, dorastaniu oraz akceptacji tego, co nieuniknione". Może nawet bardziej niż "Czarnoksiężnik...", bo tutaj Ged Krogulec musi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawie było i dużo się działo. Dowiedziałam się więcej o Ziemiomorzu. Jednakże, zakończenie mogłoby być lepsze oraz nie wszystko się wyjaśniło. Poza tym inny tłumacz sprawił, że niektóre nazwy są inne niż w cz.1

Najdalszy brzeg to fantastyczna podróż przez życie. Kolejny raz nie jest to opowieść o smokach, magach i dalekich lądach (chociaż ich tu nie brakuje) tylko o odkrywaniu swojego powołania, pokorze i sensie istnienia. Można by rzec iż jest to właściwie traktat filozoficzny o istocie życia i śmierci i przeznaczeniu każdego człowieka.

Bardzo przyjemna, napisana nieustająco wciągającym językiem. Miałem jednak wrażenie, że niektóre wątki pojawiały się i znikały zupełnie bez wpływu na fabułę i bohaterów, a inne (w tym główny) miały swoją kulminację na niezadowalających ledwo paru stronach. Gdyby było o 100 stron dłuższe i bardziej rozbudowane, dostałoby zapewne ode mnie mocne 8.

Dyskusje

3 632