rozwiń zwiń

Co będziemy czytać w listopadzie? Książki na jesień 2023 – zestawienie nowości

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.10.2023

Już za chwilę Targi Książki w Krakowie, a temu wydarzeniu zawsze towarzyszą liczne książkowe premiery. Wydawcy szykują nowości, którymi zachwycą czytelników. Szykuje się mocne zakończenie roku. Sprawdźcie książki, które już niebawem będą miały premierę – najwyższy czas dodać je na wirtualne półki „Chcę przeczytać” w Lubimyczytać.

Co będziemy czytać w listopadzie? Książki na jesień 2023 – zestawienie nowości

Kryminał, fantastyka, S-F? Poradnik lub książka o psychologii? A może literatura piękna albo coś dla dzieci? Wydawcy dbają o to, by dla każdego czytelnika w listopadzie znalazła się odpowiednia książka. W ostatnich dniach wielu z nich zdradziło kolejne tytuły publikacji poczytnych autorów i tych mniej znanych, walczących dopiero o swojego odbiorcę. Przyjrzeliśmy się zapowiedziom na najbliższe tygodnie i stworzyliśmy listę listopadowych nowości.

Przy okazji kierujemy waszą uwagę również do naszych poprzednich zestawień, w których ujęliśmy premiery września i października: „Jesienne nowości i zapowiedzi książkowe: wybór redakcji Lubimyczyta攄Co warto przeczytać we wrześniu 2023? Zestawienie nowości”„Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023”.

Kryminał na jesień, czyli dawka emocji

„Krzyk orła”, Karin Smirnoff  Wydawnictwo: Czarna Owca

Na dalekiej północy Szwecji w Norrlandii, poza centrum uwagi mediów, ma miejsce grabieżcza operacja, w trakcie której wielkie korporacje nie szczędzą środków, aby uzyskać dostęp do ziemi i naturalnych zasobów. Gangi przestępcze, zwabione ogromnym napływem kapitał, działają w strefie cienia.

Mikael Blomkvist wsiada do pociągu do Älvsbyn, aby wziąć udział w ślubie swojej córki. Jednak wkrótce zostaje wciągnięty w wydarzenia, które sprawią, że wraca do swoich korzeni dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander również trafia na północ, by naprawiać zerwane więzi rodzinne. Ich drogi po raz kolejny się krzyżują. Razem znajdą się w oku cyklonu w małym miasteczku Gasskas.

„Orient”, Maciej Siembieda Wydawnictwo: Agora

Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek

W Terespolu przed kolekturą lotto omdlewa człowiek, a z jego rąk wypada kupon z sześcioma zwycięskimi liczbami. W tym samym czasie siedem tysięcy osiemset trzydzieści kilometrów dalej pewien mężczyzna opracowuje plan, który ma przynieść miliardowe zyski i zmienić układ sił w jednym z najważniejszych państw Europy.

Co w tym czasie robi były prokurator IPN-u Jakub Kania? Właśnie dostał nową pracę i misję, a ta zawiedzie go do Szanghaju i wplącze w śmiertelnie niebezpieczną intrygę, w której ważną rolę odegrają chińskie triady, polskie służby specjalne i… zbieracze złomu spod Terespola. Najważniejsza jest jednak zagadka zaginięcia gdzieś między Polską a Chinami najsłynniejszego pociągu na świecie. Warto dodać, że śladami Kani wyrusza jego dobra znajoma kapitan Teresa Barska.

Siembieda w pełnej rozmachu powieści, jak zwykle mistrzowsko łącząc fakty i fikcję, ujawnia tajemnice chińskiej mafii i jej powiązania z komunistycznym państwem, zdradza sekrety wywiadów oraz – z wyjątkowym poczuciem humoru – branży złomiarskiej. Prowadzi przy tym błyskotliwą rozprawę o hazardzie, lojalności, zemście, przeznaczeniu oraz… depresji.

W jaki sposób uwielbiany przez czytelników Jakub Kania – mężczyzna z wybaczalną nadwagą i unikalnym talentem do rozwiązywania historycznych zagadek – wybrnie z kłopotów i uniknie pułapek, które zastawiają na niego najniebezpieczniejsi ludzie na świecie? Tak jak zawsze: inteligentnie i brawurowo, a przede wszystkim w zupełnie niespodziewany dla czytelników sposób.

„Biały Bez”, Cecilia Sahlström Wydawnictwo:Saga Egmont

W cieniu szwedzkich letnich dni, gdzie światło spotyka się z ciemnością, Lund staje się miejscem tajemniczej zbrodni.

