Wszystkie jasne miejsca

2015-10-21
Data 1. wydania:
2015-01-01
Donata Olejnik
nastolatkowie nastoletnia miłość depresja próby samobójcze literatura amerykańska przyjaźń
Inne

Patronaty LC

Okładka książki Take Me With You When You Go David Levithan, Jennifer Niven
Ocena 9,0
Take Me With Y... David Levithan, Jen...

Mogą Ciebie zainteresować

Bardzo głęboka powieść! Jeśli ktoś, tak jak ja, jesf jedynie po obejrzeniu filmu, to serdecznie zachęcam. Tylu emocji i zupełnie innego poglądu na postać Fincha się niespodziewałam. Bardzo przyjemna lektura, mimo ilości problemów, których pojawia się naprawdę wiele. Zdecydowanie też trafi do tych zpamiętanych, bo niecodzienne jest ukazywanie chorób czy zaburzeń w prawdziwy sposób. Polecam każdemu!

Bardzo dobra książka. Wielkie brawa za ukazanie depresji i chorób psychicznych z dużą wrażliwością i zrozumieniem. Tym bardziej powieść chwyta za serce, bo autorka inspirowała się własnymi przeżyciami.

To książka, która po której dosłownie "rozpadłam się na kawałki". Kupiłam ją bo bardzo do mnie przemawiała szata graficzna i opis z tyłu książki, ale nie spodziewałam się tego co zastane w środku. Bohaterowie są bardzo autentyczni, czytelnik z łatwością wchodzi w ich świat przeżywając ich historię 100x mocniej. Pomimo upływu kilku lat w dalszej części "Wszystkie jasne miejsca" pozostają moją ulubioną pozycja na półce.

Książkę przeczytałam w trzy dni. Bardzo mi się podobała. Oglądałam kiedyś film i dopiero teraz przeczytałam książkę. Film jest o wiele gorszy i zupełnie inny.

Nie wiem jakich słów użyć, żeby w wystarczający sposób opisać jak mocna, autentyczna, potrzebna i bolesna była ta książka. Najprawdopodobniej takie słowa nie istnieją. Ta lektura to coś więcej niż literki na papierze, ona ma duszę, która podczas czytania przechodzi do naszego ciała. Nie płaczę na książkach, ale tutaj nie wytrzymałam. Przeżywałam tak dużo emocji, tak dużo bólu. Czuję się trochę inna po jej skończeniu, może bardziej "świadoma". Finch uratował świat Violet, mimo że jego już dawno nie istniał. Zakończenie zmiotło mnie z planszy, ale jest tak perfekcyjnie szczere, że czułam jakby coś we mnie pękło. Jakieś struny na sercu, które wcześniej nie były poruszane.
Czytajcie. Naprawdę czytajcie "Wszystkie jasne miejsca", ponieważ jest to dzieło, które otworzy Wasze oczy i sprawi, że świat, przez który na nie patrzyliście zmieni się. W jaki sposób? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami.

Obok Harry'ego Pottera to książka na mojej półce o najbardziej połamanym grzbiecie, co chyba wiele mówi.
Krótko mówiąc - jest dla mnie wyjątkowa. Dostałam ją od wyjątkowej osoby, mam ogromny sentyment do bohaterów i zdarzeń, przez które przechodzą, ale przede wszystkim porusza ważne tematy.

Finch oraz Violet dają poczucie, że jesteśmy normalni. I nie jesteśmy sami.

I myślę, że historia Violet stanowi dla mnie jasne miejsce.

Finch oraz Violet dają poczucie, że jesteśmy normalni. I nie jesteśmy sami.

I...

We do not remember days, we remember moments.

"Wszystkie jasne miejsca" to książka, która otwiera zarówno oczy, jak i serce.

