Pani_Ka

Profil użytkownika: Pani_Ka

Tarnów Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 9 godzin temu
1 208
Przeczytanych
książek
1 966
Książek
w biblioteczce
1 029
Opinii
78 148
Polubień
opinii
Tarnów Kobieta
"Tam gdzie jarzy się ekran telewizora, tam siedzi ktoś, kto nie czyta..." ('Świat według Garpa' John Irving)

Opinie


Na półkach: , , , , ,

Książki, które poruszają temat ucieczki od biedy i poniżenia do pozornie lepszego świata, nie należą do rzadkości. Często też, bohaterka jest silną, upartą i waleczną postacią, co przydaje rumieńców walce z przeciwnościami losu i obłudą ludzi, obiecujących złote góry. To, co zaskakujące w "Domu pożądania" to fakt, że akcja toczy się w wampirycznym klimacie i mrocznym otoczeniu. Właśnie to umiejscowienie akcji, pomiędzy smogiem miasta a oceaniczną przestrzenią sprawiło, że po książkę Alexis Henderson sięgnęłam z ciekawością.

Nierówności społeczne, osierocenie, gwałtowność uzależnionego brata - to wszystko sprawia, że łatwo ulec pokusie dostatniego życia. Nawet, jeśli ma się to odbyć kosztem dostarczania krwi spragnionym 'atrakcji' potomkom szlacheckich rodöw Północy. To wprowadzenie i odwaga w podjęciu szybkiej, stoczonej po walce decyzji, obiecuje ciekawe rozwinięcie akcji. Niestety, wraz z kolejnymi rozdziałami opisującymi pobyt Marion wśród podobnych jej krwiopanien, zaczynamy odczuwać kręcenie się wokół własnego ogona. Powtarzalność, oczywistość kolejnych scen, nadmierne epatowanie sztucznie wzmacnianymi wrażeniami sprawia, że z przyjemności przechodzimy w dyskomfort.

Warto docenić walkę o pierwszeństwo, odkrywanie tajemnic, dążenie do prawdy i siłę siostrzeństwa, które rodzi się wraz ze świadomością zagrożenia. Rozumiem też zamysł autorki, by zgodnie z obranym gatunkiem szokować opisami zachowań, snów zmieszanych z obłędem i uczuć opartych na wyzysku. Niemiej, szok przechodzi w znużenie i już tylko czekamy na to, co jest oczywiste od pierwszego zetknięcia się Marion z bogatym, ekscentrycznym światem groteskowych postaci żyjących hedonizmem i kłamstwem.

To był bardzo dobry pomysł, nieźle osadzony w skrajnościach ekonomicznych, moralnych i etycznych. Jednak język pozostawia dużo do życzenia a przewidywalna akcja odbiera największą czytelniczą przyjemność - zaskoczenie.
Można czytać powieść z lekkością, pomijając nieścisłości i przydługie opisy uniesień wszelkiej maści. Można potraktować ją jako przygodowe czytadło na ponury dzień, bo klimatycznie z pewnością będzie odpowiednia. Albo można przeczytać inną wampiryczną opowieść, która poruszy ważne kwestie w lepszym stylu.
Dla mnie "Dom pożądania" mieści się w granicach przeciętnej literatury, w której jednak można znaleźć ekscytujące momenty i kilka ciekawostek. Szkoda, że literacko poziom nie sięgnął pomysłu. Średniaczek z plusem.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Mova.

Książki, które poruszają temat ucieczki od biedy i poniżenia do pozornie lepszego świata, nie należą do rzadkości. Często też, bohaterka jest silną, upartą i waleczną postacią, co przydaje rumieńców walce z przeciwnościami losu i obłudą ludzi, obiecujących złote góry. To, co zaskakujące w "Domu pożądania" to fakt, że akcja toczy się w wampirycznym klimacie i mrocznym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , , ,

Czarna sukienka i białe perły - mundur klasycznej elegancji, powściągliwości i klasy. Tak prezentuje się bohaterka wydanej w 1980 roku powieści Helen Weinzweig - kanadyjskiej pisarki o polsko-żydowskich korzeniach. Zważywszy na pochodzenie autorki, zaskakujacym jest fakt, że odkrywamy ją dopiero teraz. Ale, po lekturze niewielkiej gabarytowo ale bardze głębokiej powieści, dochodzę do wniosku, że jest to idealne potwierdzenie powiedzenia: lepiej późno, niż wcale.