Nadchodzi lato w Szwecji, na uniwersytecie w Lund studenci cieszą się na zbliżające się wakacje. Jednak spokój słonecznych dni gwałtownie się kończy, gdy w miejskim parku zostaje odnalezione okaleczone ciało młodej dziewczyny, a w okolicy dochodzi do brutalnego pobicia. Każda z ofiar ma biały bez w dłoni.

Obie sprawy zostają przydzielone inspektorce policji Sarze Vallén, której syn staje się głównym podejrzanym już na samym początku dochodzenia. Sara zaczyna prowadzić własne śledztwo, aby ratować swoje dziecko.

„Biały Bez” jest pierwszą częścią serii o Sarze Vallén i jej kolegach z policji w Lund.
Idealna dla fanek i fanów Camilli Läckberg!

Literatura piękna. Wspaniałe opowieści na długie wieczory

 „Iluminacje”Alan Moore Wydawnictwa:  Echa

W swoim pierwszym zbiorze opowiadań, obejmującym ponad czterdzieści lat pracy, Alan Moore przedstawia serię szalenie różnych, ale równie niezapomnianych postaci, które odkrywają – a nawet niszczą i tworzą – niezbadane zakamarki egzystencji.

Konkubiny w fantastycznym domu rozkoszy i tragiczna historia miłosna. Paranormalna grupa badawcza zinfiltrowana przez jedną z nieziemskich istot, które chce zbadać. Surrealistyczna, kafkowska historia głównych graczy przemysłu komiksowego na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu pięciu lat. Pierwsze dni apokalipsy i specjalistka od prawa, która musi posprzątać ten bałagan. Duchy i stworzenia z innego świata, a także przygody mózgów Boltzmanna – i wiele innych.

„Iluminacje” to seria błyskotliwych, zaskakujących opowieści, które ujawniają pełną moc wyobraźni i magii, jak również dogłębną znajomość ludzkiej natury.

 „Biały szum”Don DeLillo Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Główny bohater „Białego szumu”, Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. Nie oznacza to jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca. DeLillo obnaża kondycję człowieka coraz bardziej uzależnionego od technologicznego postępu, a lęk przed śmiercią ma być zagłuszany przez symbol współczesnego społeczeństwa, nowoczesną świątynię: supermarket. Książka dalekowzroczna, pełna ironii i napisana ze zręcznością prawdziwego mistrza.

Za „Biały szum” Don DeLillo otrzymał National Book Award, czerpali z niej Zadie Smith, David Foster Wallace i Bret Easton Ellis, czyli autor „American Psycho”. Często nadużywane hasło o tym, że „Biały szum” wyprzedził swoje czasy, pasuje tutaj jak ulał.

Na platformie Netflix powstała ekranizacja książki w reżyserii Noah Baumbacha, z Adamem Driverem w roli głównej.

„Drobny szczegół”Adania Shibli Wydawnictwo: Wydawnictwo Drzazgi

Powieść nominowana do Międzynarodowego Bookera i National Book Award.

Rok 1949, spieczona sierpniowym słońcem pustynia Negew blisko granicy z Egiptem. Ofiarą konfliktu izraelsko-palestyńskiego pada młoda kobieta: zostaje wzięta do niewoli, zgwałcona i zabita. XXI wiek, Autonomia Palestyńska. Mieszkanka Ramallah, która natrafia w gazecie na artykuł o zbrodni sprzed lat, wyrusza do Negewu, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie spotkało tamtą dziewczynę – prześladuje ją bowiem pewien „drobny szczegół” łączący jej życie z ówczesnymi wydarzeniami.

„Drobny szczegół” to medytacja nad mechanizmami przemocy, grozą wojny i pracą pamięci, przypominająca, że historię piszą zwycięzcy, a los ofiar objęty jest milczeniem.

„Czarne skrzydła”Sue Monk Kidd Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Nowa książka autorki światowego hitu „Sekretne życie pszczół”. Numer 1 na liście bestsellerów New York Timesa, wyselekcjonowany do ekskluzywnego klubu książkowego Oprahy Winfrey!

Dwie kobiety, dwie walki o wolność, jedna niezwykła przyjaźń…

Sarah Grimké jest córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Nie potrafi się jednak podporządkować obowiązującym w jej świecie konwenansom. Marzy o tym, żeby studiować i zostać pierwszą kobietą prawnikiem. Na swoje jedenaste urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. To kolejny „obyczaj”, którego Sarah nie potrafi zaakceptować, bo drugiego nie można przecież „posiadać”… To dopiero początek jej problemów.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i życiem pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimké, wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki. Niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości ponad podziałami. Świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Od czasów „Przeminęło z wiatrem” nie było takiej opowieści!

