Egipcjanin Sinuhe t. I

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Egipcjanin Sinuhe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Sinuhe Egyptiläinen
Egipt, historia, faraon, intrygi
historyczna
Magda

Najsłynniejsza powieść historyczna Walteriego; barwny, ale całkowicie wierny prawdzie historycznej obraz czasów rewolucji religijnej i społecznej faraona Amenofisa IV (Echnatona), opisanej w pamiętniku egipskiego lekarza. Sinuhe, jako królewski trepanator związana z najwybitniejszymi osobistościami epoki, zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Alicja | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Pisząc to wyrzekam się wszelkiej nadziei, że kiedyś ktoś mnie będzie czytać i rozumieć" (str 8)
Tymi oto słowy zaczyna główny bohater snuć smutno-gorzką opowieść o swoim życiu, trzymając się faktów rzeczywistych i prawdy.Jest to rewelacyjna powieść przenosząca nas do Egiptu i krajów Bliskiego Wschodu wieku XVIII. Mimo iż zawiera ponad 600 stron trudno się od niej oderwać, a kiedy już to uczynimy nasze myśli wciąż krążą wokół niej.Napisana przepięknym , obrazowym językiem przybliża nam życie codzienne na dworze faraona i zwykłych ludzi, ich zwyczaje, ubiór,pracę, problemy.Napisana 70 lat temu ma w sobie coś tak niezwykłego, iż współczesne pokolenie doby internetu, komórek zachwyca się nią. Powinna stać się wzorem dla wielu autorów współczesnego bełkotu. Poznajemy nowych i starych bogów czczonych przez różne narody z ich potężną siłą i mocą,różne skuteczne metody leczenia chorych,sposoby prowadzenia walki, intrygi toczone na dworach faraonów, potężną władzę jaką posiadali kapłani,...

ChicaDeAyer | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Zawsze fascynował mnie świat starożytnego Egiptu i od maleńkości z wielką zawziętością oglądałam wszelkie filmy fabularne i dokumentalne, na zmianę marząc o byciu księżniczką i archeologiem. Cóż, żadne z tych pragnień się nie urzeczywistniło, ale zaciekawienie tematyką pozostało. Dlatego nie mogłam sobie odmówić zapoznania się z historię życia Sinuhe.

A ta jest okazją do zgłębienia nie tylko dziejów czy panoramy Egiptu, ale i innych krain sąsiadujących z kolebką Faraonów. To doskonała powieść historyczna, przenosząca czytelnika do czasów rewolucji religijnej i społecznej. Może on towarzyszyć tytułowemu lekarzowi w jego podróżach, będąc przy okazji świadkiem intryg, prześladowań, wojen i kulis wielkiej polityki. Powieść zachwyca przy tym swym rozmachem, barwnością i skrupulatnością.

Wspaniała, niezwykle wciągająca - nie mogłam się z nią rozstać.

Z góry uprzedzam. Nie potrafiłem zapanować nad swoją recenzją. Wątpię, by komuś chciało się to wszystko od a do z przeczytać.
Nie potrafiłem zatrzymać myśli i powstrzymać się, by do nich się nie odnieść. Nie miałem w tym przypadku żadnych hamulców. Z góry też przepraszam jeśli odnajdzie ktoś w tym wszystkim jakiś nieporządek..., ale ta recenzja powstawala wraz z moim czytaniem, a że czytałem ją bardzo długo, to i umysł mój urodził całe mnóstwo myśli, które musiałem wypuścić na wolność i wraz z podróżą i doświadczeniami Sinuhe, dojrzewała również moja recenzja... Gdybym miał przelać na nią wszystkie swoje myśli, to aż strach
Mam nadzieję, że znajdzie ktoś w niej, choć trochę wartości, czegoś, co sprawi, że skuszę choć kilka osób na tę książkę...