Na powierzchni pływa ekscytująca historia kobiety związanej romansem ze szpiegiem. Ich tajemna miłość musi obfitować z częste zmiany miejsc i sposobów na spotkanie. Przemierzamy więc świat samolotami i pociągami w poszukiwaniu idealnego miejsca na schadzki dojrzałej, wyzwolonej kobiety i idealnego kochanka, którego nagłe pojawienie się i znikanie oraz zaangażowanie w sprawy polityczne dostarcza dreszczyku emocji. Tym razem Shirley, przedstawiająca się fałszywym nazwiskiem, musi jednak z tropikalnej destynacji zawrócić do Toronto - miasta, w którym zostawiła męża, dzieci i przeszłość. I to jest punkt, w którym zanurzamy się coraz głębiej w historię daleką od przewidywanego, erotycznego thrillera.

Miasto ma swoje zakamarki i tajemnice, wciąga bohaterkę w poszukiwanie wskazanego przez kochanka miejsca i w całą przestrzeń wspomnień, które bynajmniej nie są ograniczone do Toronto. Spotkania i miejsca zawiodą ją do biednego radomskiego dzieciństwa, emigracji, poszukiwania miejsca dla siebie wśród informacji wiodących przez getto do zamożnego, kanadyjskiego domu, od opowieści kobiet na skraju samobójstwa do biologicznych rozpraw o chorobie wiązów.

Wszystko, czego dotyka rozmowa lub wspomnienie prowadzi do podszytych ironią wniosków o roli, jaką kobieta odgrywa w świecie nieustannie rządzącym się patruarchalnymi prawami. Podległość z miłości i potrzeby ejscytacji, samotność w związku i poza nim mocno odbijają się od turystyczno-emicjinalnego tła. Ważniejsze są tajemnice państwowe lub ukochana klacz, mocniejsze ego wyniesione z zachowania niż szlachetna czułość wobec stojącej u boku kobiety. Niektóre ten niegodziwy los opłakują piblicznie, niektóre znikają w szarości obowiązków, niektóre uciekają by odkryć, że wpadają w kolejny wir osamotnienia.

Książka kieruje myśli "Loli" ku muzyce i sztuce, to galerie i biblioteki dają oddech w oczekiwaniu na tajemniczego Coenraada. "Przyzwyczaiłam się do czekania" stwierdza bohaterka, krążąc od kinowych "Komediantów" do Guerniki, od grupy poetów do cierpiących Madonn, wsłuchując się w klasykę i wdając w dyskusję z postaciami obrazów. Gdzie kończy się czekanie a zaczyna szaleństwo? Gdzie wspomnienie o mężu zmienia się w kuriozalny dialog z jego nową partnerką? I czy to wszystko jest prawdą czy tylko dopełnieniem dokumentacji z kliniki?

Niezwykła to książka, pozornie surowa relacjami z odwiezionych miejsc, zaskakująca mieszaniem się namacalnych faktów z ucieczką w wyobraźnię. Warto poświęcić czas na komentarz Magdy Heynen, która nie tylko książkę przełożyła ale też opatrzyła dodatkowymi infurmacjami i przemyśleniami. Zostałam po lekturze z poczuciem krążenia wokół własnej osi, gdzieś pomiędzy kobiecością a kpiną ze świata, który krzywdzi bez pardonu pomimo zmieniających się miejsc i sytuacji. Gdzieś tutaj jest miejsce na pozbycie się mundurka kochanki, udawanego zadowolenia i pozorów. Na założenie letniej sukienki i powiedzenie dość. Czy to będzie oznaczało wolność i szczęście? Oceńcie sami.
Zdecydowanie polecam, warto obrać te 200 stron z miliona warstw.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Drzazgi

