Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić

Okładka książki Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić Sylwester Kowalski
Sylwester Kowalski Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zwierciadło
2023-10-25
2023-10-25

Bardzo wciągająca lektura :)

Bardzo wciągająca lektura :)

"Normalni psychopaci" Sylwestra Kowalskiego, to nie portret mordercy, to portret psychopaty z krwi i kości, który może znajdować się obok nas.

Kim może być psychopata? Czym się objawia? Ano może być ghosterem - bardzo często spotykane - człowiek, który daje ci emocje i znika bez słowa wyjaśnienia. A może to ktoś, kto cię bije albo wykorzystuje psychicznie, kiedy ty chcesz odejść zaczyna cię straszyć np. że się zabije.

Kłamcy, manipulatorzy, osoby, które mimo swojej winy obracają sytuację w taki sposób, że druga osoba ma być tą gorszą. Psychopaci są pewni siebie, często też udają zagubionych i bezbronnych, bezduszni. Brzmi znajomo? 😉

Każda z powyższych cech została naprawdę skrupulatnie opisana i nie sposób znaleźć takich cech w otoczeniu. Łatwo jednak ulec takim osobom, bo nie grzeszą inteligencją, czy atrakcyjnością. Dlatego też często pełnią wysokie stanowiska, ale czy zasłużenie? Taka osoba nie wie co to skrucha oraz poczucie winy.

Bardzo lekkie pióro i błyskotliwe spostrzeżenia autora pozwalają zbudować obraz psychopaty. Dla mnie, bardzo dobra książka i warta uwagi. Pozwoliła mi potwierdzić pewne spostrzeżenia 🔥

Jesteś gównem, które przykleiło się do buta - takimi słowami witał jeden z psychopatów swoją żonę.

To jest jedna z najważniejszych książek, jakie wpadła mi w ręce. Ona nie odpowiada o mordercach, psychipatach ale ludziach, którzy mogą zniszczyć nasze życie!!

A więc wyobraź sobie gościa, który traktuje kobiety, jak fiolki, które mają mu dostarczać przyjemności, adrenalinie oraz endorfiny. Fiolki, które bardzo ssybko się mu nudzą.

A teraz wyobraź sobie, kolejnego gościa. On daje ci emocje i znika. A może takiego, który raz traktuję Cię, jak księżniczkę, a raz jak swoją dziwkę. A może wyobraź sobie kobietę, które poza pieniędzmi nie chce nic od ciebie w związku. A może wyobraź sobie gościa, który opowiada Cibo swoim trudnym dzieciństwie, a później manipuluję Tobą ile wlezie. A może faceta, który Cię biję, a gdy chcesz odejść straszy, że wyskoczy z okna. A może gościa, który mówi Ci, że wszystko robisz źle albo że wszystko Ci się wydaję.

Bardzo mocna książka. Zapada w pamięć. Opisy są naprawdę drastyczne. To taka książka, którą zrozumie Polski czytelnik.

Zmęczona jestem. Poddaję się w połowie słuchania.
Nie widzę tu żadnych normalnych psychopatów tylko samą patologię. Z pozoru naukowo... Pytania nie wiem po co... Niczego się nie nauczyłam. Strata czasu.

Zmęczona jestem. Poddaję się w połowie słuchania.

Strasznie to słabe. Przytłaczająca ilośc idotycznych króciutkich historyjek, z którch zupełnie nic nie wynika.
Oczywiście oprócz informacji autora, że lepiej unikac psychopatów.
Zadnej przydatnej treści. Same bardzo ogóle sformułowania.

Z ksiązki wynika, że praktycznie każdy kto się rózni od innych i chce zyć po swojemu jest psychopatą.

Oczywiście oprócz informacji autora, że lepiej unikac psychopatów.
Zadnej przydatnej treści. Same bardzo ogóle sformułowania.

Audiobook. To druga książka z kręgu psychopatii, której wysłuchałem i odnoszę wrażenie, że jest poziom niżej niż pozycja Gibasa traktująca o tym samym temacie. Sylwester Kowalski potraktował temat bardziej ogólnie i schematycznie niż Jarosław Gibas i z tego powodu utracił utożsamienie się czytelnika z tematem. Oczywiście nie odmawiam autorowi wiedzy w temacie, który porusza, bo ta jest bardzo szeroka. Zjawisko psychopatii jak najbardziej dotyczy każdego człowieka, dlatego bardzo dobrze, że takie tematy są poruszane. Ta książka również zawiera szereg przykładowych działań zapobiegawczych na czele z ucieczką. Jeżeli chodzi o poziom merytoryczny to niewiele różni ona się od wspominanej wcześniej pozycji. Brakuje jej jednak tego czegoś. Jest to bardziej książka naukowa.
Reasumując - książka wyczerpuje poruszany temat, dlatego jest wartościową pozycją. Myślę, że jej lektura niejednemu czytelnikowi otworzy oczy i da do ręki gotowe narzędzia, które pozwolą się uchronić przed psychopatami. Jeżeli czytelnik chciałby nieco mocniej przeżyć temat psychopatii to odeślę go do książki Jarosława Gibasa. Czytanie czy słuchanie książek tego typu na pewno ubogaca - dlatego z czystym sumieniem polecam zapoznanie się z nią.

