Polowanie na Hitlera

Okładka książki Polowanie na Hitlera Steve Matthews
Okładka książki Polowanie na Hitlera
Steve Matthews Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: The Hilter Trilogy (tom 3) literatura piękna
The Hilter Trilogy (tom 3)
Hitler's Resurrection
Bukowy Las
2024-02-28
2024-02-28

"Polowanie na Hitlera" jest fikcją literacką połączoną z prawdziwymi wydarzeniami, przedstawioną w sposób absorbujący i przejmujący przez autora. Historia Klary i jej siostry Natalii, którą zdołała odnaleźć po wojnie, już od pierwszych stron wzbudza w czytelniku ciarki, bolesne odczucia, ale i ogromne wzruszenie 💔 Sama postać Klary myślę, że jest tu bardzo potrzebna.

Ostatnio powracam do książek o tematyce drugiej wojny światowej i ta była kolejną, którą udało mi się przeczytać w ostatnim czasie, z czego jestem bardzo zadowolona. Lektura jest angażująca i interesująca. Autor stworzył trzymającą w napięciu fabułę, która od początku nie zwalnia tempa. Zarys postaci idealnie współgra, a główny wątek opierający się na schwytania nazistowskiego zbrodniarza wywołuje ogromne emocje.
~
Polowanie na jednego z największych zbrodniarzy w historii staje się najważniejszym priorytetem. Czy się uda?
~
Historia Klary, kucharki Hitlera w połączeniu z głównym wątkiem - pościgiem za Hitlerem bardzo dobrze się tutaj zgrała i mnie bardzo poruszała. Autor żongluje między faktami a fikcją, która nieraz zatrważa. Jest napisana naprawdę na dobrym poziomie.

Czyhające niebezpieczeństwo, żądza sprawiedliwości i wyrównania rachunków. Uczucie nienawiści wraz z siłą, że los może w końcu się odwrócić, a prawda zdoła ujrzeć światło dzienne. Wiele osób na nią czeka, jednak trzeba działać ostrożnie. Bez popełnienia błędów, które mogą kosztować nawet życie.
~
Uważam, że Steve Matthews stworzył naprawdę dobrą, a przede wszystkim interesującą powieść. Jeśli lubicie sięgać po powieści historyczne to myślę, że przypadnie Wam do gustu.

"Polowanie na Hitlera", autor: Steve Matthews.

Klara Koch jest kucharką przywódcy III Rzeszy. Kobieta zna jego sekrety, słabości i nałogi. Kucharka przysięga, że widziała jak uciekał tajnym tunelem z berlińskiego bunkra. Klara została bardzo skrzywdzona podczas wojny i nie wie, czy kiedykolwiek uwolni się od jej ciężaru. Siostra Klary, współpracuje z polskim rządem i tropi oraz wykonuje egzekucje na nazistowskich zbiegach. Siostra chce zrekrutować Klarę do pomocy...

Jeśli lubicie tego typu literaturę to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. Polecam zapoznać się również z poprzednimi częściami cyklu, czyli: "Sekretny pokój w Auschwitz" oraz "W służbie Hitlera".

#współpracarecenzencka

"Polowanie na Hitlera", autor: Steve Matthews.

“Polowanie na Hitlera” to ostatni tom trylogii nazistowskiej autorstwa Steve’a Mahhews’a, która jest bezpośrednią kontynuacją drugiego tomu, czyli losów Führera i jego świty oraz jego osobistej kucharki – Klary Koch, przysięgającej, iż widziała go, jak ucieka z berlińskiego bunkra.