„Przeklęty królik”Bora Chung Wydawnictwo: Tajfuny

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem.

„Przeklęty królik” to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.

„Wydarzyło się to pewnego dnia, kiedy spuściła wodę i już miała wychodzić z łazienki. — Matko. Obejrzała się za siebie. Z muszli klozetowej wystawała głowa. — Matko! — zawołała ją. Kobieta przez chwilę się w nią wpatrywała. Potem spuściła wodę. Głowa zniknęła wraz z szumiącą wodą”.

Literatura dziecięca - coś dla najmłodszych

„Jak Grinch skradł Święta!”, Theodor Seuss Geisel Wydawnictwo: Kropka

„Jak Grinch skradł Święta” Dra Seussa po raz pierwszy w języku polskim, w mistrzowskim tłumaczeniu Michała Rusinka!

Dzięki zwariowanym rymowankom i szalonej grafice poznacie historię zrzędliwego Grincha i jego diabelskich prób ukradnięcia Świąt mieszkańcom Ktosiowa!

Znana na całym świecie klasyka świątecznej literatury dziecięcej to doskonały prezent pod choinkę dla młodych i starszych.

„Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata”, Joanna Kończak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Chyba każdy lubi święta?

To szczególny czas, kiedy można się oderwać od codziennej rutyny i cieszyć byciem razem, a formy świętowania w różnych zakątkach na ziemi określają tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Książka ta opowiada o najróżniejszych zwyczajach: tych związanych z nadejściem nowego roku czy zjawiskami zachodzącymi w naturze, przybliża ważne święta religijne oraz radosne karnawały. Mowa również o wspominaniu bliskich zmarłych, a także upamiętnianiu ważnych wydarzeń historycznych czy osób. Poznacie prawie 40 świąt z całego świata! Wśród nich Chiński oraz Tajski Nowy Rok, Nouruz, Noc Kupały, Święto Środka Jesieni i Hanami, karnawały w Wenecji czy w boliwijskim Oruro, Purim, Wielkanoc, Święto Jordanu, Durgapudźę, Ramadan i urodziny Buddy, jak również Dzień Świętego Patryka, O-bon i Kodomo no Hi.

„Książeczka pełna ważnych słów”, Annelies Draws, Joanne Ruelos Diaz Wydawnictwo: Kropka

Nowa książka autorek „Książeczki pełnej radości”!

Poznaj słowa, które opowiedzą ci o świecie, w którym żyjemy i o tym, jak się w nim poruszać. Objaśnią trudne i ważne uczucia, wzmocnią twoje poczucie wartości i odrębności. Zawarte w książce pojęcia mogą stanowić doskonały początek do ważnych rozmów o uczuciach.

Na każdej stronie znajduje się definicja słowa wraz z aktywnościami, opisami różnych, codziennych sytuacji i podpowiedziami jak sobie w nich radzić. Pięknie zilustrowane przez Annelies Draws.

„Posłańcy. Sekrety Greystone'ów”Margaret Peterson Haddix Wydawnictwo: Dwukropek

Greystone'om udało się uratować swoją mamę, podobnie jak mamę Natalie.

Nikt jednak się nie łudzi, że niebezpieczeństwo minęło. Wkrótce z nieoczekiwanych miejsc zaczynają spadać tajemnicze monety, opatrzone kodami, wyglądającymi dokładnie tak, jak te, nad którymi pracował ojciec Greystone'ów przed śmiercią. Po dotknięciu symbole zamieniają się w słowa: PROSZĘ POSŁUCHAJ. ZNAJDŹ NAS, ZOBACZ NAS, POMÓŻ NAM.

Monety są posłańcami, informującymi Greystone'ów i ich sojuszników, że ich przyjaciele z alternatywnego świata są atakowani, i że okrutne siły kontrolujące umysły zagrażają także naszemu światu. W finałowym tomie serii rodzeństwo Greystone'ówi wraz ze swoimi sobowtórami, rodzeństwem Gustano, łączą siły, by ocalić oba światy.

