Kartoteka 64

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Departament Q (tom 4)
- Tytuł oryginału:
- Journal 64
- Wydawnictwo:
- Sonia Draga
- Data wydania:
- 2018-05-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-05-24
- Data 1. wydania:
- 2012-08-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381102407
- Tłumacz:
- Joanna Cymbrykiewicz
- Tagi:
- kryminał literatura duńska Dania Carl Mørck znęcanie się chirurg śledztwo zaginięcie lekarz detektyw policjant
1987 rok. Nete Hermansen planuje zemstę na tych, którzy przed laty się nad nią znęcali. Głównym celem ma być Curt Wad, charyzmatyczny chirurg, jeden z członków duńskiego ruchu nawołującego w połowie XX wieku do sterylizacji dziewcząt sprawiających szczególne problemy. Ponad dwadzieścia lat później detektyw Carl Mørck prowadzi śledztwo dotyczące Rity, właścicielki burdelu, która zaginęła w latach 80. Pojawia się nowy dowód w sprawie, która zniszczyła życie jego dwóm współpracownikom – sprawie, przez którą został zesłany do Departamentu Q. Kiedy Assad i Rose, pomocnicy Mørcka, odkrywają, że w czasie zniknięcia Rity zaginęło także wiele innych osób, detektyw ostatecznie postanawia rozpocząć śledztwo. Badając kolejne zaginięcia, zbliża się stopniowo do Curta Wada, którego determinacja, by ziścić swoją wizję z młodości, osiągnęła apogeum. A brutalne zachowanie względem Nete i innych to zaledwie niewielki ułamek zła, do jakiego jest zdolny…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Seria zaginięć i zemsta po latach
Kiedy do Departamentu Q trafia sprawa zaginięcia w latach 80. Rity, właścicielki burdelu, początkowo Carl Mørck uważa ją za niegodną uwagi. Trwa w tym przekonaniu do chwili, gdy okazuje się, że w tym samym czasie doszło do całej serii zaginięć pozornie niepowiązanych ze sobą osób. Śledztwo prowadzi na wyspę Sprogø, do dawnego zakładu poprawczego dla dziewcząt, skąd dla wielu jedyna droga wyjścia prowadziła przez przymusową sterylizację. A kobieta, która straciła wszystko, nie cofnie się przed niczym, aby dokonać zemsty.
„Kartoteka 64” to już czwarta powieść Jussiego Adlera-Olsena o śledztwach prowadzonych przez Departament Q duńskiej policji. Carl Mørck i jego nietuzinkowi współpracownicy, Rose i Assad, zajmują się nierozwiązanymi sprawami sprzed lat. W „Kartotece 64” odsłaniają mroczną stronę duńskiej historii, cofając się do czasów, kiedy kobiety były zmuszane do aborcji i sterylizacji, a lekarzom wolno było decydować, czyje dzieci mają prawo żyć – oczywiście dla „dobra” samych matek i całego społeczeństwa. Co gorsza, w powieści niechlubna przeszłość splata się z teraźniejszością, kiedy partia Czyste Linie jest coraz bliższa sięgnięcia po władzę, głosząc teorie niepokojąco zbliżone do tych sprzed 50 lat.
Akcja na przemian toczy się współcześnie oraz w roku 1987 i latach 50. Wydarzenia są przedstawione nie tylko z punktu widzenia śledczych, ale też sprawców i ofiar. Zmienia się również ton powieści: od poważnego, kiedy opisuje zbrodnie i ludzkie tragedie, do o wiele lżejszego i humorystycznego, kiedy odnosi się do poczynań Departamentu Q, co bardzo urozmaica lekturę. Mogłoby się wydawać, że w śledztwie dotyczącym sprawy sprzed ponad 20 lat czas nie będzie odgrywał większej roli, w końcu morderstwom i zaginięciom nie da się już zapobiec. Jednak wraz z rozwojem akcji bohaterom coraz częściej przychodzi ścigać się z czasem i ryzykować własnym życiem, aby dotrzeć do prawdy i ukarać winnych. Poza wątkami związanymi z prowadzonym śledztwem mamy wgląd w prywatne życie bohaterów, pojawiają się również spinające całą serię odniesienia do ich dawnych spraw, chociaż książkę można z powodzeniem czytać, nie znając poprzednich części.