Czasami trafiają się książki o wartości bezcennej, znajdujące się całkowicie poza skalą, jaką mierzy się wartość całej reszty literatury. Po przeczytaniu tej książki będę musiał zmienić i inaczej ukształtować hierarchię gwiazdek, które...

(...) człowiek nie zna swojego własnego serca."

Istnieją takie powieści – przy których drga serce.
Z każdą stroną, tonie się w nich coraz bardziej.
Widzi się zachwyconymi oczami wyobraźni, to co opisują.
Widziałam historię, która stała się teraźniejszością.
Odczuwałam, to co przeżywali bohaterowie.
Dzieliłam ich samotność, słabość, pożądanie, miłość.
Nie liczyłam błysków łez, czy nagłych uśmiechów.
O takich powieściach nigdy się nie zapomina.
Zupełnie tak, jakby książka, na chwilę, oplatała duszę.
Mój opis nie jest w stanie oddać magii i wartości tej książki.

To genialna powieść historyczna, zabierająca czytelnika do starożytnego Egiptu, czasów panowania XVIII dynastii i faraona Echnatona.
Genialnie opisany jest świat przedstawiony – nie tylko bohaterowie, czy czas i miejsce akcji, ale przede wszystkich zdarzenia i ilość motywów, poruszonych przez autora – wymieszanie postaci historycznych i fikcyjnych, uchwycenie zależności, charakterów, związków przyczynowych – wszystko to...

Paweł | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Mika Waltarii napisał swoją najsłynniejszą powieść w 1945r. Z pewnością nie jest to przypadkowa data, zbyt mocno koresponduje z życiem pisarza. Waltarii od 1939r. pracował w ministerstwie propagandy, gdzie w czasach ciężkich prób dla Finlandii: samotna Wojna Zimowa z Rosją Radziecką1939r., następnie Wojna Kontynuacyjna u boku III Rzeszy z ZSRR w latach 1941-1944, aż do pragmatycznego przewrotu sojuszy czyli Wojny Lapońskiej przeciw Niemcom. Autor powieści z pewnością miał dostęp z pierwszej ręki do mało budujących informacji dotyczących teraźniejszości i najbliższej przyszłości jego ojczyzny. W takich warunkach niejeden człowiek, a szczególnie taki o bogatej wyobraźni, ucieka w świat abstrakcji i wyimaginowanego świata. Owocem tego escape’u od rzeczywistości jest największa powieść najbardziej rozpoznawalnego w świecie literackim fińskiego pisarza.
Akcja powieści rozgrywa się w głębokiej starożytności w czasach panowania faraona Echnatona słynnego po dziś dzień apostaty i...

Marago | 2014-05-26
Przeczytana: 25 lutego 2013

Świetna. Książka, którą przeczytałam po raz pierwszy w wieku piętnastu lat. Potem wielokrotnie do niej wracałam. Dzięki " Egipcjaninowi Sinuhe" poradziłam sobie dawno temu na olimpiadzie polonistycznej. Egzemplarz, który posiadam jest bardzo wyczytany.W każdym razie polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Fiński pisarz Mika Waltari (1908-1979) to, mimo dużej płodności, typowy autor jednej książki, właśnie tej, dzięki której zapewnił sobie trwałe miejsce w historii literatury światowej (u mnie 37 pozycja). Dużo o niej napisano, więc od strony formalnej posłużę się Wikipedią:
"Egipcjanin Sinuhe – najsłynniejsza powieść historyczna Miki Waltariego, wydana w 1945 roku. Treść osnuta jest na znanej z literatury staroegipskiej, biograficznej "Opowieści Sinuheta" z czasów XII dynastii (epoka Średniego Państwa). Przedstawia jednak wydarzenia rozgrywające się w czasach Nowego Państwa – za rządów XVIII dynastii. Fabułę podano w narracji pierwszoosobowej, a narratorem jest główny bohater – Sinuhe, który relacjonując zdarzenia całego swego życia, zarazem barwnie ukazuje ówczesny Egipt faraonów i kraje sąsiednie".