Literatura młodzieżowa

„Angel Wings”Anna Purowska Wydawnictwo: Books4YA

Eryk jest bystry i inteligentny. Pochodzi z zamożnej rodziny. Popołudniami gra i śpiewa w rockowym, znanym z coverów, zespole Wings. Kaja to jedna z najlepszych uczennic w szkole. Skryta i nieśmiała. Opiekuje się nią starsza siostra, Zuza. Obie wychowały się w domu dziecka. Dyrektor liceum proponuje Wingsom występ w Gwiazdkowym Przeglądzie Muzycznych Talentów, ale warunkiem jest zagranie własnej kompozycji. Eryk w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia tekstu piosenki sięga po poezję. Przez przypadek trafia na blog Angel Wings, którego nazwa od razu do niego przemawia. Zaczyna czytać teksty, wiersze i choć trudno mu się do tego przyznać, jest zauroczony tajemniczą autorką bloga. W końcu decyduje się napisać do niej wiadomość…

Chłopak który ma wszystko, i dziewczyna, która o wszystko musi zawalczyć sama. Czy mimo że pochodzą z różnych światów, mają szansę na miłość?

„Stranger Things. Lot Ikara”, Caitlin Schneiderhan Wydawnictwo: Poradnia K

Historia Eddiego Munsona na dwa lata przed makabrycznymi wydarzeniami z 4. sezonu serialu.

Ciężkie brzmienia, riffy i przesterowane gitary to znak rozpoznawczy Eddiego. Ten długowłosy, wytatuowany, niemogący ukończyć szkoły chłopak – wyrzutek z zamiłowaniem do makabry, heavy metalu i gry RPG Dungeons & Dragons oskarżanej o powiązania z satanizmem – przez przypadek zostaje świadkiem nadprzyrodzonego morderstwa i bardzo szybko staje się głównym podejrzanym…

Tak było w 4. Sezonie serialu „Stranger Things”. Co jednak wydarzyło się przed starciem Eddiego z Vecną? Jaka jest historia zespołu Trupia Trumna? Kim jest Eddie Munson?

Hawkins w stanie Indiana to typowe wyczesane amerykańskie miasteczko. Nie dla Eddiego, metalowca i społecznego wyrzutka. Chłopak czuje się tu, jakby nieustannie przebywał w Grobowcach Grozy z Dungeons and Dragons. Całe szczęście, że do końca liceum zostało mu tylko kilka miesięcy i może zabijać czas, grając w RPG w Klubie Ognia Piekielnego i występując w zespole Trupia Trumna.
Ale kiedy pewnego dnia spotyka Paige – dziewczynę, która uciekła z Hawkins i została producentką muzyczną w Los Angeles – czuje, że ma szansę na nowe życie. Wystarczy nagrać taśmę demo z najlepszymi kawałkami Trupiej Trumny i wysłać producentce. Proste! Niestety nagranie kosztuje, a Eddie jest spłukany. Stawka jest jednak zbyt wysoka, aby tak po prostu zrezygnować….

Zrobi wszystko, byle uciec jak najdalej od Hawkins…

Dwa lata przed makabrycznymi wydarzeniami z czwartego sezonu „Stranger Things” Eddie Munson ma przeczucie, że 1984 to będzie jego rok.

„Miłość w Krainie Czarów” Abiola Bello Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Romans hate-love z książkami w tle. Takie cuda zdarzają się tylko w świątecznej Krainie Czarów!

Trey Anderson jest przystojny i popularny. W Corden College należy do śmietanki towarzyskiej, a popołudnia spędza w… Krainie Czarów, niezależnej rodzinnej księgarni założonej przez jego pradziadka.

Ariel Spencer to artystyczna, kreatywna dusza. Ma czerwone włosy i niechlujny, wiecznie pobrudzony farbą strój. Marzy o dostaniu się do Artists’ Studio. A jej głowę zaprząta nie zbliżające się Boże Narodzenie, a wygórowane wpisowe, które przekracza skromne możliwości finansowe jej mamy.

Ariel musi znaleźć pracę, a Trey – choć nie lubi dziewczyny – zauważa, że ma smykałkę do sprzedaży książek. W Krainie Czarów nie jest ostatnio wesoło i kolorowo, bo obroty nie starczają na spłatę kredytu. Ariel i Trey lądują więc razem za księgarską ladą. Czy uda im się zwalczyć wzajemną niechęć i uchronić Krainę Czarów przed zamknięciem? Czasu mają niedużo, bo ostateczny termin mija już w wigilię…

Niepoprawnie romantyczna, bożonarodzeniowa historia miłosna, którą z pewnością pokochacie.

