Pani Dalloway

klasyka
2016-07-11
Krystyna Tarnowska
Krystyna Tarnowska strumień świadomości powieść angielska feminizm

Coś pięknego. Pięknie pokazany przekrój społeczeństwa i pięknie pokazana miłość bez posiadania.

w oryginalnej wersji można odkryć zupełnie nowe znaczenia

Virginia Woolf ze zdumiewającą wnikliwością przygląda się światu i ludziom, których charaktery tworzą nieskończenie złożone schematy ilustrujące prawdziwie czlowieczą naturę. Wydarzenia opisywane przez Virginię Woolf są niesamowicie obrazowe dzięki fascynującym zdaniom tworzącym piękne kompozycje. Dygresje wstawione w opisach sytuacji skłaniają do zdumiewająco trafnych...

Poetycka proza. Cudownie nakreślone postaci. Uniwersalne prawdy o życiu, szczęściu, miłości i przemijaniu. I mimo, że to Anglia lat 20-tych to wszystko tak bardzo aktualne.

Ciekawa rzecz.

Lubię takie książki, które drążą człowieka i wyciągają z kryjówki na światło dzienne to płochliwe, skryte, dzikie zwierzę jakim jest dusza, umysł czy co tam czyni nas indywidualnymi osobami. Odzierając z tej - czasem atrakcyjnej, a czasem przeciętnej - powierzchowności widać to co najważniejsze. Ale widać to jedynie na kartkach książki. W rzeczywistości...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna, poruszająca. Czyta się ją jednym tchem. Polecam!

Doskonale wnikliwa. To może nie jest lektura, która porywa tak, że nie można się oderwać. Ale świetne studium bohaterów.

Tak jest...!
Wreszcie i ja zapoznałam się ze słynną panią Dalloway, która heroicznie postanowiła, że kwiaty kupi sama.
Nie spodziewałam się niczego konkretnego, dlatego też lektura była dla mnie bez mała wypoczynkiem - spokojna obserwacja jednego dnia kilku postaci, nie pozbawiona momentów przykrych, wesołych, zdumiewających, a nawet tragicznych - jak to w życiu.
Polecam.

Odkąd zrobiłam sobie krzywdę i przeczytałam Ulissesa, bardzo podejrzliwie patrzę na powieści pisane strumieniem świadomości. Pani Dalloway to książka na wskroś przeniknięta duchem swoich czasów, zarówno w treści, jak i w formie. Jednak na szczęście Virginia Woolf pokazuje, że strumienia świadomości można używać z wdziękiem i wykorzystać go dla swojej wizji. Bez niego bowiem...

Strumień świadomości i fajne slice-of-life. Bardzo pokazuje jak się między ludźmi nie rozumiemy.

Dyskusje

3 814