Czarna sukienka i białe perły - mundur klasycznej elegancji, powściągliwości i klasy. Tak prezentuje się bohaterka wydanej w 1980 roku powieści Helen Weinzweig - kanadyjskiej pisarki o polsko-żydowskich korzeniach. Zważywszy na pochodzenie autorki, zaskakujacym jest fakt, że odkrywamy ją dopiero teraz. Ale, po lekturze niewielkiej gabarytowo ale bardze głębokiej powieści,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , ,

"Szept" dzieje się dwutorowo. Mamy rok 1973 i zaginięcie Ani oraz chwilę obecną, która dodatkowo rozdziela się na obraz widziany oczami Kai oraz ten, wynikajacy z relacji Dominiki - policjantki wracającej do pracy po trzyletniej przerwie. Taki podział sprawia, że autorka efektownie odchodzi do sztampowego, jednowątkowego prowadzenia akcji. I to jest duży plus. Kolejnym jest z pewnością świetne opanowanie języka, który z jednej strony pełen jest poruszających, emocjonalnych treści, z drugiej zaś potrafi porwać akcją i intensywnością.

Pierwsza część opowieści znakomicie buduje klimat, choć niecierpliwe osoby mogą utyskiwać na zbyt wolno zmieniającą się sytuację. Jest to jednak szansa na dobre poznanie bohaterów i zorientowanie się w ich wyjątkowości. To kieruje moją uwagę na największy walor książki - oparcie akcji na postaciach w pewien sposób odmiennych od otoczenia. Ania i Kaja, rozdzielone pięćdziesięcioma latami, są tak samo delikatne, nieświadome swojej urody, subtelnie tkwiące w świecie wykreowanym z otaczającego je piękna. Jest też Piotrek, zamknięty w sobie, zafascynowany sowami, skrywający cierpienie przed światem. To oni są ofiarami - znikają, umierają lub są łatwym kąskiem dla tych, którzy dokonali kiedyś strasznego czynu, a teraz szukają kozła ofiarnego.

Rozbudowany świat kobiet sprawia, że książka otwiera się na całą gamę doznań. Dominika walczy z patriarchalnym układem w policji i z uprzedzeniami wobec jej związku. Ania i Kaja z byciem pistrzeganymi jako 'mniej normalna' siostra. Jest tu też miejsce na ciekawe postaci męskie, jak kapelan, który jako jedyny prócz Dominiki wątpi w winę młodego chłopaka. Całość dzieli świat na subtelne ofiary i bezwzględnych oprawców i trzeba przyznać, że robi to dobrze, cierpliwie splatając przeszłą zagadkę z obecną sprawą, która w finale z impetem zmierza ku rozwiązaniu.

Gdyby nie było za mną mnóstwa lektur o podobnej formie i treści, z pewnością byłabym bardziej zadowolona. Doceniam niewątpliwy talent, mnóstwo odniesień do sytuacji rodzinnych i społecznych oraz bardzo szczegółowe rozrysowanie postaci. Jest to książka dobra, rozbudowana i dotykająca czułych punktów, niemniej znam mnóstwo pozycji, które te same tematy prezentują w sposób bardziej intensywny, żywiołowy, wstrzymujący serce i burzący nasze poczucie komfortu i stabilności w postrzeganiu dobra i zła.
"Szept" mnie nie zaskoczył ani nie zaangażował w stopniu, jakiego pragnęłam, ale z pewnością dla osób, które wkraczają w świat thrillerów opartych na sekretach małych społeczności, rodzinnych tajemnic i spraw prowadzących daleko w przeszłość, będzie to książka ciekawa i emocjonalnie poruszającą.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Czwarta Strona