Seria „Departament Q” Jussiego Adlera-Olsena to kolejny dowód na to, że Skandynawowie są dziś niekwestionowanymi mistrzami kryminału.
Agnieszka Kruk
Oceny
Cytaty
Najgorszych wrogów znajdziesz między przyjaciółmi.
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka, chociaż przedstawia tragiczny los kobiet, które trafiły do zakładu poprawczego na Sprogø, nazywanego przez niektórych szpitalem. o losach tych kobiet, w tym głównej bohaterki decydują lekarze, od decyzji których zależy ich przyjęcie i zwolnienie. Kobiety wbrew ich woli poddawane były sterylizacji,
To jest tło bardzo skomplikowanej fabuły.
Zdecydowanie polecam.
Świetna książka, chociaż przedstawia tragiczny los kobiet, które trafiły do zakładu poprawczego na Sprogø, nazywanego przez niektórych szpitalem. o losach tych kobiet, w tym głównej bohaterki decydują lekarze, od decyzji których zależy ich przyjęcie i zwolnienie. Kobiety wbrew ich woli poddawane były sterylizacji,
Pokaż mimo toTo jest tło bardzo skomplikowanej fabuły.
Zdecydowanie polecam.
jak dotąd najlepsza z serii, gorąco polecam
jak dotąd najlepsza z serii, gorąco polecam
Pokaż mimo toI tak stałam się fanką Departamentu Q i jego pracowników. To już czwarta moje przygoda z tymi postaciami i sprawami, jakie prowadzą. Ta jest szczególnie wstrząsająca, bo oparta na faktach. Na małej wyspie Sprogø realizowany był eksperyment dr. Kellera, który trwał niemal 40 lat. Ośrodek został zamknięty dopiero w 1961 r. W momencie likwidacji przebywało w nim ok. 500 uwięzionych kobiet. W czasie jego funkcjonowania wysterylizowano przymusowo 11 tys. kobiet. Były upokarzane, okrutnie traktowane i gwałcone. Książka przywraca pamięć o ich tragedii, chociaż to oczywiście w dalszym ciągu "tylko" fascynujący kryminał.
I tak stałam się fanką Departamentu Q i jego pracowników. To już czwarta moje przygoda z tymi postaciami i sprawami, jakie prowadzą. Ta jest szczególnie wstrząsająca, bo oparta na faktach. Na małej wyspie Sprogø realizowany był eksperyment dr. Kellera, który trwał niemal 40 lat. Ośrodek został zamknięty dopiero w 1961 r. W momencie likwidacji przebywało w nim ok. 500...
więcej Pokaż mimo toTo kolejny tom departamentu q, kolejny super napisany. Ta część była dla mnie chyba bajbardziej smutna, jakoś tak wewnętrznie przeżywałam tragiczne losy bohaterki. Polecam
To kolejny tom departamentu q, kolejny super napisany. Ta część była dla mnie chyba bajbardziej smutna, jakoś tak wewnętrznie przeżywałam tragiczne losy bohaterki. Polecam
Pokaż mimo toBardzo dobra, dobra jak zawsze :) idę po kolejną ;)
Bardzo dobra, dobra jak zawsze :) idę po kolejną ;)
Pokaż mimo toCiekawa sprawa kryminalna, życie prywatne ujdzie, kulisy kryminalne takie sobie ale do zaakceptowania.
Finał nadmiernie może zakręcony, ale w sumie czemu nie.
Generalnie bardzo dobre choć dałoby się wyrzucić z 50-100 stron nadmiernej waty słownej w niektórych miejscach.
Ciekawa sprawa kryminalna, życie prywatne ujdzie, kulisy kryminalne takie sobie ale do zaakceptowania.
Pokaż mimo toFinał nadmiernie może zakręcony, ale w sumie czemu nie.
Generalnie bardzo dobre choć dałoby się wyrzucić z 50-100 stron nadmiernej waty słownej w niektórych miejscach.