 

„Payback's a Witch”Lana Harper Wydawnictwo: SeeYA

Emmy Harlow jest czarownicą, ale niezbyt potężną – po części dlatego, że od lat nie była w rodzinnym magicznym miasteczku Thistle Grove. Jej dobrowolne wygnanie ma wiele wspólnego ze skomplikowaną historią rodzinną oraz chęcią kroczenia własną ścieżką. Tylko w tyciusim stopniu wiąże się z Garethem Blackmoore’em, spadkobiercą najpotężniejszej magicznej rodziny w mieście, a także przypadkowym łamaczu serc i niszczycielu snów.

Kiedy zbliża się magiczny turniej, w którym jej rodzina służy jako arbitrzy, okazuje się, że tradycja (lub naprawdę imponujące poczucie winy spowodowane przez rodziców) jest wystarczająco silna, by sprowadzić Emmy z powrotem. Dziewczyna jest zdeterminowana, aby wypełnić rodzinny obowiązek, spędzić trochę czasu z najlepszą przyjaciółką, Linden Thorn, a następnie wrócić do swojego prawdziwego życia w Chicago.

Podczas swojej pierwszej nocy w domu Emmy spotyka Talię Avramov – wszechstronną adeptkę
mrocznych sztuk magicznych – która jest świeżo po ciężkim rozstaniu… z Garethem Blackmoore’em.
Talia dała się oczarować tylko po to, by odkryć, że Gareth spotyka się również z Linden – bez wiedzy
żadnej z nich. A teraz obie pragną zemsty. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy Emmy w to wchodzi?
Dziewczynę jednak najbardziej niepokoi co innego: dlaczego nie może przestać myśleć o przerażająco
kompetentnej, porażająco pięknej, niegodziwie czarującej Talii Avramov?

Fantastyka i science fiction

„Zaklęcie dla czarownika”Magdalena Kubasiewicz Wydawnictwo: Sine Qua Non

Każdą klątwę można złamać.

Żeby wypełnić obietnicę złożoną Calebowi Blythe'owi, Jagoda Wilczek przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Jej wiedza i moc mają pomóc w identyfikacji i unieszkodliwieniu uruchamiającej się co roku klątwy,
która pochłonęła życie wielu osób zaangażowanych w pewną makabryczną i trudną sprawę sprzed lat.

W obcym otoczeniu Jagoda nie wie, komu ufać, musi opierać się na nie- pełnych informacjach, a na dodatek ma wrażenie, że stała się częścią rozgrywek, które nie do końca rozumie. Mimo to i mimo osobistych problemów Wilczek krok po kroku zbliża się do rozwiązania, które zaskoczy wszystkich.

Kto okaże się wrogiem, a kto sprzymierzeńcem? Czy Wilcza Jagoda upora się z klątwą? Magdalena Kubasiewicz zaprasza czytelnika do poszukiwania odpowiedzi na pytania stawiane od pierwszego tomu.

„Necrovet. Metody leczenia drakonidów”Joanna W. Gajzler Wydawnictwo: Sine Qua Non

Uważaj, czego sobie życzysz - z marzenia, by spotkać prawdziwego smoka, może się zrodzić wiele zębatych i pokrytych luską kłopotów.

Po przygodach z udziałem wolpertingera Ryśka, psów otrutych wróżkowym pyłkiem, mantykory, jednorożca i innych magicznych podopiecznych przychodni w Zrębkach techniczka weterynaryjna Florka Kuna czuje się już w swojej nowej pracy - u boku weterynarki-nekromantki - nieco pewniej. Czy jest jednak gotowa na... plage drakonidów?

Florka, jej współpracownik - faun Bastian i nieumarła szefowa, doktor Izabela Pokot, mają przed sobą kolejne wyzwania: trokarowanie katoblepasa, eksmisję aitwarasa i łapanie aż nazbyt zdrowego tatzelwurma. Codzienna praca w przychodni zajmującej się magicznymi stworzeniami wymaga zimnej krwi - niełatwo o nią jednak, gdy nowa techniczka zachowuje się podejrzanie, magiczny kot miota przepowiedniami, a za rogiem czyha przeciwnik prawdziwie przerażający: media...

Poznaj tajemnice opieki nad magicznymi stworzeniami! Z czym tym razem przyjdzie się zmierzyć Florce i załodze fantastycznego gabinetu weterynaryjnego?