Bardzo to uczone i mądre, a ja Państwu rekomenduję jako NAJWSPANIALSZY EROTYK, jaki w życiu czytałem. I ...

Renax | 2016-09-22
Przeczytana: 21 września 2016

Wreszcie poznałam tę znaną powieść o Egipcie! Ale warto było. Tak jak wynika z tła historycznego, jakie przedstawiłam powyżej, książka reprezentuje typ powieści historycznej w stylu 'walteroscotowskim', jak mawiają znawcy, czyli takiej powieści historycznej, w której autentyczne jest tło i ważne postacie, ale główni bohaterowie i intryga są wytworem fikcji literackiej. Tutaj mamy jeszcze więcej autentyzmu historycznego. Główny bohater jest lekarzem, a to daje okazję do przedstawienia pełni bogactwa sztuki medycznej Egipcjan.
Postacie w powieści są kontrastujące. Różnią się statusem społecznym i charakterami. Akcja rozgrywa się w ciągu kilkudziesięciu lat, więc daje okazję do pokazania skutków ich zachowań i życiowych wyborów: komu życie przyniosło sukces, a komu porażkę.
Książka ma w sobie wiele elementów przerażających, bo opisuje wojny, gwałty i morderstwa, oszustwa i grzech, ale i wiele humoru. Najwięcej niosła w sobie postać niewolnika Kaptaha. To człowiek w stylu...

Papusza | 2016-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2016

Książka „Egipcjanin Sinuhe” którą napisał Mika Waltari, to książka o lekarzu królewskim, żyjącym w XIV w. p.n.e. za panowania faraona Amenhotepa III, jego syna Echnatona oraz młodego Tutenchamona.

Wiele podróżuje, bierze udział w wojnie, ciężko pracuje aby z biedaka stać się człowiekiem zamożnym i być szanowanym. Kocha namiętnie, aż do zatracenia, co staje się powodom dobrowolnej banicji. Na swojej drodze spotka jeszcze nie jedną kobietę ale i z tymi kobietami życie nie będzie łatwe.
Po ukończeniu nauki otwiera swój gabinet lekarski i kupuje jednookiego niewolnika Kaptaha. Spryciarz i kombinator był z Kaptaha wielki, ale jego przebiegłość i zapobiegliwość przysporzy Sinuhe spory majątek.

Sinuhe to człowiek o słabym charakterze, dający się łatwo manipulować innym. Traci wiarę w egipskich bogów, zostaje wciągnięty w dworskie intrygi, które staną się przyczyną dożywotniego zesłania w miejsce odosobnione.

A o tym wszystkim dowiadujemy się z XV ksiąg jakie Sinuhe napisał....

wabag | 2015-04-07
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Książki dają nieskończenie wiele możliwości interpretowania opisanych w nich wydarzeń. Będąc czytelnikiem sam kreuję rzeczywistość, a siłą sprawczą tego procesu jest moja nieokiełznana wyobraźnia. Barwny język przedstawiony w książce Miki Waltariego „Egipcjanin Sinuhe” dał ogromne możliwości do tworzenia obrazów sprzed wielu tysięcy lat, a ponadto pozwalał na zestawianie- niczym elementy kolorowej układanki- wydarzeń ze starożytnego Egiptu do czasów nam współczesnych.

Na samym początku chciałbym jednak skupić się na języku i wspaniałym przekładzie. Czytając tę książkę miałem przed oczami każdy szczegół, autor nie tyle opisywał, co malował kolejne pejzaże związane z czasami, które dotąd- z historycznego punktu widzenia- nie interesowały mnie zupełnie. Ale aby i aspekt historyczny mógł zaistnieć zastosowałem pewien klucz. Mianowicie okrucieństwa współczesności zestawiłem z opisem zdarzeń „Egipcjanina Sinuhe”. I co mi wyszło?

Wojny domowe, nieposkromione ambicje terytorialne...