Pisząc fikcję historyczną, Matthews wybiera te fakty historyczne, które pasują do stworzonej opowieści, natomiast opierając się na godzinami analizowanych filmach, materiałach dokumentalnych, książkach oraz wydarzeniach kształtujących życie największych zbrodniarzy wojennych: Hitlera, Klausa Barbiego, Otto Skorzenego, Ilse Koch, Waltera Rauffa, Ericha Priebkego, a także pozostałych autentycznych postaci, zdaje się całkiem trafnie oddaje ich cechy osobowości i charakteru. Podoba mi się, że bezceremonialnie zobrazował, jak Rosjanie świętowali zwycięstwo, nie pomijając brutalnych gwałtów na kobietach. Że nie narzuca swojego punktu widzenia, pozwalając by każdy z czytelników sam rozstrzygnął, czy Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 r., strzelając sobie w głowę, czy też tworząc fabułę ze zlepków różnych mitów, plotek, półprawd, konfabulacji, zeznań świadków, a nawet akt FBI uciekł z bunkra tajnym tunelem, następnie dla zmylenia aliantów poszukujących nazistowskich notabli oraz dowodów jego śmierci, wysłał do Argentyny swego sobowtóra o pseudonimie Wolf, jednocześnie ukrywał się w klasztorze w Ustce na polskim wybrzeżu, gdzie planował budowę IV Rzeszy. Wplótł też w wydarzenia Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, organizację “Die Spinne”, jak i postać biskupa Aloisa Hudala, który z ich pomocą odegrał kluczową rolę w ukrywaniu nazistowskich zbrodniarzy, organizował dokumenty i ułatwiał zmianę tożsamości, pomagające w ucieczce tzw. “szlakiem szczurów” do Ameryki Południowej. Pokazuje tym samym, iż w łonie kościoła zdarzały się przypadki godne pogardy, jednak Matthews w przypisie od autora zaznacza, “że niektórzy członkowie kościoła pomagali Żydom i otwarcie występowali przeciw nazistowskiemu reżimowi.”. Wątek Klary i jej siostry Natalii - mieszkającej w Krakowie, współpracującej z polskim rządem, tropiącej i wykonującej egzekucje byłych nazistów jest dość skąpy, ponieważ książka w głównej mierze skupia się na losach największych bestii III Rzeszy po jej upadku, aczkolwiek jest istotny, bo to Klara pomaga sprawdzić, czy to rzeczywiście Hitler ukrywa się w Usteckim klasztorze.

Śmiało można stwierdzić, iż "Polowanie na Hitlera" jest najbardziej sensacyjną częścią całego cyklu, bowiem wywołuje w czytelniku poczucie napięcia i do końca zaskakuje zwrotami akcji. Pozwala zadać sobie kilka naprawdę istotnych pytań niestety również w odniesieniu do współczesnych czasów i wszystkich tych, którzy dokonują zbrodni przeciwko ludzkości. Przeanalizować rolę tych, którzy na różne sposoby wspierali nazistów, bądź dziś sprzyjają zbrodniarzom, jak Hitler widzących w sobie wybrańca przeznaczenia. Napomina, że izraelskie tajne służby niestrudzenie poszukiwały na całym świecie niemieckich zbrodniarzy. Nie pomija również roli aliantów, zwłaszcza amerykańskich służb wywiadowczych, które na początku zimnej wojny werbowały byłych agentów SS, co ukazuje patologiczny obraz ich moralności oraz wstrząsający kontrast pomiędzy długoletnim cierpieniem ofiar a wygodnym, bezpiecznym życiem ich oprawców. Z pewnością nie dający poczucia sprawiedliwości.

Co ważne, można ją przeczytać bez znajomości poprzednich tomów, natomiast, czytając wszystkie trzy, można dokładnie przyjrzeć się tragedii wojny przez pryzmat doświadczeń stworzonych przez autora bohaterów wplątanych w wir prawdziwych wydarzeń i stykających się z autentycznymi postaciami.

Świat w pogoni za zbrodniarzem

Była kucharka Hitlera, Klara, podobno widziała go uciekającego tunelem z berlińskiego bunkra. Cały świat szuka dowód na jego śmierć, a prawdziwy Hitler ukrywa się w polskim klasztorze.

Natalia, wraz z rządem tropi i egzekucje nazistów, rekrutuje do tego także swoją siostrę Klarę, która przez to że była blisko Hitlera, może lepiej zinfiltrować jego otoczenie.

Zaskakująca książka, w sam raz dla fanów tematyki wojennej. Nie skupia się na samej wojnie, a bardziej na jej skutkach i konsekwencjach, na to co było później, na poszukiwaniu Hitlera i próbach rozprawienia się z jego nazizmem.