„Nauka chodzenia”Dolki Min Wydawnictwo: Kwiaty Orientu

Mumu wsiada do metra. Chwiejnym krokiem przedziera się przez tłum w głąb wagonu. Ma opuchnięte stopy, obrzęknięte kolana, ledwo trzyma się na nogach. Godziny szczytu, brak miejsc siedzących. Kurczowo chwyta się metalowego drążka nad głową, aby przy wjeździe na następną stację impet pociągu nie zwalił go na podłogę. Choć ciężko mu ustać, nawet nie liczy na empatię współpasażerów. Wszakże jego wygląd nie przywodzi na myśl kogoś, komu utrzymywanie pionowej postawy ciała sprawiałoby fizyczny ból. Dni Mumu wypełniają schadzki z nieznajomymi, z którymi umawia się na aplikacjach randkowych. Z metodyczną precyzją doprowadza partnerów do ekstatycznego climacco, po czym w jednej, krótkiej chwili odgryza im głowy.

Mumu to przybysz z kosmosu, który piętnaście lat wcześniej rozbił się na Ziemi. Aby przetrwać w nowym, nieprzystępnym środowisku, musi polować na przedstawicieli gatunku homo sapiens. Codziennie zmaga się z samotnością, hermetycznymi rolami społecznymi oraz… grawitacją.

Nauka chodzenia to debiutancka powieść południowokoreańskiego artysty i pisarza Dolki Mina, w której z niezwykłą świeżością opisane zostały zmagania Innego w opresyjnym systemie kulturowym. Autor tej queerowej powieści sięgnął po jaskrawy koncept, aby poprzez gatunek SF zabrać głos w dyskursie genderowych nierówności, oswajania przestrzeni oraz wykluczenia.

„Czerwony Mars”Kim Stanley Robinson Wydawnictwo: Vesper

Przez stulecia zimny, nieprzystępny, targany huraganowymi wiatrami Mars fascynował ludzkość. W końcu udało się zorganizować misję mająca na celu kolonizacje i terraformację Czerwonej Planety. Na podbój Marsa wyrusza grupa 100 starannie wyselekcjonowanych osób. Różnią się wiekiem, wykształceniem, specjalizacją, narodowością, światopoglądem. Razem stanowią fundament, na którym oprze się przyszłość planety. Ich celem jest uczynienie Marsa zdatnym do życia, przekształcenie go w drugi dom dla mieszkańców przeludnionej, targanej konfliktami i brakiem surowców Ziemi. Wyposażeni w najnowszą technologię koloniści muszą zmierzyć się nie tylko z ekstremalnymi warunkami panującymi na powierzchni planety. Różne wizje, plany, motywacje członków załogi sprawiają, że nawet w obliczu tak wzniosłego celu, to nie przyroda staje się największym zagrożeniem dla sukcesu ich misji, ale oni sami - podzieleni na frakcje, skonfliktowani, wiedzeni zawiścią, zaślepieni wykluczającymi się wzajemnie ideami. Na tle epickich wydarzeń, manifestacji potęgi ludzkiego rozumu i technologii, obserwujemy akty odwagi, poświecenia, ale też i intrygi, spiski, zdrady. Dla jednych Mars to tylko źródło zysku, inni gotowi są oddać życie, by nigdy się nie zmienił.

Znakomicie skonstruowany, zapierający dech pod względem rozmachu „Czerwony Mars” to jedna z najciekawszych wizji kolonizacji Marsa, nie tylko pod względem naukowo-technicznym, ale też i z polityczno-gospodarczych konsekwencji tak skomplikowanego przedsięwzięcia. Za swoją powieść Kim Stanley Robinson otrzymał Nebulę oraz nagrodę British Science Fiction Association za najlepszą powieść science fiction 1993 roku. "Czerwony Mars" stanowi jedną z najważniejszych powieści w historii gatunku science-fiction.

„Inwazja porywaczy ciał”Jack Finney Wydawnictwo: Vesper

Ostrzegam cię, że to, co zaczynasz czytać, jest pełne luźnych wątków i pytań bez odpowiedzi. To wszystko nie zostanie na samym końcu zgrabnie rozwiązane i zadowalająco wyjaśnione. W każdym razie nie przeze mnie. Albowiem ja sam nie mogę powiedzieć, że rzeczywiście wiem dokładnie, co się stało i dlaczego, albo przynajmniej, jak się zaczęło, skończyło – czy się skończyło – i czy mam rację co do istoty rzeczy. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju historii, to jest mi przykro, a dla ciebie będzie najlepiej, jeśli nie będziesz czytał dalej. Wszystko, co mogę zrobić, to opowiedzieć tyle, ile wiem…

Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich...

