Literacki spokój ducha – książki, dzięki którym choć trochę lepiej można zrozumieć depresję

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
23.02.2020

Paraliżujący strach, narastające przygnębienie. Apatia. Słowem – niepokój. Nie chciałbym tłumaczyć, jakie konkretnie uczucia mogą towarzyszyć osobom cierpiącym na depresję, bo to nad wyraz delikatna, bardzo indywidualna kwestia. Literatura, jak to często zresztą z nią bywa, potrafi przynieść prawdziwe ukojenie, a także pomóc lepiej zrozumieć różnego rodzaju problemy, z jakimi borykają się inni. Warto o tym pamiętać szczególnie 23 lutego, w Światowy Dzień Walki z Depresją.

Literacki spokój ducha – książki, dzięki którym choć trochę lepiej można zrozumieć depresję

Światowy Dzień Walki z Depresją. Okiem naukowca

Światowy Dzień Walki z Depresją, przypadający 23 lutego, to dobry pretekst do tego, aby porozmawiać, wyjaśnić, a przede wszystkim zrozumieć, czym jest ona w istocie. Opisać zjawisko spróbował swego czasu Antoni Kępiński, lekarz psychiatrii – naukowiec, ale i filozof. Humanista z prawdziwego zdarzenia, który w historii literatury zapisał się jako autor „Melancholii”. To właśnie na jej łamach wyjaśnił przyczyny depresji, jak i narastających stanów nerwicowych, które potrafią występować w różnych chorobach psychicznych. I choć od premiery pierwszego wydania publikacji minęły już całe lata, a eksperci rozwijają coraz nowsze teorie psychologiczne, to „Melancholia” nie traci w zasadzie nic ze swojej pierwotnej mocy. Kępiński starał się bowiem rozpoznać nie tylko problem, co przede wszystkim zdiagnozować pacjenta. Dostrzec ludzki pierwiastek. Lekarz psychiatrii starał się zresztą, aby diagnoza była możliwie całościowa, odnosząca się do różnych dyscyplin, żeby wspomnieć tylko biologię, neurologię, socjologię, filozofię czy etykę. Bo istota problemu może pozostawać niezwykle złożona.

Zmagania z prozą życia

Każdego dnia podejmujemy małe wielkie wybory. Wcielamy się w różne role. Staramy się wypełniać określone wzorce. Mierzymy się z wyzwaniami, które potrafią nas jednak przygnieść. Sztuką jest jednak podejmowanie walki. Z pietyzmem pisze o tym Irvin David Yalom, lekarz, autor powieści i prac naukowych, emerytowany profesor psychiatrii na Stanford University. Jest on również wprawionym literatem, czego dowodem „Mama i sens życia”, „Kat miłości” czy chociażby „Istoty ulotne”. W swoich zbiorach opowiadań Yalom przywołuje bardzo konkretne przykłady – zmagania z prozą życia – które poznał w czasie swojej pracy z pacjentami. Autor uwrażliwia nas na to, że źródło zewnętrznych zachowań podopiecznych wiąże się z wewnętrzną reakcją na egzystencjalne problemy. Nieuchronna śmierć, brak oparcia, poczucia stabilizacji. Izolacja. Poszukiwanie sensu. Tym właśnie między innymi w swojej pracy zajmował się Yalom.

W niezwykły sposób obraz codzienności – fragmentaryczny, ale wielowątkowy – przedstawiła niedawno Natalia Fiedorczuk-Cieślak w swojej książce „Jak pokochać centra handlowe”, nagrodzonej zresztą Paszportem „Polityki”. Zwyczajne krzątanie – zakupy, pranie, przeglądanie się w lustrze, chwila refleksji, selekcjonowanie odzieży, moment zadumy. Świątynia ciszy. A wszystko w epoce, gdy liczy się szybkość. Ilość, a nie jakość. Autorka w bardzo realistyczny, niepozbawiony jednak empatii sposób przybliża czytelnikowi doświadczenia kobiety, która zmaga się między innymi z depresją poporodową, ale też innymi zaburzeniami. Nie jest to banalny poradnik, lecz określony obraz rzeczywistości. Uwrażliwia na to, co obce, a także przedstawia spojrzenie z zupełnie innej perspektywy, co jest już nierzadko wartością samą w sobie. Pomaga zrozumieć, czym w istocie może być depresja.

W słodko-gorzki sposób ujęto natomiast opisy zawarte w książce spisanej piórem Stephena Chbosky’ego. Bo jest to opowieść stworzona w formie listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem „Charlie”, nieśmiałego i wycofanego, ale równocześnie bystrego, wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. I to właśnie początek terapeutycznej podróży, w której międzyludzkie relacje stanowią podstawę wyjścia z traum, skrajnie kryzysowych sytuacji. W czasie adolescencji, przedziwnej fazie życia między dzieciństwem a dorosłością, nie brakuje bowiem prawdziwych wyzwań.