Zastanawiam się, dlaczego tego typu książki mają zawsze wysokie oceny... Ja akurat jestem nią dość rozczarowana, po mniej więcej 1/4 - 1/3 poczułam znużenie lekturą i pozostałą część treści czytałam pobieżnie lub przeskakiwałam.

Miało być o "normalnych" psychopatach, czyli nie o mordercach, gwałcicielach i innych zwyrolach. A jednak w większości jest właśnie o nich. Autor przytacza mnóstwo historii bardziej i mniej znanych psychopatów typu Ted Bundy.

Konstrukcja książki jest taka, że w poszczególnych rozdziałach omawiane są typowe cechy psychopatów. Mają one dość szeroką akademicką i teoretyczną obudowę, często luźno związaną z tematem. Miałam wrażenie, jakbym czytała podręcznik do psychologii, tylko przystępniej napisany. Było tu też od groma treści dobrze znanych z innych źródeł, np. Cialdiniego.

Liczyłam na coś bardziej konkretnego. Najlepsza jest dla mnie sama końcówka książki - tam takich konkretów jest najwięcej.

Psychopaci są wśród nas.

Pierwsze skojarzenie ze słowem psychopata? Mordercy, którzy powinni być za kratkami więzienia?! Niestety, tak to nie działa, a psychopaci są wśród nas, jak przekonuje autor i dzięki jego pomocy możemy ich “zdiagnozować”. Autor podaje listę cech psychopaty, byśmy mogli go rozpoznać ale i się przed nim chronić.
Cechy psychopaty

Kłamać można na różne sposoby – ukrywając, fałszując lub wprowadzając w błąd. Psychopata kłamie non stop i manipuluje. Ponadto jest pewny siebie, bezduszny. Nie ma w nim empatii ani skruchy czy poczucia winy. Te i inne jego cechy zostały skrupulatnie opisane i poparte prawdziwymi historiami.

W książce jest miejsce na własne notatki, które pomogą nam zdiagnozować badany obiekt. Jest również wiele przykładów z życia, które ukazują opisywane cechy. Na przestrzeni lat wiele ciekawych przypadków i zdarzeń wpisało się w listę zachowań i cech tych osobników. Psychopatę nie rozpoznamy na pierwszy rzut oka, bo jego inteligencja i niejednokrotnie atrakcyjność potrafi skutecznie uśpić czujność ofiary, którą łatwo może manipulować. Z jednej strony ta książka to spora dawka wiedzy o psychologii i zachowaniach ludzi. Z drugiej to podręcznik, notatnik dzięki któremu krok po kroku rozpoznamy psychopatę w naszym otoczeniu, chyba ze sami podejrzewamy się o takie zachowania? Wytłumaczono również ciekawe psychologiczne terminy jak efekt aureolii czy też zjawisko gaslightingu jego oznaki i metody ochrony przed nim.
całość opinii https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2024/01/5-24-normalni-psychopaci-jak-ich-rozpoznac-jak-sie-przed-nimi-bronic-sylwester-kowalski/

Psychopaci są wśród nas.

Cechy psychopaty

Kłamać można na różne...

Książka rewelacyjna, napisana prostym i zrozumiałym językiem, przystępnym dla każdego, szczególnie dla niezaznajomionych z psychologią i jej socjolektem. Zdecydowanie dużym atutem jest nie tylko opisanie zjawiska, ale poparcie go przykładami z życia w jaki sposób poszczególne elementy tegoż zjawiska mogą się objawiać. Cenne jest również pokazanie procesu 'obrony' oraz pojawiające się niemalże po każdym rozdziale pytania, które jeszcze bardziej zgłębiają problem, pokazać niuanse działania i pozwalają głębiej zastanowić się nad nim, kiedy o bycie psychopatą podejrzewamy kogoś nam znajomego, może i nawet bliskiego (albo nawet i samego siebie),a mogłoby zostać przeoczone przy głównym omówieniu i co za tym idzie cechy zostałyby mylnie potwierdzone lub zaprzeczone.

Kolejna świetna książka tego autora. Dużo przykładów, wskazówek. Praktyczne podejście to tematu. Warto mieć tę pozycję na półce.... Polecam!

• Audiobooki
  • Psychologia
  • Brak Legimi A
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Normalni psychopaci. Jak ich rozpoznać, jak się przed nimi bronić