Po tamtej stronie ciebie i mnie

Tłumaczenie: Agnieszka Kabala
Wydawnictwo: Amber
The Catastrophic History of You And Me
Nelyt

Rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno, że aż pękło jej serce, i która raz jeszcze poświęciła swoje życie, by uratować ukochanego. Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej...

Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej stronie ciebie i mnie. To piękna, mądra i bolesna, przesycona smutkiem, ale i humorem opowieść o granicach i bezgraniczności uczucia, o odpowiedzialności za uczucie, o poświęceniu, zrozumieniu i wybaczeniu. Jess Rothenberg zastosowała zabieg znany z Nostalgii anioła, przenoszący w zaświaty bohaterkę, która „podgląda” życie pozostawionych na ziemi swoich bliskich. I odkrywa, że dopiero stamtąd można naprawdę poznać i zrozumieć nasze życie na ziemi.
Tę książkę czyta się jednym tchem. Długo nie można o niej zapomnieć, pozostawia w nas głęboki ślad, a może nawet inaczej patrzy się potem na tych, których kochamy.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Oficjalna recenzja
Hania książek: 120

Pop-post mortem

Opowieść zaczyna się dość przewrotnie - śmiercią głównej bohaterki. Śmiercią dość zjawiskową - Brie ma niecałe 16 lat i pęka jej serce, kiedy ukochany, niczym śmiercionośne zaklęcie, wypowiada słowa: "Nie kocham cię". Swoją historię dziewczyna opowiada więc zza światów - a tam dzieje się wcale nie mniej, niż w ziemskiej wersji rzeczywistości.

Jess Rothenberg swoją książką igra z tabu - opowiada o śmierci z perspektywy nastolatki, jeszcze właściwie dziecka. Temat, do którego podchodzi się zawsze z powagą, z perspektywy dorosłego, autorka wstawia w ramy percepcyjne kilkunastoletniej dziewczyny, filtruje go przez jej naiwność i porywczość. Splata również przeróżne wątki kulturowe, traktując je bardzo dosłownie: pęknięte serce, wędrówka duszy, Anioł Stróż, raniąca moc słów. Dosłowność ta jednak, paradoksalnie, ujmuje, zamiast dodawać pretensjonalności, a powieść - jakby na przekór - można odebrać metaforycznie, jako historię o miłości, pamięci i zaufaniu. „Po tamtej stronie ciebie i mnie” tytułem nawiązuje do dychotomicznego podziału świata i właśnie między stanami granicznymi potoczą się losy bohaterki. Dzieło Rothenberg tematyką przypomina fuzję "Nostalgii anioła" i "Dotyku anioła", jeśli ktoś jeszcze pamięta ten serial.

Paradoksów jest w tej mozaice znacznie więcej: oto bowiem Brie po raz pierwszy doświadcza życiowych (!) niewygód tuż po swojej śmierci: nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu, planuje zemstę na byłym chłopaku, cierpi, widząc rozpacz swoich bliskich, którzy opłakują jej odejście. Przemieszczając się swobodnie między miejscami i światami (towarzyszy jej Partick, popkulturowy Anioł Stróż), śledzi losy swojej rodziny i przyjaciół, konfrontując się z wieloma niewygodnymi emocjami. Relację przeplata swoimi wspomnieniami i przygląda się z zewnątrz światu, który wcześniej poznała od środka.

Wszystko to opowiedziane jest lekkim i prostym językiem, niepozbawionym poczucia humoru, przypominającym styl dziewczyńskich pamiętników - stanowi on kolejną kontrę dla ujętej dosłownie tematyki powieści. Rozdziały są krótkie, a tytuł każdego z nich stanowi wers jednej z popularnych piosenek (tytuły wszystkich podane są w dyskografii na końcu książki), oczywiście o miłości. Sytuacje zmieniają się jak w kalejdoskopie, postaci - te ziemskie i te niekoniecznie - są barwne i pełnowymiarowe, nakreślone bez irytującej nadświadomości, niepasującej do nastoletniego pojmowania świata. Czytelnik ma zagwarantowany prawdziwy festiwal emocji – od ściskającego gardło wzruszenia, do szczerych wybuchów śmiechu. Całość czyta się bardzo dobrze - powieść Jess Rothenberg jest jak gotowy scenariusz, pozwalający na projekcję obrazów przed oczami w trakcie lektury.

Hanna Kozłowska

Samhain | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Zapowiadało się całkiem przyzwoicie, ale niestety czegoś w tej książce brakuje, czuję niedosyt, ponieważ spodziewałam się czegoś... lepszego. Można było lepiej spożytkować ten temat (pęknięte serce) i nie zrobić tkliwego happy endu.