Demony dojrzewania – ucieczka w inny świat

Tolerancja, akceptacja, dorastanie – zewnętrzna i wewnętrzna metamorfoza. Oto i dobrze znane hasła, które stopniowo wypełniają się treścią, gdy każdy z nas przechodził czas dojrzewania. Być może najbardziej fascynujący, ale z pewnością też niezwykle trudny. Bo wtedy właśnie najpełniej kształtuje się nasza osobowość.

Ekstremalnym tego przykładem wyjętym z kart literatury jest książka „13 powodów”, na podstawie której zrealizowano popularny serial produkcji Netflixa. Bohaterem opowieści jest Clay Jensen, zwykły uczeń zwyczajnej szkoły średniej. Pewnego dnia znajduje on jednak niezwykłe pudełko zostawione pod drzwiami swojego domu. W jego wnętrzu ukryto siedem ponumerowanych kaset magnetofonowych, których autorką jest Hannah Baker, koleżanka z klasy Claya, a co ważniejsze – jego niespełniona sympatia. Dziewczyna nie mogła poradzić sobie z własnymi demonami, presją, emocjonalnymi toksynami… Przed śmiercią nastolatka nagrała swoją historię, w której wyjaśnia przyczyny tragedii. Na kasetach zarejestrowano trzynaście doświadczeń, które doprowadziły Hannę do podjęcia decyzji o odebraniu sobie życia. Problem winy, przebaczenia, poszukiwanie prawdy, ofiary i winnych… „13 powodów” pozostawia trwały ślad w pamięci. Przy okazji należy podkreślić, że w przypadku objawów depresyjnych warto zawczasu prosić o pomoc – czy to bliskich i przyjaciół, czy też specjalistów, np. lekarzy i psychologów.

Istnieją również inne świadectwa z czasu dorastania. „Żółwie aż do końca”, powieść spisana piórem Johna Greena, to niezwyczajna w formie i wymowie książka, w której dwie nastolatki podejmują się śledztwa – odnalezienia zaginionego miliardera. Pokusą jest nagroda, ale również coś więcej. Przekroczenie własnych barier, ograniczeń. Przezwyciężenie strachu i lęków – czasami pozornie niezrozumiałych. Bo Aza Holmes cierpi na OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, inaczej mówiąc: nerwicę natręctw. Autor bestsellerowej powieści „Gwiazd naszych wina” w przeszłości sam borykał się z tym problemem, przez co historia ma wymiar autobiograficzny, a także terapeutyczny. Literatura potrafi oswajać, nazywać, a wreszcie pomaga radzić sobie z wyzwaniami.

Bywa też tak, że opowieści spisane piórem innych ludzi stają się ucieczką. Fantazją. Lepszym światem. Choć czasami tylko pozornie. Lektura książki „Życie to nie bajka” nastraja do zadawania sobie niełatwych pytań. Bo jest to opowieść o dziewczynie, która uciekając przed trudnościami życia – nieznośną prozą codzienności, szarzyzną – wpadła w szczególny rodzaj pułapki stworzonej przez prawdziwy obłęd. To przejmująca historia schizofreniczki, która miała odwagę rzucić wyzwanie chorobie.

Odkryciem mogą być też „Wszystkie jasne miejsca”, czyli opowieść o harmonijnym dojrzewaniu. Dzieleniu podobnych przeżyć, akceptacji. A wszystko dlatego, że kiedy Finch i Violet, bohaterowie książki spisanej piórem Jennifer Niven, spotykają się na szczycie szkolnej wieży – sześć pięter nad ziemią – nie do końca wiadomo, kto komu ratuje życie. Potem, już po traumatycznych wydarzeniach, przekroczeniu emocjonalnej granicy, wszystko stopniowo zaczyna się zmieniać. Para nastolatków wspólnie poznaje rzeczywistość, a czyni to w sposób, jak to określa Finch – tam, gdzie poprowadzi ich droga: w miejsca maleńkie, dziwaczne, piękne, brzydkie i zaskakujące. Doświadczenie współodczuwania, empatii, jest też obecne choćby na kartach „Margo”, gdzie tytułowa nastolatka, nazywająca swój dom „pożeraczem”, musi odnaleźć wewnętrzny spokój. Towarzyszy jej w tym Judah – starszy chłopak z sąsiedztwa. Sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, który ukazuje zupełnie inną perspektywę na codzienność.