"Szept" dzieje się dwutorowo. Mamy rok 1973 i zaginięcie Ani oraz chwilę obecną, która dodatkowo rozdziela się na obraz widziany oczami Kai oraz ten, wynikajacy z relacji Dominiki - policjantki wracającej do pracy po trzyletniej przerwie. Taki podział sprawia, że autorka efektownie odchodzi do sztampowego, jednowątkowego prowadzenia akcji. I to jest duży plus. Kolejnym jest...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Pani_Ka

z ostatnich 3 m-cy
Pani_Ka
2024-04-25 00:25:58
Pani_Ka dodała książkę Zwierzęta łowne na półkę Teraz czytam, Polonica
2024-04-25 00:25:58
Pani_Ka dodała książkę Zwierzęta łowne na półkę Teraz czytam, Polonica
Zwierzęta łowne Anna Mazurek
Średnia ocena:
7.3 / 10
17 ocen
2024-04-24 22:22:56
Pani_Ka wypowiedziała się w dyskusji 52 książki w 2024 roku 🙂
2024-04-24 22:22:56
Pani_Ka wypowiedziała się w dyskusji 52 książki w 2024 roku 🙂

Gratulacje🫶 A teraz pyk i edycja wyzwania. Zawsze tak robię, bo to daje motywację i satysfakcję z podnoszenia sobie poprzeczki ; ) 

2024-04-24 22:20:32
Pani_Ka wypowiedziała się w dyskusji 52 książki w 2024 roku 🙂
2024-04-24 22:20:32
Pani_Ka wypowiedziała się w dyskusji 52 książki w 2024 roku 🙂

70. Piąta pora roku
71. więcej więcej

 Piąta pora roku  Smolarz  Kołatanie  Szept  Mała czarna i perły  Dom pożądania
Pani_Ka
2024-04-24 22:15:14
Pani_Ka dodała książkę Nie Anioł na półkę Teraz czytam, Polonica, Poczekalnia
2024-04-24 22:15:14
Pani_Ka dodała książkę Nie Anioł na półkę Teraz czytam, Polonica, Poczekalnia
Nie Anioł Mieczysław Gorzka
Średnia ocena:
7.6 / 10
381 ocen
Pani_Ka
2024-04-24 22:07:25
Pani_Ka oceniła książkę Dom pożądania na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-24 22:07:25
Pani_Ka oceniła książkę Dom pożądania na
6 / 10
i dodała opinię:

Książki, które poruszają temat ucieczki od biedy i poniżenia do pozornie lepszego świata, nie należą do rzadkości. Często też, bohaterka jest silną, upartą i waleczną postacią, co przydaje rumieńców walce z przeciwnościami losu i obłudą ludzi, obiecujących złote góry. To, co zaskakujące w ...

Rozwiń Rozwiń
Dom pożądania Alexis Henderson
Średnia ocena:
6.3 / 10
28 ocen
Pani_Ka
2024-04-22 21:50:45
Pani_Ka oceniła książkę Mała czarna i perły na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-22 21:50:45
Pani_Ka oceniła książkę Mała czarna i perły na
8 / 10
i dodała opinię:

Czarna sukienka i białe perły - mundur klasycznej elegancji, powściągliwości i klasy. Tak prezentuje się bohaterka wydanej w 1980 roku powieści Helen Weinzweig - kanadyjskiej pisarki o polsko-żydowskich korzeniach. Zważywszy na pochodzenie autorki, zaskakujacym jest fakt, że odkrywamy ją d...

Rozwiń Rozwiń
Mała czarna i perły Helen Weinzweig
Średnia ocena:
8 / 10
3 ocen
Pani_Ka
2024-04-21 11:25:18
Pani_Ka oceniła książkę Szept na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-21 11:25:18
Pani_Ka oceniła książkę Szept na
6 / 10
i dodała opinię:

"Szept" dzieje się dwutorowo. Mamy rok 1973 i zaginięcie Ani oraz chwilę obecną, która dodatkowo rozdziela się na obraz widziany oczami Kai oraz ten, wynikajacy z relacji Dominiki - policjantki wracającej do pracy po trzyletniej przerwie. Taki podział sprawia, że autorka efektown...

