Świadomość samego siebie

Okładka książki Świadomość samego siebie Peter Lauster
Okładka książki Świadomość samego siebie
Peter Lauster Wydawnictwo: Świat Książki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Selbstbewußtsein. Sensibel bleiben, selbstsicher werden
Świat Książki
1995-01-01
1995-01-01
Anna Bender
psychologia samoocena

Po książkę sięgnęłam żeby zmierzyć się z zagadnieniem pewności siebie, świadomości swoich cech i aktywnego kształtowania własnej osobowości. Nie zawiodłam się na tej lekturze. Czytelnik znajdzie tu sporo teorii, która jednak nie odstrasza tych, którzy z literaturą z zakresu psychologii nie mieli wiele do czynienia. Opisy pojęć, definicje podane są w przystępny sposób, a spora liczba przykładów lepiej pozwala ich praktyczne zrozumienie. Sporą część książki autor poświęca problemom z zakresu seksualności wynikającym z obniżonej pewności siebie. Nie ze wszystkimi tezami w książce bezsprzecznie jestem w stanie się zgodzić, ale na pewno jest to lektura warta polecenia osobom, które chciałyby zmienić coś w swojej osobowości, zwłaszcza jeśli chodzi o asertywność, pewność siebie, świadomość wad i zalet.

Bardzo dobra książka, napisana prostym i jasnym językiem, poparta licznymi przykładami o nas samych. Autorem jest psycholog, który od wielu lat zajmuje się diagnostyką i poradnictwem psychologicznym. Z własnej praktyki psychologicznej wie, że prawie 90% ludzi cierpi z powodu niskiego poziomu samoświadomości. Samoświadomość nie jest cechą genetyczną, ale się rozwija i doskonali od wczesnego dzieciństwa. Przyczyną wielu frustracji, obniżonego poczucia własnej wartości, zaburzeń w rozwoju osobowości jest niedostateczna znajomość samego siebie. Omawia „prawidłową” i „nieprawidłową” rozwiniętą świadomość samego siebie, przyczyny i skutki niedostatecznie rozwiniętej samoświadomości z uwzględnieniem kompleksu niższości i lęków. Opisuje w jaki sposób i kiedy może nam pomóc psychoterapia, a także w jaki sposób my sami możemy sobie pomóc. Omawia metody samoobserwacji, samooceny i autotrening umożliwiający większy wgląd w siebie. Nigdy nie jest za późno aby poszerzyć swoją samoświadomość. Książka liczy sobie 160 stron i czyta się błyskawicznie, ale zawiera dużo materiału do przemyślenia. Uczy innego spojrzenia na siebie.
GORĄCO POLECAM.

Jedna z lepszych książek psychologicznych jakie przyszło mi czytać. Okazuje się, ze tylko wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę świadomi własnych wad, zalet i cech charakteru możemy zbudować właściwe poczucie własnej wartości które nie będzie ani zawyżone ani zaniżone. Ile razy w naszym otoczeniu spotykamy ludzi niepewnych swoich umiejętności, przestraszonych i niezaradnych jak i takich którym wydaje się, ze zjedli wszystko rozumy i czuja się zobowiązani by dyktować innym jak maja postępować czy wręcz atakujących wszystko co mzoe stanowić dla nich potencjalne czy wręcz wyimaginowane zagrożenie, nie licząc masy osób które maja potrzebę poniżenia kogoś słabszego tylko dlatego, żeby sami poczuli się lepsi czy ważniejsi. Dla takich własnie osób jest adresowana ta książka jak i dla tych którzy chcą nauczyć się radzić sobie z wyżej wymienionymi zachowaniami u innych.

Nie studiuję psychologii,nie czytam czasopism poświęconych temu zagadnieniu ani też nie zajmuje się nim na co dzień. Jednak w każdym człowieku jest coś, co każe się zastanawiać nad czynami drugiej osoby - i czasem - naszymi. Ta książka poświęcona jest własnie temu - ma nam pomóc zrozumieć samych siebie. Dlaczego jesteśmy tacy, dlaczego na daną sytuację reagujemy w taki a nie inny sposób, dlaczego coś nas drażni a coś cieszy. Uzbrojono ją w mnóstwo barwnych przykładów co ułatwia i uprzyjemnia jej lekturę. Książkę mogę polecić "człowiekowi współczesnemu", który jak pisze autor: "jest zainteresowany przede wszystkim światem zewnętrznym". Natomiast osoba, która lubi obserwować ludzi a przede wszystkim samego siebie i umie wyciągać ze swojego zachowania wnioski, musi przygotować się na to, że książka niczego przed nią nie odkryje, a być może jedynie potwierdzi wyniki jej "badań" natury ludzkiej. Warto jednak ją przeczytać - jest krótka - aby wyrobić sobie własną opinię na temat potrzeby świadomości samego siebie.

Książka opisująca fakt, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa świadomość samego siebie. Autor w swój wykład wplata interesujące ćwiczenia, czyniąc z lektury angażującą pracę nad sobą :)

Książka ciekawa dla człowieka, który próbuje odkryć, co to znaczy bycie świadomym siebie.
Trochę mało ćwiczeń praktycznych, ale za to dużo przykładów życiowych sytuacji z opisami, o co chodzi w danym zachowaniu.

• Myślenie/Autonomia/Percepcja/Kognitywistyka/Swiadomość/Samoświadomość
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Świadomość samego siebie