Poradniki i książki psychologiczne

„Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić”Sylwester Kowalski Wydawnictwo: Zwierciadło

Naucz się dostrzegać psychopatów, zanim oni dostrzegą w tobie… ofiarę

Gdy słyszymy słowo „psychopata”, wielu z nas od razu ma skojarzenie z seryjnym mordercą. Tymczasem psychopaci nie zaludniają wyłącznie więzień. Podobno zdecydowanie więcej jest ich w korporacjach niż w zakładach karnych…

Seryjni mordercy, budzący zarówno odrazę, jak i fascynację, są wierzchołkiem prawdziwej góry lodowej – psychopaci stanowią bowiem nawet 10 procent społeczeństwa. To ludzie, którzy odróżniają dobro od zła, są świadomi swoich czynów i ich konsekwencji, a jednocześnie pozbawieni empatii i skrupułów. Umieją doskonale się maskować i bez zahamowani dążą do spełnienia własnych potrzeb kosztem innych ludzi. Często są bardzo inteligentni, potrafią być też uroczy, tak by oczarować potencjalne ofiary.

Żyją między nami i możemy spotkać ich na każdym kroku – w pracy, wśród sąsiadów, znajomych, a nawet osób nam najbliższych. W milionach domów żyją więc pozornie normalni ludzie, u których aktywujący impuls może uruchomić łańcuch patologicznych zachowań.

Nie wszyscy są zbrodniarzami, ale i tak warto umieć ich rozpoznawać. By móc dostrzec w porę dostrzec zagrożenie i stawić im czoła…

„Moc miłości. Myśli dla serca i duszy” Jenna Ortega Wydawnictwo: Young

„Moc miłości. Myśli dla serca i duszy” to książka, która potrafi ukoić w trudnych chwilach, ale może nam towarzyszyć i w tych najradośniejszych. Pokazuje, że miłość to uniwersalna siła, która zawsze nas wspiera i pomaga przetrwać w każdych okolicznościach.

Autorka zachęca czytelników do akceptacji siebie, budowania wartościowych relacji z innymi i czerpania radości z małych rzeczy. Przypomina, że w każdym z nas drzemie potężna moc i nie jesteśmy sami w naszych zmaganiach z rzeczywistością. Warto się zatrzymać, oddać refleksjom i wzruszyć podczas lektury, która wypełnia serce ciepłem.

Poradnik zawiera opowieści, afirmacje i przemyślenia Jenny Ortegi, uwielbianej na całym świecie aktorki młodego pokolenia!

„Sztuka bycia razem” Robert Kowalczyk, Dawid Krawczyk ,Agata Stola, Wydawnictwo: Agora

Lektura obowiązkowa dla par, które chcą nabrać biegłości w sztuce bycia razem.

Para terapeutów i seksuologów, na co dzień prowadzących wspólnie terapię par, stworzyła własny przewodnik po życiu w związku. Pokazują w nim, że relacja to nie tylko coś, w czym się jest, ale przede wszystkim coś, co się aktywnie buduje – a to budowanie to sztuka, której się można nauczyć!

Dlaczego często jest tak, że im bliżej siebie jesteśmy, tym gorzej nam w seksie? Czy różnice w zarobkach między partnerami zawsze muszą prowadzić do kłótni? O jakich relacjach marzymy? Po co nam fantazje seksualne? Czy nuda, pornografia i odmienne libido to największe zagrożenia dla związku? Co, jeśli dojdzie do zdrady i czym ona tak naprawdę jest? I jak rozpoznać, czy związek już się wypalił na dobre, czy tylko przeżywa kryzys? - w rozmowie z Dawidem Krawczykiem Robert Kowalczyk i Agata Stola opowiadają o tym, z jakimi problemami przychodzą do nich pacjenci i jak z nimi pracują.

Biografie i autobiografie

„Złe kobiety”, María Hesse Wydawnictwo: Debit

Nowa książka Maríi Hesse, autorki bestsellerowych biografii Fridy Kahlo, Marylin Monroe i Davida Bowiego

Przenikliwa, miejscami ironiczna historia kobiet, które uosabiały zło.

Od czasu pojawienia się pierwszych mitów królowały opowieści snute z męskiego punktu widzenia, w których określano precyzyjnie, jaka powinna być kobieta: czysta, posłuszna, pełna miłości. Temu ideałowi przeciwstawiano świat „złych” kobiet – mściwych gorgon, okrutnych matron, nieostrożnych Pandor i Ew, które obciążano winą za marny człowieczy los.