Świat w pogoni za zbrodniarzem

„Polowanie na Hitlera” to bezpośrednia kontynuacja „W służbie Hitlera” - moim zdaniem jej znajomość jest esencjonalna, jako że w tym tomie poznajemy dalsze losy jednej z głównych bohaterek poprzedniej części.
Książka przedstawia fikcję historyczną, opisującą urywek dalszego życia Hitlera po zakończeniu II Wojny Światowej. Wedle badaczy popełnił on samobójstwo, natomiast Matthews w swej powieści pozwala mu pożyć trochę dłużej, prezentując sytuację, w której zostałby najbardziej poszukiwanym w owym czasie zbrodniarzem w Europie, i opisując próby odnalezienia go przez różne służby.
Autor nagina tu fakty i stosuje je wybiórczo, aby dopasować do wymyślonej przez siebie fabuły, sięga też po niewyjaśnione, sensacyjne teorie, jak np. ta o „złotym pociągu”, niemniej można się z lektury dowiedzieć również różnych prawdziwych ciekawostek, np. na temat udziału kościoła katolickiego w ukrywaniu nazistów po wojnie.
Matthews, jak przekonałam się za sprawą jego „Sekretnego pokoju w Auschwitz”, nie ma zbyt wielkiego talentu do snucia narracji obyczajowej – gdy historia schodzi do kwestii prywatnych bohaterów, staje się trochę „kanciasta”, czasami sztuczna i niewiarygodna. Na szczęście w „Polowaniu na Hitlera” tego typu wątków nie ma zbyt wiele: zamiast prowadzić dialogi i budować relacje między postaciami, autor woli skoncentrować się na beletryzacji swojej wiedzy historycznej i snuciu jej wybranej przez siebie wersji. Miesza bohaterów fikcyjnych z rzeczywistymi osobami – w posłowiu napisał, że wcześniej zapoznał się z różnymi opracowaniami na ich temat i na tej podstawie wyrobił sobie o nich określone wyobrażenia, którym starał się dać wyraz na stronach „Polowania…”.
Mi taka forma zapoznawania się z rozmaitymi informacjami bardzo odpowiada, tym bardziej, że książkę czyta się łatwo i szybko – ukazanie historii przez pryzmat powieści powoduje, że odbiorca może w bardzo przystępny sposób przyswoić wiedzę, a przy tym zaznać nieco rozrywki czytelniczej.
Polecam.

Koniec wojny. Niemcy udali pod naporem alianckich i rosyjskich żołnierzy. Zostają odnalezione zwęglone zwłoki Evy Braun i Adolfa Hitlera.

Tylko czy aby na pewno Adolf Hitler nie żyje? Świat chce niezaprzeczalnego dowodu, dlatego największe agencje wywiadowcze otrzymują zlecenie by to udowodnić. Niegdyś to Führer był łowcą który polował na niewinne osoby, teraz to on staje się ściganym zwierzem.

Autor poraz kolejny rzuca nas w wir wydarzeń z drugiej wojny światowej, i ponownie fikcja miesza się z prawdą. Gdzie zaczyna się prawda a gdzie kłamstwo, fakt czy mit, tutaj nic nie jest pewne, ale to właśnie tworzy niesamowitość tej książki. Okazuje sie, że Adolf Hitler jest zawsze o krok do przodu przed swoimi wrogami. Sobowtóry zapewniają mu alibi, gdy sam w klasztornej celi pragnie zrealizować narodzenie Czwartej Rzeszy, tylko by zrealizować potrzebuje zaginionego złotego pociągu. Czy mu to się uda? W zamknięciu, potężny Hitler ukazuje się jako człowiek słaby, który bez swoich popleczników nie potrafi nic zrealizować.

Niezabraknie tutaj osób poznanych w poprzedniej części i jaki spotkał ich los. Najbardziej byłam ciekawa co u Klary, kucharki Hitlera. Dziewczynę nadal nie oszczędza los, po wyzwoleniu Niemiec jej ostatnią nadzieją jest nieznana siostrą, Natalia. Okazuje się że dziewczyny różnią się fizycznie, ale łączy je drzemiącą w nich siła i bolesne doświadczenia wojny. Natalia pracuje dla Czerwonego Krzyża i polskiego rządu, gdzie wykonuje niezwykle ważne zadania. Klara jako jedyna wie, że

W porównaniu z poprzednią częścią tutaj sporo się dzieje, w pościgu za Hitlerem znajdujemy się w Rzymie, na łodzi podwodnej, w Argentynie a towarzyszą nam w tym nie tylko przywódca Trzeciej Rzeszy ale agenci CIA i MI6. Klara i Natalia też dostarcza nam emocji, które czasami wprawiły mnie w niepewność, zwątpienie, ale też w końcówce książki zapewniły wzruszenie.

