Kartoteka 64

Okładka książki Kartoteka 64 Jussi Adler-Olsen Patronat LC
Okładka książki Kartoteka 64
Jussi Adler-Olsen Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Departament Q (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-05-24
Data 1. wydania:
2012-08-01
Joanna Cymbrykiewicz
kryminał literatura duńska Dania Carl Mørck znęcanie się chirurg śledztwo zaginięcie lekarz detektyw policjant

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Seria zaginięć i zemsta po latach

841 1 276

Świetna książka, chociaż przedstawia tragiczny los kobiet, które trafiły do zakładu poprawczego na Sprogø, nazywanego przez niektórych szpitalem. o losach tych kobiet, w tym głównej bohaterki decydują lekarze, od decyzji których zależy ich przyjęcie i zwolnienie. Kobiety wbrew ich woli poddawane były sterylizacji,
To jest tło bardzo skomplikowanej fabuły.
Zdecydowanie polecam.

To jest tło bardzo skomplikowanej fabuły.
Zdecydowanie polecam.

jak dotąd najlepsza z serii, gorąco polecam

jak dotąd najlepsza z serii, gorąco polecam

I tak stałam się fanką Departamentu Q i jego pracowników. To już czwarta moje przygoda z tymi postaciami i sprawami, jakie prowadzą. Ta jest szczególnie wstrząsająca, bo oparta na faktach. Na małej wyspie Sprogø realizowany był eksperyment dr. Kellera, który trwał niemal 40 lat. Ośrodek został zamknięty dopiero w 1961 r. W momencie likwidacji przebywało w nim ok. 500 uwięzionych kobiet. W czasie jego funkcjonowania wysterylizowano przymusowo 11 tys. kobiet. Były upokarzane, okrutnie traktowane i gwałcone. Książka przywraca pamięć o ich tragedii, chociaż to oczywiście w dalszym ciągu "tylko" fascynujący kryminał.

To kolejny tom departamentu q, kolejny super napisany. Ta część była dla mnie chyba bajbardziej smutna, jakoś tak wewnętrznie przeżywałam tragiczne losy bohaterki. Polecam

Bardzo dobra, dobra jak zawsze :) idę po kolejną ;)

Bardzo dobra, dobra jak zawsze :) idę po kolejną ;)

Ciekawa sprawa kryminalna, życie prywatne ujdzie, kulisy kryminalne takie sobie ale do zaakceptowania.
Finał nadmiernie może zakręcony, ale w sumie czemu nie.

Generalnie bardzo dobre choć dałoby się wyrzucić z 50-100 stron nadmiernej waty słownej w niektórych miejscach.

Finał nadmiernie może zakręcony, ale w sumie czemu nie.

"Złej krwi nie należy mieszać z dobrą"

Kolejna sprawa i kolejne śledztwo, którym zajmuje się "piwniczny" Departament Q i jej naprawdę ciekawi pracownicy na czele z gburowatym Carlem Mørckiem. Tym razem sprawa dotyczy zaginięcia pewnej burdelmamy, Rity. Jak i w poprzednich śledztwach i tym razem fakt ten, to tylko czubek góry lodowej, a dochodzenie zataczając coraz szersze kręgi, sięga aż do lat 50 - 60 ubiegłego wieku. To wszystko przeplatane jest scenkami z życia osobistego pracowników Departamentu Q, jednak dotyczy to tylko Carla i Rose, bo o Assadzie nadal nie wiemy nic. To bardzo tajemniczy człowiek, zwłaszcza że jak się okazuje w tej części, ma on ciekawe znajomości w "dziwnych" kręgach. W tej części też detektywi zostaną nieźle poturbowani. Najpierw przez przeziębienie i cieknący z nosa katar, a potem przez dużo poważniejsze skutki pewnych działań i wtykanie zasmarkanego nosa w bardzo drażliwe tematy.

Głównym tematem w tym tomie jest "zabawa w Boga", czyli grupa ludzi, którym się wydaje, że mogą, a nawet powinni decydować kto ma "dobrą krew" i powinien żyć i się mnożyć, a kogo należy z życia "wyeliminować" jeszcze przed urodzeniem. Wiem, już ten temat był poruszany w różnych innych lekturach, jednak tutaj autor robi to tak umiejętnie, że absolutnie nie idzie się nudzić. Zwłaszcza że szaleńców wciąż nie brakuje i wcześniej czy później, jakiś taki "nawiedzony bóg" znowu może się "objawić" a "Czyste linie" okażą się rzeczywistością, a nie literacką fikcją. .

Uważam, że autor trzyma swój bardzo dobry poziomi, nie obniża poprzeczki i mam nadzieję, że kolejne sprawy Departamentu Q, będą równie ciekawe i pasjonujące.

Z ciekawostek dodam tylko jeszcze "polski kwiatek"

Autor pisze o Polakach, którzy ukradli samochód, bo długo stał i nikt się nim nie interesował, więc uznali, że to nie kradzież i sobie go po prostu wzięli 😁. Niektórzy wiedzą, że zbieram takie "kwiatki" o Polakach w książkach zagranicznych autorów. 😎

"Złej krwi nie należy mieszać z dobrą"

Bardzo dobrze się czyta dobrze napisana ciekawy wątek zaskakujące zakończenie, czegóż chcieć więcej ? Przyjemna lektura ale trochę zaczynają mnie irytować zwyczaje na komendzie i bohaterowie. Zobaczymy jak będzie w dalszych częściach.

Od trzech dni siedzę nad tą książką i niestety ledwo 80 stron za mną. Jakoś nie przyciąga mnie, by czytać więcej. Nie mogę się w nią wczuć, wszystko dzieje się zbyt powoli i monotonnie. Szkoda. Czas oddać ją do biblioteki.

kolejna opowieść i znowu takie samo zakonczenie..... robi się nudno i przewidywalnie...

Jussi Adler-Olsen Kartoteka 64 Zobacz więcej