Szczęśliwy jak łosoś

Okładka książki Szczęśliwy jak łosoś Anna Kurek
Okładka książki Szczęśliwy jak łosoś
Anna Kurek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza reportaż
reportaż
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2018-04-04
2018-04-04
literatura polska Norwegia kultura społeczeństwo

Ciekawe studium na temat Norwegii i Norwegów. Trochę historii, trochę polityki, trochę uszczypliwości (szczególnie pod kątem Szwecji),trochę życia społecznego i trochę szczegółów na temat pozostałych sfer życia w Norwegii.

Książka jest lekka i przyjemna do przesłuchania, możliwe że by była zbyt lekka do czytania przeze mnie. Ma w sobie sporo uroku, płynnie przechodzi przez rozdziały i można się dowiedzieć sporo ciekawostek o Norwegii. Ciężko mi ocenić tę książkę, gdyż jest to moja pierwsza o tym kraju. Przez co jest otwarciem mojej głowy dla tego kraju. Było to przyjemne otwarcie, więc optymistycznie patrzę na tę część świata i myślę, że warto tę książkę polecić właśnie za styl.

Książkę przeczytałam w audiobooku na Bookbeat, lektora moim zdaniem niestety fatalna.
Sama treść również nie porywa - autorka często chodziła dużo wokół jakiegoś tematu, nie poruszając go na tyle dogłębnie, ile bym chciała. Trochę się o Norwegii dowiedziałam, ale myślę, że są to takie mocno podstawowe rzeczy i nie uważam, żeby to było dobre źródło informacji na temat tego kraju.

Uogólniona i napisana z przymrużeniem oka próba przedstawienia norweskiego społeczeństwa, głównie poprzez pryzmat "typowego Norwega", "typowej Norweżki". Z książki wyłania się obraz zadowolonego, nieco zdystansowanego do innych i samych siebie narodu, mającego swoje dumy, ale i kompleksy. Autorka przedstawia też mnóstwo ciekawostek, obala mity, wskazuje wady i zalety kraju oraz jego mieszkańców. Robi to w sposób przystępny, co sprawia, że "Szczęśliwego jak łosoś" czyta się przyjemnie.

Mam co do tej książki dość mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo dużo ciekawych informacji. Zainteresował mnie rozdział o historii Norwegii, ich zachowaniach w miejscach publicznych, wyjasnienie dlaczego kraj z tak małą populacją ma tyle dialektów, itp. Z drugiej strony były też rozdziały nudne, mnóstwo powtórzeń, i przede wszystkim aspekty, którym moim zdaniem autorka poświęciła zbyt dużo czasu w porównaniu do reszty książki, jak na przykład kulinaria. Temat mrożonej pizzy powracał cały czas.
W książce było czuć pewien chaos. Dawało też się zauważyć po stylu pisania, że autorka jest blogerka.
Nie będę ani polecał ani zniechęcał do tej książki. Można znaleźć w niej ciekawe informacje, ale też czasami wieje nudą

Bardzo ciekawe przedstawienie historii Norwegii. Opisy są bardzo obiektywne, jednak myślę że temat bardzo w podstawowym stopniu opisany. Miłość do Skandynawii może zostać rozbudzona, jednocześnie łamiąc stereotypy, które w większości przypadków były dla samych Norwegów krzywdzące. Polecam bo otwiera oczy i mam nadzieję serce na te trudne obszary.

Przyjemna lektura na kilka wieczorów, faktycznie przypomina wyjście z koleżanką na kawę. To może być dobry tytuł dla osób, które nie mają większego pojęcia o Norwegii, dla zainteresowanych - będzie po prostu miłą książką bez zaskoczeń.
Również odnosiłam wrażenie, że autorka stara się pokazywać Norwegów tylko od dobrej strony i czasami ciut mi ten opis zgrzytał, wydawali mi się trochę przerysowani. Redakcja mogłaby być lepsza, wyłapałam błąd w dacie jednego wydarzenia, a to nie powinno się zdarzyć.

Bardzo dobrze słucha się audiobooka.

Parę ciekawostek o Norwegii można wyciągnąć z tej książki:

Niski poziom edukacji ponieważ nie liczy się jakość tylko chęci.
"Nie ma złej pogody są złe ubrania"
Dużo biegają, dużo spędzają czasu na zewnątrz
Niemowlaki na zewnątrz, a rodzice w kawiarni to często spotykany widok.

Urlop od szkoły, pracy jest przewidziany bez powodu.
Często wypalenie zawodowe skoro kraj jest rozwinięty to nie muszę z siebie dawać 100 %...

"To co jest inne jest złe"

Trolle i skrzaty

Bogactwo wynikające z ropy naftowej

Dużo natury

Ubiór sportowy, nie wyróżniają się
Klapki i białe skarpetki

Nie przywiązują uwagi do jedzenia
Mrożona pizza rządzi! Popularna firmy grandiosa.

Marnują wodę a niby ekologia ważna

Używki "snus" tytoń w sypkiej formie
Akwawit norweski trunek

Bardzo dobra znajomość ang
Dużo dialektow w norwegii

Saamowie

Bardzo dobrze słucha się audiobooka.

Parę ciekawostek o Norwegii można wyciągnąć z tej książki:

Niski poziom edukacji ponieważ nie liczy się jakość tylko chęci.
"Nie ma złej pogody są złe ubrania"
Dużo biegają, dużo spędzają czasu na zewnątrz
Niemowlaki na zewnątrz, a rodzice w kawiarni to często spotykany widok.

Urlop od szkoły, pracy jest przewidziany bez powodu....

Czy łosoś jest szczęśliwy ???
Trudno to określić, boć to ryby głosu nie mają, ale do łososia właśnie można porownać Norwegów, właśnie wtedy, gdy są szczęśliwi.
Ciekawe to spostrzeżenie, tak jak ciekawy jest ten reportaż. Autorka snuje swą opowieść o mieszkańcach Skandynawii na podstawie własnych obsewracji, bo spędzila trochę czasu właśnie w tym kraju.
Więc jacy są Norwegowie - na pewno ich codzienne zachowanie różni sie od naszej słowiańskiej wylewności, no chyba, że są po konsumpcji rozgrzewającego trunku. Co może nas szkokować - z jednej strony ogromna dbałość o środowisko, z drugiej niefrasobliwe korzystanie choćby z wody, ktorej się tu zbytnio nie oszczędza.
Ale, ale nie będę Wam tu zdradzać całości opowieści, bo nie o to chodzi. Warto sięgnąc po ten reportaż, aby poznać ludzi połnocy, o chłodnym charakterze, może wynikajacym z klimatu w jakim żyją, o niezwykłej kuchni( która mnie ogromnie zadziwiła),o podejściu do pracy, nauki i wielu aspektow życia, tak różnych od naszych.
A czytać się będzie Wam dobrze, bo autorka zadbala o to, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami w sposób ciekawy, bez zbędnego zanudzania ot tak w formie przyjacielskiej pogawędki.

Czy łosoś jest szczęśliwy ???
Więc jacy są...

Całkiem przyjemnie mi się czytało. Piękne zdjęcia, choć mam wrażenie, że książka w głównej mierze skupiła się na tym, żeby pokazać Norwegów z jak najlepszej strony. A ja szukałam raczej książki, która by klimatem przeniosła mnie do Norwegi jak że zdjęcia z okładki. Szukałam dalekiej północy, zorzy polarnej, reniferów itp. Tego w tej książce praktycznie nie ma...

• Podróże

Dodaj cytat z książki Szczęśliwy jak łosoś