Być wrażliwym, aby zrozumieć

Jest coś paraliżującego w sytuacji, gdy nie potrafimy ani dokładnie nazwać, ani określić, z czym mierzymy się każdego dnia. Może to być presja oczekiwań – zawodowych, partnerskich, rodzinnych. Ambicja potrafi doszczętnie wypalić wnętrze każdego z nas. Czasem czujemy zagubienie. Brak akceptacji. Narastającą samotność. Niezgodę na to, jak kształtuje się nasza rzeczywistość. Naturalnie wymienione wyżej książki to nie wszystkie, które odnoszą się do problemu. Bo przecież dotyczy tego – w mniejszym lub większym stopniu – przejmujący „Szklany klosz” Sylvii Plath, „Pożegnanie jesieni” Witkacego czy „Pani Dalloway” Virginii Wolf. Depresja niejedno ma imię.

Za sprawą literatury zyskujemy nowe umiejętności – potrafimy choćby wczuć się w sytuację innych. Zrozumieć, a czasem nawet tylko zauważyć problem. I niech to będzie początek.

O komentarz na temat problemu depresji poprosiliśmy Joannę Zapałę, która zawodowo zajmuje się tym zagadnieniem.

Miliony osób na całym świecie borykają się z objawami depresji. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku depresja, obok choroby niedokrwiennej serca, będzie główną przyczyną niepełnosprawności w społeczeństwie. Nie ma żartów – depresja to jedna z najczęściej stawianych obecnie diagnoz w ośrodkach zdrowia. Ta choroba to nie tylko obniżony nastrój, anhedonia i utrata zainteresowań, ale również ryzyko izolacji społecznej, utraty związków, zdrowia czy nawet życia. Według Kendlera depresja powstaje w wyniku interakcji pomiędzy czynnikami osobowościowymi oraz obciążającymi zdarzeniami życiowymi. Dlaczego tak wiele osób obecnie choruje na depresję? Odpowiedź jest prosta. Jesteśmy przebodźcowani i zalewani falami informacji, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć. Żyjemy pod ogromną presją zarówno w szkołach, jak i miejscach pracy. Cierpimy na poczucie samotności, ponieważ rozluźniają się więzi międzyludzkie i rodzinne. Brakuje nam czasu na zadbanie o własne potrzeby i pasje, a do tego towarzyszy nam ciągła potrzeba zdobywania dóbr materialnych. 

Dlatego warto rozmawiać, dawać sobie wsparcie, prosić o pomoc. Razem możemy więcej! Potrafimy skutecznie leczyć depresję. A psychoterapia jest nie tylko dobrą strategią leczenia, ale również sposobem na samopoznanie.

Joanna Zapała, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Dyrektor Centrum Psychoterapii Integralnej w Poznaniu.


komentarze [27]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 27.02.2020 19:58
Czytelnik

Kiedyś słyszałem komentarz ,po śmierci znanego aktora.Samobójstwo po depresji.
Ale dlaczego : przecież on był zczęśliwy.Bo miał pieniądze i dlaczego się zabił ? Tymczasem depresja nie ma nic wspólnego z zarobkami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
01.03.2020 00:51
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

czytamcałyczas 01.03.2020 08:10
Czytelnik

Chyba to już mit ,że służba zdrowia bezpłatna ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
01.03.2020 14:17
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 24.02.2020 17:31
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Czytam i oczom nie wierzę. Cały ten artykuł (poza końcową wypowiedzią specjalisty) to wielka merytoryczna bzdura.
Osoby w depresji odczuwają "niepokój"? Niepokój odczuwają osoby zdrowe psychicznie. Lęki egzystencjalne? 95% nastolatków ma, dorośli też. Osoby w depresji mają utratę sensu życia, nie egzystencjalne lęki. To taka mniej więcej różnica, jak między niecelowym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Widziałem ciemne słońce. Studium depresji  Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.  The Anatomy of Melancholy
neuromance 27.02.2020 19:44
Czytelnik

Niezupełnie. Depresja pojmowana w ten sposób jest mocno stereotypowa, tymczasem mamy pełen wachlarz odmian choroby, która biochemicznie jest depresją, a objawia się w formie zaburzeń lękowych.

Dobrym przykładem jest depresja maskowana. W depresji maskowanej (tzw. lękowej) nie występuje w zasadzie obniżony nastrój czy anhedonia. Głównym wyznacznikiem jest za to niepokój (w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jatymyoni 27.02.2020 20:34
Bibliotekarz

Nie możliwości czytać wtedy książki. Sama tego doświadczyłam. Czytałam pół strony i tak nie wiedziałam o czym czytam. To jeszcze bardziej było dołujące. Jedyna forma ucieczki została mi odebrana. Jedynym wyjściem jest wtedy lekarz i psycholog, żadne książki nie pomogą. Natomiast jak ktoś się leczy i powoli wychodzi z depresji książki mogą być pomocne, ale nie o samej depresji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 28.02.2020 11:46
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

@neuromance: tak, ale jest depresja i objawy depresyjne. A autor wszystko miesza.