Mimo wszystko rzadko kiedy wzruszam się już przy pierwszych rozdziałach, a potem nagle śmieje się i czytam te dialogi raz jeszcze. Książka zwróciła się bezpośrednio do tej małej dziewczynki we mnie - aż miło.

Postacie nie są zbyt oryginalne i ciekawe, ale w jakiś sposób nawzajem się uzupełniają (chociaż momentami w dialogach dostrzegam przekombinowanie i typowe odzywki nastolatków).
W niektórych momentach miałam obawy, czy ze mną też tak będzie po śmierci i czy na początku również będę tak samotna.

boziaczek | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Zdecydowanie jest to książka tylko dla nastolatek. Lubię sięgać po młodzieżówki, bo niektóre z nich to prawdziwe perełki, również dla starszego czytelnika. "Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie" to krótka książeczka z szumnymi zapowiedziami o "rozdzierającej serce" fabule na okładce. Na zapowiedziach niestety się kończy... Myślałam, że będzie to książka podobna do "Pomiędzy światami" Jessici Warman, ale niestety ta pozycja jest dużo słabsza.
Historia o dziewczynie, która zmarła w wyniku pęknięcia serca i ma okazje wrócić i zobaczyć swoich najbliższych, niestety nie poruszyła mojego serca. Książka jest niezwykle odtwórcza i przewidywalna. Choć nie mogę odebrać autorce tego, że czyta się ją dobrze i napisana jest niezbyt skomplikowanym językiem.
Polecam chętnym:)

Olsza | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Zasada nr 1 – Nie czytaj dwóch podobnych książek w odstępie krótszym niż pół roku, bo automatycznie będziesz je porównywać. Tak samo było ze mną w przypadku tej powieści. Od pierwszych stron nie mogłam przestać myśleć, że czytam nieco zmienioną wersję „Pomiędzy światami” Jessici Warman. Jeśli czytałeś ją i masz zamiar sięgnąć po „Po tamtej stronie ciebie i mnie”, lepiej poczekaj. Jeśli masz wybierać, wybierz Jess Rothenberg. Zaraz powiem dlaczego.

Łagodny błękit okładki jest nieco mylący, gdyż nie jest to książka łatwa, lekka i „cukierkowa”. Zaczyna się dość nietuzinkowo – od śmierci głównej bohaterki. Jest to historia nastoletniej Brie, która zmarła na wiadomość o tym, że jej chłopak jej nie kocha. Wydawałoby się, że skoro zaczyna się od tak tragicznego zdarzenia to czytając będziemy przemieszczać się w czasie do przeszłości. Otóż nie, akcja toczy się w zaświatach, a dziewczyna daje nam wzgląd w wydarzenia z jej życia poprzez wspomnienia. Fabuła rozwija się raz szybciej, raz...

kasandra_85 | 2012-05-02
Przeczytana: maj 2012

bibliotekarka | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Uwielbiam takie momenty, kiedy wchodzę do księgarni, i w rękę wpada mi właśnie taka książka "Po tamtej stronie Ciebie i Mnie".
Książka jest przepiękna i niesamowicie wzruszająca ;) z każdą stroną byłam zaskakiwana przez autorkę;]
Brie - nastolatka, zakochana w swoim chłopaku - Jacobie - umiera, ponieważ słyszy od swojego chłopaka, że jej nie kocha. Dziewczynie dosłownie pęka serce. Jednak po swojej śmierci Brie, chce się zemścić na swoim chłopaku. Jednak odkrywa, że nie tylko on ją skrzywdził, także rodzice i przyjaciele się do tego przyczynili.
I pojawia się jeszcze Patrick, który też nie żyje i cały czas towarzyszy Brie. Kim tak na prawdę jest Patrick? Jak umarł? I dlaczego Brie się wydaje taki znajomy?
Ale czy tak na prawdę wszystko jest takie jakim postrzega je na początku Brie? Pełne cierpienia i bólu? no cóż, każdy czytelnik może się o tym przekonać, czytając książkę. Myślę, że książka może Was-Czytelnicy bardzo zaskoczyć.:)
Bardzo polecam tą książkę;] wart ją przeczytać!

wiolagg66 | 2015-02-28

"Wtedy to poczułam. Zrozumiałam tak naprawdę. Nigdy nie wrócę. Tkwiłam w świecie fantazji, pełnym obietnic, że kiedyś, jakimś cudem, wrócę do starego życia. Życia, które będzie na mnie czekać z otwartymi ramionami..."

