Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.

Okładka książki Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim. Dorota Gromnicka
Okładka książki Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.
Dorota Gromnicka Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki
poradniki
Samo Sedno
Edgard
2012-01-01
2012-01-01
depresja psychologia

Pierwszy rozdział jest trochę zniechęcający, bałam się, że będzie to książka z gatunku "wiele słów o oczywistościach", ale nie: dużo konkretnych informacji, wartościowych ćwiczeń i przykładów. Autorka wykazuje się ogromnym zrozumieniem zarówno dla chorych, jak i członków ich rodzin. Nie boi się zwracać uwagi na niewygodne aspekty, nikogo nadmiernie nie usprawiedliwia, ale i nie osądza. Krok po kroku tłumaczy, jak choroba się rozwija, jakie są czynniki ryzyka, objawy, jak można pomóc sobie (i z perspektywy chorego, i osoby mu bliskiej). Bardzo wartościowa pozycja.

Świetna książka, bardzo pomocna i przystepna. Pokazuje praktyczną stronę depresji, jak w praktyce wyglądają jej różnorakie objawy i przyczyny. Ma też dużo porad praktycznych. Serdecznie polecam każdemu, kto chociażby podejrzewa u siebie lub kogoś bliskiego depresję.

Po książkę może i powinien, sięgnąć każdy. Krótka, lekka pozycja podzielona jest klarowne rozdziały. Powoli z każdym z nich docieramy do finału – historii osób, które depresję pokonały. Tekst napisany jest w sposób przystępny, bez trudnej terminologii – tak, by każdy zainteresowany tematem, rzeczywiście mógł go zrozumieć.
Ponadto, forma książki jest bardzo ciekawa i efektywna. Każdy rozdział zawiera tabele, ćwiczenia, wypunktowania, podsumowanie na koniec rozdziału. Wszystkie ćwiczenia, wskazówki i wytłumaczenia mogą zadziałać jak autoterapia, albo cenne wskazówki – jak zrozumieć bliskich i jak można im pomóc.

Ponadto, forma książki jest bardzo ciekawa i...

Pozycja książkowa zdecydowanie godna polecenia, nie tylko dla terapeutów. Napisana prostym, zrozumiałym językiem stanowi cenne źródło wiedzy na temat depresji. Dodatkowo opisane przypadki, tzw. "z życia wzięte", uczą nas, które zachowania mogą być niepokojące, a także jak na nie reagować.

Książki z zakresu psychologii mają to do siebie, że są bardzo podobne do siebie. Szczególnie, jeśli chodzi o jakieś dane zagadnienie i w tym przypadku jest to depresja.

Przede wszystkim jest ona napisana prostym i przejrzystym językiem, więc wątpię, aby ktokolwiek miał problem ze zrozumieniem treści, jaką chciała przekazać autorka. Bardzo mi się spodobał podział na to jak taka osoba może sobie pomóc, a także jak jej bliscy mogą pomóc takiej osobie i sobie, aby mieć siłę walczyć ze swoimi słabościami i mieć energię, żeby pociągnąć osobę z taką chorobą w górę.

Dużo jest przykładów z życia wziętych, więc nie ma samej suchej teorii. Łatwo można sobie w ten sposób skojarzyć, że dane zachowanie ma określone konsekwencje i przede wszystkim jak myśli działają na taką osobę i do jakich aktywności ją w ten sposób pobudzają.

Podsumowując - krótko, przejrzyście, konkretnie, dużo przykładów, bez zbędnego wydłużania tematu.

Bardzo polecam zarówno osobom z depresją jak i jej bliskim :)

Doskonały poradnik dla osób zmagających się z depresją. Nie podręcznik, ale bardziej wstęp, zachęta do dalszej bardziej specjalistycznej walki z ta chorobą. Co ciekawe napisane przez polską psycholog, więc chociażby pokazane przykłady czynią pozycję...bliższą i bardziej swojską. Parę elementów daje do myślenia.

Jeden z niewielu poradników, który coś wniósł w moje życie.

Jeden z niewielu poradników, który coś wniósł w moje życie.

Ta książka powinna znajdować się w każdej biblioteczce domowej.

Czy wiecie że?
- na całym świecie na depresję choruje około 121mln ludzi
- obecnie aż 10% dorosłych Polaków cierpi na depresję
- grupy najbardziej zagrożone to osoby w wieku 15-30 lat i powyżej 60-ciu lat
- od 20 do 60% osób pogrążonych w depresji podejmuje próbę samobójczą
- na depresję cierpieli lub cierpią: Ernest Hemingway, Charles Dickens, Fryderyk Chopin, Winston Churchill, Drew Barrymore, Halle Berry i wiele innych znanych osób

Pomijając ważne elementy praktyczne - typu wskazówki jak pomagać sobie i innym wychodzić z depresji. Najbardziej przemawiają do mnie walory edukacyjno-poznawcze; czyli kiedy i jak możemy spostrzec alarmujące objawy u siebie lub osób z naszego otoczenia.

Dzięki podstawowej wiedzy zawartej w tej pozycji można odpowiedzieć na ważne pytania przed samym sobą, albo bez skrępowania porozmawiać z osobą potrzebującą i spróbować coś doradzić. Czasem wykazując zainteresowanie drugim, po prostu "smutnym" człowiekiem możemy mu dosłownie uratować życie...

Bardzo pożyteczna pozycja

Ta książka powinna znajdować się w każdej biblioteczce domowej.

Czy wiecie że?
- na całym świecie na depresję choruje około 121mln ludzi
- obecnie aż 10% dorosłych Polaków cierpi na depresję
- grupy najbardziej zagrożone to osoby w wieku 15-30 lat i powyżej 60-ciu lat
- od 20 do 60% osób pogrążonych w depresji podejmuje próbę samobójczą
- na depresję cierpieli lub cierpią:...

Bardzo rzeczowa książka. Nad jej skutecznością nie ma co się wypowiadać od razu po jej przeczytaniu. Nie mniej wnosi ona dużo wiedzy w życie osoby chorej na depresje jak i osoby bliskiej która ma kontakt z chorym. Trochę się zawiodłam pod względem wskazówek i ćwiczeń zarówno dla chorych jak i osób bliskich. Było ich dla mnie z mało. Poza tym książka świetna napisana prostym językiem, docierająca do chorego niczym wzorowy kurier do adresata. W moje życie wniosła dużo zrozumienia dla osób chorych i mam nadzieję że wniesie także wymierne efekty.

Książkę mogę polecić z całego serca. Pomaga wiele zrozumieć. Jeżeli ktoś bliski lub wy sami cierpicie z powodu depresji, albo po prostu chcecie się dowiedzieć jak działają mechanizmy tej choroby- warto po nią sięgnąć.

• Psychologia
  • Kindle
  • 2017
  • Poradniki
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)

Dorota Gromnicka Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim. Zobacz więcej