Nie piszę o samobójstwie w literaturze pięknej. Odnoszę się do celu i misji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, którą jest: "upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia". Książki o samobójstwie, gdzie główni bohaterowie nie leczyli się w artykule na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jatymyoni 28.02.2020 13:15
Bibliotekarz

Ja bym dodała do tych książek ostatnio reklamowaną Pestki
gdzie też nie ma mowy o żadnym leczeniu, a wręcz występuje postać lekarza, który powiela schematy myślenia otoczenia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pestki
Róża_Bzowa 28.02.2020 13:17
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

@jatymyoni: Co masz na myśli? Nieczuły i przemocowy?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 28.02.2020 13:50
Bibliotekarz

Oceń sama. Cytat z książki (str 193):
"Przecież nic pani nie jest- lekarz pierwszego kontaktu zaskrzypiał na skórzanym fotelu - Okaz zdrowia, chciałoby się powiedzieć. Dwie ręce, dwie nogi, jedna główka i to jaka śliczna. Aż szkoda tej śliczności na smutki jakieś i urojenia. Wy teraz wszystkie coś za bardzo się nudzicie, wymyślacie migreny i wahania nastroju. Chłopaka pani...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Róża_Bzowa 28.02.2020 20:31
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

O matko! Zgroza, fakt. Niedouk, głupek i seksista.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
natanna 24.02.2020 09:02
Czytelniczka

Nie dawno usłyszałam, że depresja w naszym kraju weszła w etap epidemii. Jest to zastraszające, tym bardziej, że liczba popełnianych samobójstw szczególnie przez mężczyzn jest porażająca.. Trzeba nakłaniać chorych do leczenia, ale tu potrzebna profilaktyka....czyli propagowanie innego stylu życia w tym utrzymywania dobrych relacji z innymi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MikaNeko 23.02.2020 23:17
Czytelniczka

Artykuł niby o depresji a wybór książek dziwny, bo sporo z nich: "13 powodów", "Żółwie aż do końca” czy "Życie to nie bajka" o niej nie traktuje.. Autor chyba w ogóle myli depresję z zaburzeniami lękowymi..
Dobre portrety depresji znalazłam w: Kraina prozaca Rzeka podziemna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Kraina prozaca  Rzeka podziemna
nocny_marek 23.02.2020 22:43
Czytelnik

Jedną z książek, dzięki której choć trochę można zrozumieć depresję jest Listy do Bliskich - Depresja/Mania
Pozycja niewielkich rozmiarów, ale treściwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Listy do Bliskich - Depresja/Mania
czytamcałyczas 23.02.2020 19:53
Czytelnik

Pewnie i tu się nie mogę wypowiadać.Ale znam się z kobietą z depresją.I wierzcie mi.To coś strasznego,odbiera cało radość.Z życia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 23.02.2020 16:55
Bibliotekarz

Żadna książka nie wyleczy z depresji, ale może pomóc w leczeniu i może pomóc ludziom, którzy do niej zmierzają. Pomocą może być
Świadomość samego siebie
Życie jako zadanie
Odwaga bycia sobą
Męstwo bycia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Świadomość samego siebie  Życie jako zadanie  Odwaga bycia sobą  Męstwo bycia  Niepotrzebna jak róża. Potrzeba normalności w chorobie psychicznej
PaniKiczcock 23.02.2020 16:46
Czytelniczka

Porównanie depresji do "lęków egzystencjalnych" jest nieco dziwne i imo nietrafione.

Z własnego doświadczenia, jako osoba chorująca: omijałabym powieści jak np. Szklany klosz . Wiele z nich to wartościowe dzieła, ale przytłaczająca atmosfera oraz opisy przestarzałych lub nieskutecznych metod leczenia mogą podbić lęki przed...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Szklany klosz
verity 23.02.2020 16:40
Czytelnik

To prawda, że tego typu literatura potrafi przynieść swojego rodzaju ukojenie w stanach depresyjnych. Przede wszystkim ma się świadomość, że nie tylko my borykamy się z takimi uczuciami i myślami. Osobiście bardzo często sięgam po książki psychologiczne, szczególnie lubię wracać do Borderlina , która w prosty i rzetelny sposób...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Borderlina
czytamcałyczas 23.02.2020 14:20
Czytelnik

Kiedyś podejrzewałem u siebie depresję.Nawet mówiłem o tym dla specjalistek.Psycholog powiedziała mi.Czy to na pewno jest depresja.Potem zdałem sobie sprawę,że to nie depresja.Tylko ogólnie mój taki charakter.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post