Przecudowna książka. Wciąga,zaskakuje,daje dużo do myślenia.

Z uczuciami różnie w życiu bywa,ale przede wszystkim musimy uważać na słowa,by kogoś zbyt bardzo nie zranić.

Tak jak w tej książce słowa" NIE KOCHAM CIĘ" sprawiły,że Brie pękło serce(i to dosłownie)...

WARTO PRZECZYTAĆ !!! GORĄCO POLECAM !

Madi | 2014-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2014, Romans
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Czytając tę książkę odniosłam wrażenie ,że jest to książka typowo młodzieżowa- nie wiem czy sprawił to fakt,że narratorem jest 16letnia dziewczyna,czy po prostu lekki i prosty styl pisania.
Nie znaczy to ,że książka mi się nie podobała.
O nie!
Powieść jest piękna,ujmująca i momentami wzruszająca.
Piękna historia o PIĘKNEJ miłości do chłopaka,rodziców,brata i przyjaciółek.
Tak MOCNA miłość,że nie tylko pękło dziewczynie serce na pół,ale i potem potrafiła poświęcić wszystko dla bliskich.
Książka spodobała mi się jeszcze mocniej gdy w pewnej scenie przypomniała mi mój ulubiony film "Między piekłem,a niebem" z Williamsem Robinem.
Na sam koniec historia ta wywołuje refleksje , czy rzeczywiście jest jakieś "życie" po śmierci?
Jak ono wygląda?
Czy zbłąkane dusze chodzą po świecie ,gdy mają jeszcze coś do załatwienia?

Miłość jest najpiękniejszym uczuciem na Ziemi. Czyni nas lepszymi i szczęśliwszymi. Przynosi radość i otuchę. Ale czy zawsze? Jess Rothenberg w swojej powieści opisuje miłość, która kosztowała główną bohaterkę życie. Czy było warto?

Nastoletnia Brie wydaje się mieć wszystko, o czym może marzyć dziewczyna - przystojnego chłopaka, kochających rodziców, oddane przyjaciółki. Jednak jej sen kończy się w brutalny sposób. Pewnego dnia chłopak bohaterki wyznaje, że jej nie kocha. Wtedy Brie pęka serce, dosłownie. Dziewczyna umiera i trafia do zaświatów, skąd obserwuje życie pozostałych na Ziemi bliskich. Mimo, że jest po tamtej stronie, wciąż cierpi po stracie ukochanego i czuje gorycz. Jej przewodnikiem zostaje tajemniczy Patrick, z którym zaczyna ją łączyć szczególna więź. Jednak Brie nie zapomina o swoim złamanym sercu i postanawia dowiedzieć się, dlaczego jej chłopak zrobił jej coś tak okrutnego.

Romans paranormalny. Z czym wam się kojarzy ten gatunek? Mi z lekką, przyjemną...

Żona_Pigmaliona | 2017-05-13

Pozycja zdecydowanie dla nastolatek . Nastoletnie w tej książce jest wszystko : postacie , dialogi , język , problemy , myślenie , oraz hormony które kierują życiem i nieżyciem Brie . W drugiej połowie książki , kiedy główna zmarła bohaterka dowiaduje się że nie zawsze coś jest tym na co wygląda i że czasem wypadałoby przynajmniej kogoś wysłuchać , zanim się go oceni i nabierze chęci na zemstę , dostajemy wszelkiej maści pozagrobową magię , tajemnicze i czarodziejskie naszyjniki , wypowiadane życzenia o ponownym powrocie do świata żywych , naukę poruszania przedmiotami , co jak się okazuje wcale nie jest proste kiedy nie ma się fizycznego ciała . No i zakończenie , zrozumienie , naprawienie krzywd i ogólnie szczęście na każdym froncie . Czyli mocno przewidywalnie . Mimo wszystko czytało się nieźle i nie żebym stroniła od literatury młodzieżowej . Czasem lubię się w takowej zagłębić i może nawet rozsmakować , ale wolałabym o tym być wcześniej uprzedzona . Inaczej nastawiam się na...

kamyk576 | 2014-04-11

Kolejna książka... moja ulubiona.
''Miłość to fortepian zrzucony z trzeciego piętra, a ty byłeś w nieodpowiednim miejscu i czasie''.
Książka rozgrzewająca duszę... opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno,że aż pękło jej serce.. czyli jak bardzo musiała kochać? Tego nie umiemy sobie wyobrazić.
Polecam.