Rozwiń Rozwiń
Szept Weronika Mathia
Średnia ocena:
8.2 / 10
159 ocen
Pani_Ka
2024-04-20 02:25:09
Pani_Ka oceniła książkę Kołatanie na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-20 02:25:09
Pani_Ka oceniła książkę Kołatanie na
9 / 10
i dodała opinię:

Nie przesadza się starych drzew, bo tam, gdzie wiodły życie, w ich konarach szumią wspomnienia. Liście drżą od opowieści, które jak wiatr skręcają raz w stronę realnych chwil - strasznych, udręczonych ale i pięknych miłością i dobrowolnym trudem, innym razem w stronę wiary, która miesza uf...

Rozwiń Rozwiń
Kołatanie Artur Żak
Średnia ocena:
7.9 / 10
70 ocen
Pani_Ka
2024-04-18 17:56:39
Pani_Ka oceniła książkę Smolarz na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 17:56:39
Pani_Ka oceniła książkę Smolarz na
8 / 10
i dodała opinię:

Bieszczady to góry mroczne i tajemnicze. Mieszkanie dla wilków i samotników, ostoja dla zmęczonych innymi ludzmi. Tu zniknęły całe wioski - niektóre z opuszczenia, inne pod wodami Solińskiego Zalewu. Czasem chata samotnie stoi w lesie, czasem unosi się dym nad ostatnimi retortami. To tutaj...

Rozwiń Rozwiń
Smolarz Przemysław Piotrowski
Cykl: Igor Brudny (tom 6)
Średnia ocena:
7.9 / 10
919 ocen
Pani_Ka
2024-04-17 10:39:41
Pani_Ka oceniła książkę Piąta pora roku na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 10:39:41
Pani_Ka oceniła książkę Piąta pora roku na
8 / 10
i dodała opinię:

Właściwie każdy, kto lubi czytać Ali Smith mógłby znaleźć inne uzasadnienie dla fenomenu jej prozy. Dla mnie jest to zawsze mnogość niezwykle angażujących dygresji, zbudowanych wokół pozornie prostego, niewymagającego głównego wątku. "Piąta pora roku" także powstaje wokół swego r...

Rozwiń Rozwiń
Piąta pora roku Ali Smith
Cykl: Pory roku (tom 5)
Średnia ocena:
7.2 / 10
14 ocen

ulubieni autorzy [13]

Joanna Bator
Ocena książek:
6,7 / 10
23 książki
1 cykl
Pisze książki z:
874 fanów
Zygmunt Miłoszewski
Ocena książek:
6,7 / 10
24 książki
4 cykle
2210 fanów
George Saunders
Ocena książek:
7,4 / 10
7 książek
0 cykli
28 fanów

Ulubione

Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Alex Michaelides Pacjentka Zobacz więcej
Maxime Chattam Obietnica mroku Zobacz więcej
André Aciman Tamte dni, tamte noce Zobacz więcej
Joanna Bator Purezento Zobacz więcej
Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Maciej Siembieda 444 Zobacz więcej
Eva García Sáenz de Urturi Cisza białego miasta Zobacz więcej
Kristin Hannah Wielka samotność Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Kristin Hannah Wielka samotność Zobacz więcej
J. D. Barker Czwarta małpa Zobacz więcej
Michel Houellebecq Mapa i terytorium Zobacz więcej
Jonathan Skariton Przeklęty seans Zobacz więcej
Arturo Pérez-Reverte Misja: Encyklopedia Zobacz więcej
Maxime Chattam Niech będzie wola twoja Zobacz więcej
Maxime Chattam Niech będzie wola twoja Zobacz więcej
Roma Ligocka Radość życia Zobacz więcej
Kristin Hannah Wielka samotność Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 208
książek
Średnio w roku
przeczytane
93
książki
Opinie były
pomocne
78 148
razy
W sumie
wystawione
1 167
ocen ze średnią 7,6

Spędzone
na czytaniu
7 065
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
34
minuty
W sumie
dodane
22
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]