Czy dzień, w którym spotkają się dwie roztrzaskane przez życie osobowości, może być niezwykły? Zanim odpowiecie na to pytanie, poznajcie historię dwójki młodych ludzi, którzy stali się dla siebie ratunkiem.
Dzień, w którym na szkolnej wierzy spotykają się Theodore Finch i Violet Markey stał się początkiem jakiejś relacji. Dlaczego jakiejś? Otóż chyba nikt nie wierzył w znajomość chłopaka, który przez większość osób był brany za wariata i dziewczyny, która izoluje się od świata po stacie siostry. To nie może być początkiem niczego dobrego. A jednak. Tylko Violet i Finch są w stanie zrozumieć siebie nawzajem. Im więcej czasu spędzają razem, tym bardziej zaczynają żyć. Przestają zwracać uwagę na świat, tylko łapią chwilę. Zwiedzając Indianę odkrywają, co tak naprawdę znaczy czuć, przeżywać.
Choć ta książka jest pełna humoru, młodzieńczej miłości i przygody, to chwyta za serce z innego powodu. Przedstawia to, jak strata i żałoba wpływają na ludzi, jak ich zmieniają. Widzimy, że życie dla młodych osób może być pełne trudów i wyzwań, zwłaszcza bez odpowiedniego wsparcia, co my dorośli często ignorujemy. I wreszcie samobójstwo, temat, którego wielu unika jak ognia. Zupełnie niepotrzebnie. Mówmy o tym, co czujemy, co nas męczy i gryzie. Ta książka jest o szukaniu siebie, sensu życia i powodu by zostać na tym świecie.

W dużej mierze poruszany jest też problem poczucia winy, tego, że nie byliśmy w stanie kogoś uratować. Ta sytuacja ma dwie strony i zawsze należy o tym pamiętać, więc powiem tak: Nie uratujesz kogoś, kto nie chce żyć. Z drugiej strony nigdy nie wiemy, czy nie byliśmy powodem, dla którego ta osoba, została z nami dłużej.

Po więcej o tej i innych książkach zapraszam na mojego bookstagrama. 👇

We do not remember days, we remember moments.

"Wszystkie jasne miejsca" to książka, która otwiera zarówno oczy, jak i serce.

Dzień, w którym na szkolnej wierzy...

✨6,5✨
Bardzo trudno ocenić tą książkę. Jest bolesna i okrutna. W wielu momentach trudno jest zrozumieć głównych bohaterów (szczególnie jeśli samemu nie przeżyło się podobnych historii). Ale równocześnie jest to dobra i ważna powieść. Złamała mi serce, ale jednocześnie pokazała mi coś o czym nie miałam pojęcia, a z czym zmaga się wiele ludzi na całym świecie.

✨6,5✨

Najpierw obejrzałam film, który bardzo mnie wzruszył. Następnie przeczytałam książkę i taką kolejność polecam. Książka według mnie to lekka młodzieżówka, która porusza problemy psychiczne.

"Wszysykie jasne miejsca" Jennifer Niven to wzruszająca historia dwojga młodych ludzi, którzy pewnego dnia spotykają się sześć pięter nad ziemią. Każde ma swój zamierzony cel. Ale to jedno spotkanie wystarcza, aby zmienić wszystko.
Przyznaję, że nie miałam wielkich oczekiwań do tej książki, mimo wielu pozytywnych opinii na jej temat. Może dlatego, że wcześniej oglądałam film i trochę zraziłam się do tej historii. Mimo to, cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, ponieważ jest zdecydowanie lepsza od filmu i bardzo miłe mnie zaskoczyła. Czyta się ją w mgnieniu oka, a strony niemal same się przewracają. Jennifer Niven ma bardzo lekki i przyjemny styl pisania.
Może nie od pierwszej strony, ale wciągnęłam się w historię przedstawioną przez autorkę. Potrafiłam utożsamić się z głównymi bohaterami i odczuwać tak, jak oni. Rozumiałam ich ból, cierpienie i poczucie osamotnienia. Nie są to bohaterowie idealni - mają swoje wady, ale dzięki temu wypadają się realistyczni.
Końcówka książki szczerze mnie wzruszyła i skłoniła do pewnych przemyśleń. Myślę, że na długi czas pozostanie mi ona w pamięci, jednakże takie rzeczy naprawdę warto pamiętać.
Właśnie takie książki są potrzebne. Takie, które poruszają i uświadamiają, podkreślają trudne tematy, ale także dają płomyk nadziei.
Z przyjemnością przeczytałabym inne książki autorki.
Serdecznie polecam.