„Polowanie na Hitlera” to absolutnie fascynująca i ciekawa książka. Autor zagłębia się w wiele teorii spiskowych i żongluje naprawdę niesamowitymi teoriami na temat jednego z bardziej znanych ludzi wszechczasów. Miesza fakty, dowody oraz mity i kłamstwa, dorzuca także coś od siebie. Całość czyta się naprawdę dobrze, z zainteresowaniem i pełnym skupieniem. Większość bohaterów to postaci męskie, chociaż mamy tutaj także dwie mocne i charakterne kobiety, które dla mnie stanowiły dużą zaletę tej powieści. Klara i Natalia to kobiety niezłomne, które są w stanie podnieść się po wielu nieszczęściach. Sporo namieszają w tej opowieści. Poczułam się jakbym czytała dobrą powieść szpiegowską, ponieważ tak naprawdę, pisarz w ciągu całej tej lektury, próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Hitler mógł przeżyć upadek Berlina, jeśli to się stało to kto mu pomógł i jakie były jego dalsze losy. Mamy tutaj tak mnóstwo ciekawych ścieżek, labiryntów i rozgałęzionych dróg, że trudno je wszystkie policzyć. Adolfa Hitlera szuka bardzo wiele osób i wielu z nich nie dowierza jakoby miał popełnić samobójstwo. Bardzo wiele polityki, analiz tego co stworzył Hitler i tego co poszło nie tak… Ciekawie został pokazany powojenny świat i to jak bardzo podzielone były społeczeństwa, które wojna dotknęła. Końcówka była po prostu przepiękna i bardzo zaskakująca.

Klara była kucharką Hitlera i po wojnie nigdzie nie może czuć się bezpieczna. Berlin upadł, a ona musi zmierzyć się z rosyjskimi żołnierzami. Wie, że na świecie została jej siostra, próbuje więc ją odnaleźć. Natalia zaś współpracuje z polskim rządem i wykonuje egzekucje na nazistowskich żołnierzach. Gdy się spotykają, decydują się na rozwiązanie pewnej wielkiej kwestii.

Pomijając relatywnie słaby początek co do wiarygodności historii współobohaterki Klary to książkę oceniam bardzo dobrze. Ciekawie poprowadzona akcja w kilku wątkach, w tym oryginalnie pokazany trop polski i jedynie efekt psuje to co autor zasugerował w posłowiu o pomocy jaką rzekomo Brytyjczycy udzieli Polacy w 1939 r.

Świat poszukuje dowodów śmierci Hitlera, a Klara, jego była kucharka, jest pewna, że widziała go, gdy uciekał tunelem z berlińskiego bunkra. Zrozpaczona po śmierci córki, odnajduje Natalię, swoją siostrę, która zajmuje się tropieniem i wykonywaniem egzekucji nazistowskich zbiegów. Mimo tego, że wojna się skończyła, bestialstwo Rosjan daje o sobie znać, a naziści nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Co się stanie, gdy siostry połączą siły?

Ostatnia część trylogii stanowiącej fikcję historyczną doskonale spełnia swoje zadanie. Opowieść jest wiarygodna i trzymająca w napięciu, zawiera mnóstwo - mniej lub bardziej znanych - faktów wojennych oraz nie pozwala nam zapomnieć o przerażających zbrodniach przeciwko ludzkości.

Mamy tu trzymającą w napięciu intrygę, mamy przejmującą historię Klary i jej siostry, Natalii, mamy przedstawione różne perspektywy, które działają jak zmiana klatek w filmie - pozwalają każdy wątek obejrzeć "od środka", przeanalizować, rozłożyć na czynniki pierwsze, emocjonować się nimi i przerazić nie tylko faktami historycznymi, ale porażającą wiarygodnością opowieści.

Siostry, które odnajdują się po latach, charakterami przypominają ogień i wodę; Klara, drobna, krucha, niewinna, doświadczona przez los, mająca myśli samobójcze oraz Natalia, która również wiele przeszła, jednak jej siła, chęć zemsty i chłodne opanowanie dodają Klarze energii, by ponownie stawić czoła największemu zbrodniarzowi w dziejach.

Nie zabraknie tu powojennej polityki, prób odnalezienia Hitlera przez agentów z różnych państw, oszustw, niebezpieczeństw, zabójstw oraz tortur. Mimo momentami trudnej treści książkę czyta się szybko, autor ma lekkie pióro. Zrobił porządny research, stworzył intrygującą, emocjonującą historię, zapoznał nas z różnymi faktami oraz podtrzymał pamięć o niezliczonych ofiarach chorej ambicji jednego człowieka. Ja to kupuję.

