Poprosisz mnie o śmierć

Okładka książki Poprosisz mnie o śmierć Peter James Patronat LC
Okładka książki Poprosisz mnie o śmierć
Peter James Wydawnictwo: Albatros Cykl: Roy Grace (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-04-18
Data 1. wydania:
2014-06-02
Robert Waliś
literatura angielska niebezpieczeństwo policjant śledztwo wyścig z czasem zabójstwo zemsta

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trzeba przyznać, że książka trzyma w napięciu mimo że od początku wiadomo kto zabił i dlaczego. Dynamiczne zwroty akcji, poboczne wątki sprawiają, że czytelnik chce siedzieć co stanie się dalej. Podoba mi się postać głównego komisarza - nieugięty, sprytny, inteligentny i niestety będący w stanie poświęcić życie prywatne dla sprawy. Momentami za dużo było scen typu - złapał ją, uciekła, potem znowu złapał, a jej się znowu udało wymknąć. Ale bardzo dobrze i szybko się czyta.

Dzień dobry 💚

Dziś kilka słów o rewelacyjnej książce "Poprosisz mnie o śmierć" Petera Jamesa 😊

„Poprosisz mnie o śmierć” to historia nadinspektora Roy’a Grace z wydziału dochodzeniowego policji w Brighton, który dzieli swój czas pomiędzy pracę oraz opiekę nad synkiem Noah. Mężczyzna spędza również czas na przygotowaniach do ślubu ze swoją narzeczoną Cleo. Jednakże podczas planowania podróży poślubnej do Wenecji pojawiła się sprawa, która może pokrzyżować wspólne plany przyszłych małżonków.

Całą sprawę została przedstawiona przez autora z kilku różnych perspektyw i tak wcielamy się w postać nadinspektora Roya Grace'a, Red Westwood, Bryce'a Laurenta, a także mniej ważnych, pobocznych postaci.

Dzień dobry 💚

Jak zwykle w tego typu kryminałach: nudni i przejaskrawieni bohaterowie, przewidywalna i niczym nie zaskakująca akcja. Książka jakich na pęczki, przeczytać, zapomnieć.

Fabuła przedstawiona w wyjątkowo przewidywalny i schematyczny sposób. Przestępca, oprawca i psychopata w jednym oczywisty do bólu, bo jakże by inaczej też poniekąd ofiara z uwagi na własne wyjątkowo nieudane dzieciństwo, do tego obrzydliwie inteligenty, sprytny, zaradny, cwany i przebiegły, prawie jak sam James Bond, człowiek wielu profesji, umiejętności i tożsamości. Potem pierwszy podejrzany też jak najbardziej typowy i oczywisty. Schemat goni schemat. Przeczytałam, bo lubię czytać.

W przypadku tej powieści, mógłbym zacytować swoją recenzję poprzedniej książki tegoż autora:
"Kolejna genialna książka Petera Jamesa. Uwielbiam jego twórczość! Książka odłożona na półkę "Nieodkładalne". Zdecydowanie.
Polecam wszystkim, choć to nie jest typowy kryminał, ponieważ wszystko od początku praktycznie wiemy, nie ma też jakiegoś wielkiego zaskoczenia na końcu, natomiast sposób prowadzenia akcji i sama narracja - genialne!
Polecam!"
Ale nie będę cytował, bo po co. "Poprosisz mnie o śmierć" jest bodajże jeszcze lepiej napisana niż poprzednia część "przygód" Roya Grace'a.
Zdecydowanie polecam.

Wciągająca, fajnie napisana. Niby wszyscy wiemy dużo o przemocy fizycznej i psychicznej ale zawsze "zdarzy " się jakiś psychopata, który wniesie nowe....

Red Westwood pracująca jako agentka handlu nieruchomościami wierzy, że wreszcie uporała się z trudną przeszłością u boku dominującego Bryce’a Laurenta, który próbował przejąć kontrolę nad jej życiem. Laurent będący oszustem posługującym się licznymi fałszywymi tożsamościami, w końcu wyprowadził się z jej mieszkania i otrzymał sądowy zakaz zbliżania się do Red, która niedawno związała się z troskliwym i opiekuńczym lekarzem Karlem Murphym, z którym planuje przyszłość.

Jednak Karl nie przychodzi na ich kolejną randkę i niespodziewanie znika z życia Red. Po tym zdarzeniu wkrótce na jednym z pól golfowych policja znajduje jego zwęglone zwłoki oraz list pożegnalny. Wszystkie ślady wskazują na samobójstwo, lecz zarówno Roy Grace jak i jego koledzy z wydziału dochodzeniowego mają wątpliwości. Nadinspektor angażuje się w poszukiwanie Laurenta, a ten wówczas bierze na cel również jego, postanawiając zaatakować mężczyznę w dniu jego ślubu. Policjanci i Red podejmują walkę z prześladowcą, kładąc na szali bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Jedną z niewątpliwych zalet książki jest to, że Peter James w sposób bardzo dokładny, wielowymiarowy przedstawił postać psychopatycznego Bryce'a Laurenta, który chcąc zemścić się na swojej byłej narzeczonej niszczył wszystko, co bliskie jej sercu. Nie miało dla niego najmniejszego znaczenia, czy byli to ludzie czy tylko rzeczy - pozbawiony empatii Laurent był gotów zrobić wszystko, by wywołać ból psychiczny albo fizyczny kobiecie, którą wciąż kochał. Pisarz wiarygodnie wykreował postać Laurenta – podczas lektury powieści poznajemy motywy jego działań i trudne dzieciństwo, a oprócz tego znamy wszystkie jego myśli.

Fabuła skonstruowana została według mnie dynamicznie. Nie można odmówić Peterowi James'owi pomysłowości i kreatywności. Sposoby na morderstwa i wypadki zostały dokładnie przemyślane i nic nie dzieje się bez powodu.
A zakończenie? Rewelacyjne!
Nie spodziewałam się, ani nawet przez chwilę nie zakładałam takiego obrotu spraw, ale finał historii jest satysfakcjonujący. Jeżeli więc lubicie thrillery, w których akcja nie zatrzymuje się nawet na momencik, skupiono się na analizie psychiki bohaterów, a także cała historia jest bardzo dobrze ukazana, to koniecznie sięgnijcie po książkę.

Kolejna część z Grace'em i to bardzo udana. Podobało mi się w sumie wszystko. Ciekawi mnie ciąg dalszy losów głównego bohatera, więc z pewnością przeczytam kolejną powieść z tej serii.

Sprawnie napisana powieść. Głównym wątkiem jest narcystyczny stalker. I tu plus za ciekawy pomysł i umożliwienie wejścia do wewnątrz tej postaci. Całość jednak zaledwie sprawna i nieco przydługa. Emocje na stałym poziomie.

Najpierw było budowanie napięcia. Udane. Czytało się z zainteresowaniem, doceniając zwroty akcji i sam pomysł. Ale później było już tylko gorzej. Za dużo krwi, za dużo ognia, za dużo udanych ucieczek i grania na nosie policji, jednym słowem za dużo psychopaty w psychopacie. Nawet thriller powinien być zbliżony do rzeczywistości, wtedy groza fabuły staje się bardziej wymowna, a przez to straszniejsza.
Rzeczywiście, książka w swojej atmosferze przypomina filmy z Bondem, w których niespecjalnie gustuję. No i pewnie stąd taka ocena.

Peter James Poprosisz mnie o śmierć Zobacz więcej