W niezwykle osobistej wersji tych historii María Hesse przygląda się postaciom złośliwych wiedźm, złych matek, femme fatale, pełnych pasji „wariatek”. Od pani Bovary do Sarah Connor, od Joanny Szalonej do Yoko Ono, od Heleny Trojańskiej do Moniki Lewinsky – autorka nawołuje do znalezienia nowych wzorów do naśladowania i stworzenia świeżych interpretacji historii, aby kobiety mogły po prostu być kobietami.

Dzięki wyjątkowym, niepowtarzalnym ilustracjom, nowa książka Hesse, inteligentnie i z ironią, przywraca życie „złym kobietom” [...] które wcale nie były złe, lecz odważne i silne, i wyprzedzały swoją epokę - zasługują na to, by Maria Hesse opowiedziała (i narysowała) ich historię. Alberto Hernando, „Esquire”

„Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki”Hugh Eakin Wydawnictwo: Rebis

W styczniu 1939 roku Pablo Picasso był sławny w Europie, w Stanach Zjednoczonych jednak jego sztukę odrzucano. Rok później Amerykanie w całym kraju głośno domagali się jego dzieł na wystawach. Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury?

Po odpowiedź trzeba sięgnąć do czasów wcześniejszych, kiedy irlandzko-amerykański odszczepieniec, prawnik John Quinn, postanowił stworzyć największą na świecie kolekcję Picassa. Jego marzenie o muzeum, w którym mogłaby się pomieścić, ziściło się dopiero za sprawą wizjonera kultury Alfreda H. Barra Jr., który w wieku dwudziestu siedmiu lat został dyrektorem nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Plany Barra i Quinna mogły jednak zostać pogrzebane – przez ogólną wrogość, kryzys, paryskie intrygi i samego Picassa. Trzeba było aż kampanii Hitlera skierowanych przeciwko Żydom i sztuce współczesnej oraz pełnego napięć sojuszu Barra z Paulem Rosenbergiem, prześladowanym marszandem artysty, aby wywieźć z Europy najważniejsze jego dzieła. Zorganizowana w cieniu wojny przełomowa wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości” wprowadziła go do Ameryki, zdefiniowała MoMA w takim kształcie, jaki znamy, i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami.


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 27.10.2023 16:01
Czytelniczka

"Czarne skrzydła" i "Normalni psychopaci" - sądząc po opisie wydają się być warte uwagi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domiczytapl 27.10.2023 09:37
Czytelniczka

Nowy Siembieda na pewno wpadnie mi w ręce  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness 26.10.2023 17:30
Czytelniczka

Zaciekawiły mnie  Drobny szczegół Czarne skrzydła.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Drobny szczegół  Czarne skrzydła
Katarzyna 25.10.2023 12:10
Czytelnik

Ale żeby Marylę Szymiczkową pominąć? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerzy 25.10.2023 11:58
Czytelnik

Kolejny autor bierze się za przedłużanie cyklu Millennium. Porażka Lagercrantza nikogo niczego nie nauczyła.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA 26.10.2023 23:16
Czytelniczka

Na obecnym rynku wydawniczym nie chodzi o to, żeby wydawać dobre książki, tylko żeby się sprzedawało.
A kolejne tomy Millenium ludzie kupią i przeczytają.
Choćby po to, żeby się poznęcać w komentarzach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LuMegi 30.10.2023 08:04
Czytelniczka

Smutna prawda. Jak dla mnie seria Millennium ma tylko 3 tomy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
nocny_marek 25.10.2023 10:54
Czytelnik

Wznowienie "Białego szumu". Wreszcie możliwość kupna za normalną cenę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 25.10.2023 09:09
Czytelnik

Koniecznie Orient i chyba Czarne Skrzydła. Ciekawa jestem też nowej Puzyńskiej, który wyjdzie w listopadzie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madeline 25.10.2023 08:28
Czytelniczka

Wydawnictwo Vesper wydaje książki z najpiękniejszymi okładkami na rynku. Ich książki można kupować dla samego zachwytu tymi oprawami🤗🤗 i pewnie się skuszę na tą o Marsie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ambrose 25.10.2023 18:22
Bibliotekarz

Trylogia Marsjańska jest świetna i cieszy ogromnie, że Vesper zdecydował się na jej wznowienie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ChisM 24.10.2023 23:03
Czytelnik

"Czerwony Mars" biorę na sto procent i kusząco brzmi jeszcze "Przeklęty królik". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 24.10.2023 19:35
Czytelnik

INFO: Z Siebiedą jest wielka akcja recenzencka na FB wydawnictwa Agora. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post