Będąca nietuzinkowym mariażem literackiej fikcji i historycznych wydarzeń. Trzymająca w napięciu zaintrygowania i zarazem poruszająca obliczem wojennych zgliszczy otoczenia i w sercu człowieka. Ożywiająca emocje, wizerunki i życiorysy indywiduum, które odcisnęły swój ślad okrucieństwa na kartach dziejów.

„Polowanie na Hitlera” to trzeci tom cyklu stanowiącego swobodną interpretację autentycznie zaistniałych okoliczności z najbardziej zatrważającego okresu – ujęcia wojennej pożogi. I zarazem to druga odsłona dryfująca wokół portretu przywódcy narodowego socjalizmu, którą można śmiało eksplorować nawet bez obcowania z poprzednim tytułem. Z pewnością to dosyć odważna kreacja w obliczu tragizmu, który bezwzględnie dotknął ludzkość, może nawet nieco kontrowersyjna, jednak ze stron powieści wyraźnie emanuje rzetelność pióra oraz prozatorska rzeczowość. Mimo narracji, która staje się snuciem potencjalnych losów największych zbrodniarzy po zakończeniu światowego konfliktu zbrojnego, Steve Matthews osadza nakreśloną fabułę na fundamencie kompleksowo gromadzonych i analizowanych materiałów, jak sam wskazuje w posłowiu. Tym samym odmalowuje osobowości istotnych w kreacji barbarzyńskiej ideologii nazwisk z realizmem i wiarygodnością, choć nadal z podkreśleniem świadomości, że to połowicznie twór wyobraźni, o czym odbiorca niewątpliwie musi pamiętać. Finalnie konstruuje kompozycję przywołującą rozdzierające serce kadry, okraszoną subtelną nutą sensacji, w końcu przedzierającą się przez najbardziej skrzętnie ukrywane przed ogółem tajemnice z życia Hitlera – to właśnie jego postać staje się tu solidnym fundamentem do skrupulatnego niuansowania.

W sposób absorbujący, ale i z pewnością wolny od banalności, Steve Matthews zdziera z aparycji Führera III Rzeszy z pietyzmem inscenizowaną przez jego popleczników powłokę potęgi, obnaża coraz zuchwalej rozwijające się fizykalne i umysłowe słabości, negliżuje ze spowijającej go grozy, ukazując jako człowieka pokonanego i opuszczonego po porażce. Absolutnie nie próbując przy tym zainicjować u odbiorcy litości, wręcz przeciwnie – zaakcentować zgubę, która stała się następstwem szaleńczo pożądanej władzy. Zgubę tkwiącą w ucieleśnieniu kobiecej determinacji pragnącej należnej zemsty, którą dostrzec można w zrozpaczonych oczach odbijających dojmującą tęsknotę. To również fabularna wizja powojennej rzeczywistości niesionej wywiadowczym nurtem – zwizualizowana poszukiwaniem przez brytyjskich i amerykańskich aliantów, ale też przez dwie polskie kobiety śladów najbezwzględniejszych tyranów, doszukująca się ochrony zła w ludzkiej skórze w argentyńskich, hiszpańskich i włoskich sceneriach, nieszczędząca podejrzeń Watykanowi i instytucji kościoła katolickiego. Te sceny nadają osnowie fragmentarycznego dynamizmu, nie stronią bowiem nie elementów zaskoczenia i fałszywych tropów, w końcu dostarczają refleksji nad autentycznym przebiegiem zdarzeń i losami wewnętrznego kręgu ogarniętego nieokiełznaną manią wielkości wodza. To książka zmyślnie angażująca w zaaranżowany mariaż historycznych realiów oraz swoistych domysłów co do zanurzonej w hipotezach rzeczywistości – co należy wyjaskrawić, niebędąca źródłem konkretnej wiedzy, ale satysfakcjonującą pozycją dla wielbicieli gatunku, którzy odróżniają fakty od fikcji. Autor z wyczuciem i wrażliwością, a zarazem z sugestywną surowością, definiuje esencjonalność winy i kary. Przenika ich konkretność, ale także trudność w możliwości udowodnienia jednej i wyegzekwowania drugiej.

„Polowanie na Hitlera” to trzeci tom cyklu stanowiącego swobodną...

• JUŻ JUŻ
  • Literatura piękna