"Złej krwi nie należy mieszać z dobrą"
Kolejna sprawa i kolejne śledztwo, którym zajmuje się "piwniczny" Departament Q i jej naprawdę ciekawi pracownicy na czele z gburowatym Carlem Mørckiem. Tym razem sprawa dotyczy zaginięcia pewnej burdelmamy, Rity. Jak i w poprzednich śledztwach i tym razem fakt ten, to tylko czubek góry lodowej, a dochodzenie zataczając coraz szersze kręgi, sięga aż do lat 50 - 60 ubiegłego wieku. To wszystko przeplatane jest scenkami z życia osobistego pracowników Departamentu Q, jednak dotyczy to tylko Carla i Rose, bo o Assadzie nadal nie wiemy nic. To bardzo tajemniczy człowiek, zwłaszcza że jak się okazuje w tej części, ma on ciekawe znajomości w "dziwnych" kręgach. W tej części też detektywi zostaną nieźle poturbowani. Najpierw przez przeziębienie i cieknący z nosa katar, a potem przez dużo poważniejsze skutki pewnych działań i wtykanie zasmarkanego nosa w bardzo drażliwe tematy.
Głównym tematem w tym tomie jest "zabawa w Boga", czyli grupa ludzi, którym się wydaje, że mogą, a nawet powinni decydować kto ma "dobrą krew" i powinien żyć i się mnożyć, a kogo należy z życia "wyeliminować" jeszcze przed urodzeniem. Wiem, już ten temat był poruszany w różnych innych lekturach, jednak tutaj autor robi to tak umiejętnie, że absolutnie nie idzie się nudzić. Zwłaszcza że szaleńców wciąż nie brakuje i wcześniej czy później, jakiś taki "nawiedzony bóg" znowu może się "objawić" a "Czyste linie" okażą się rzeczywistością, a nie literacką fikcją. .
Uważam, że autor trzyma swój bardzo dobry poziomi, nie obniża poprzeczki i mam nadzieję, że kolejne sprawy Departamentu Q, będą równie ciekawe i pasjonujące.
Z ciekawostek dodam tylko jeszcze "polski kwiatek"
Autor pisze o Polakach, którzy ukradli samochód, bo długo stał i nikt się nim nie interesował, więc uznali, że to nie kradzież i sobie go po prostu wzięli 😁. Niektórzy wiedzą, że zbieram takie "kwiatki" o Polakach w książkach zagranicznych autorów. 😎
"Złej krwi nie należy mieszać z dobrą"
więcej Pokaż mimo toKolejna sprawa i kolejne śledztwo, którym zajmuje się "piwniczny" Departament Q i jej naprawdę ciekawi pracownicy na czele z gburowatym Carlem Mørckiem. Tym razem sprawa dotyczy zaginięcia pewnej burdelmamy, Rity. Jak i w poprzednich śledztwach i tym razem fakt ten, to tylko czubek góry lodowej, a dochodzenie zataczając coraz szersze...
Bardzo dobrze się czyta dobrze napisana ciekawy wątek zaskakujące zakończenie, czegóż chcieć więcej ? Przyjemna lektura ale trochę zaczynają mnie irytować zwyczaje na komendzie i bohaterowie. Zobaczymy jak będzie w dalszych częściach.
Bardzo dobrze się czyta dobrze napisana ciekawy wątek zaskakujące zakończenie, czegóż chcieć więcej ? Przyjemna lektura ale trochę zaczynają mnie irytować zwyczaje na komendzie i bohaterowie. Zobaczymy jak będzie w dalszych częściach.
Pokaż mimo toOd trzech dni siedzę nad tą książką i niestety ledwo 80 stron za mną. Jakoś nie przyciąga mnie, by czytać więcej. Nie mogę się w nią wczuć, wszystko dzieje się zbyt powoli i monotonnie. Szkoda. Czas oddać ją do biblioteki.
Od trzech dni siedzę nad tą książką i niestety ledwo 80 stron za mną. Jakoś nie przyciąga mnie, by czytać więcej. Nie mogę się w nią wczuć, wszystko dzieje się zbyt powoli i monotonnie. Szkoda. Czas oddać ją do biblioteki.
Pokaż mimo tokolejna opowieść i znowu takie samo zakonczenie..... robi się nudno i przewidywalnie...
kolejna opowieść i znowu takie samo zakonczenie..... robi się nudno i przewidywalnie...
Pokaż mimo to