2 358
3 195
Pride and Prejudice
klasyka

Inne wydania

Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata...

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

Pomysłowy | 2015-12-28

To majstersztyk. Wrażenie jest niesamowite, gdy doda się jeszcze sześć odcinków serialu TV BBC z 1995 r., gdzie grają Colin Firth i Jennifer Ehle (oby nie drętwy film z 2005 r. z piękną Keirą Knightley). Jak w 1813 r. można było napisać książkę z tak wciągającą i prawdopodobną akcją dookoła pozornie banalnych zdarzeń i z tak finezyjną (jak współczesną) analizą postaci? Nasz "Pan Tadeusz" powstał pokolenie później. Można do tej książki (i tego serialu) wracać i kilka razy bez znudzenia. To najlepsza rekomendacja.

Pierwsze zdanie – genialne! Tylko u Zafóna widziałam lepsze rozpoczęcie książki. Austen wymiata.
Pierwsze 30 stron – znośnie. Czytałam. Miejscami mi się podobało, miejscami nieco nudziło. Wciąż zadawałam sobie pytanie – to cała książka, całe te 300 stron jest o tym samym? Byle by wyjść za mąż? I mi Abi kazała czytać coś takiego, znając moje podejście do tematu?
Po 30 stronach zaczęłam cicho wyć. Chwilami dochodziłam do wniosku, że nie dam rady przeczytać tej książki. A mimo to czytałam dalej. Irytowali mnie wszyscy bohaterowie, prócz jednego – pana Darcy’ego. Już po pierwszych wzmiankach o nim, gdy to całe towarzystwo stwierdziło, że go nie lubi, gdyż jest on zbyt zarozumiały i dumny, ja poczułam do niego ogromną sympatię. Nie mam skłonności lubić negatywnych bohaterów, a w takim właśnie świetle został w tej części książki postawiony ów pan, a mimo wszystko moja przechylność co do jego osoby nie zmieniła się. To właśnie dzięki niemu nie odłożyłam tej książki na półkę. I jakże...

Hanna | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Jane Austen i żałuję, że tak późno dotarłam do jej dzieł. Książka "Duma i uprzedzenie" zaniosła mnie do innego świata. Od razu pokochałam piękny język, styl w jakim to zostało napisane. Opisy posiadłości oraz ogrodów i innych miejsc rownież zrobiły na mnie wrażenie. Uwielbiam dowiadywać się o zwyczajach, jakie panowały na przełomie XVII/XIX wieku.Lubię ten klimat.
Książka od samego początku mnie urzekła i na pewno sięgnę po nią jeszcze nie raz.

Bed | 2010-09-07
Przeczytana: 1989 rok

Zastanawiałam się jak ocenić tę książkę. Zdawałoby się, że powieść o miłości z XIX w. Anglii nie stanowi takiej rewelacji. A jednak. Autorka stara się pokazać znany jej świat drobnego ziemiaństwa, jego problemy a zwłaszcza niewesołą dolę kobiet. Plusem jest piękny język i styl. Czytanie tej pozycji to sama przyjemność. A bohaterowie? Nie da się ich nie lubić. Myślę, że dodatkowo należy docenić to, że wielu autorów i scenarzystów nadal pożycza z tego dzieła.

allison | 2014-10-08
Przeczytana: 07 października 2014

Była to bardzo spóźniona lektura, gdyż dopiero niedawno sięgnęłam po książki Jane Austen.
Teraz wiem, że zrobiłam błąd, nie zaczynając poznawania tej autorki właśnie od "Dumy i uprzedzenia".

Przy lekturze świetnie się bawiłam. Rozbroiły mnie ironia, humor i niektóre postacie (zwłaszcza państwo Bennet - mąż od pierwszej strony stał się moim faworytem dzięki niezrównanym komentarzom, zaś żona swoim gadulstwem, głupotą i absurdalnym zachowaniem doprowadzała do śmiechu). Polubiłam szczerze pannę Elizabeth i pana Darcy'ego - i mam nadzieję na powtórne spotkanie z nimi, gdyż właśnie zaczęłam czytać "Dworek Longbourn" Jo Baker.

"Duma i uprzedzenie" to powieść ponadczasowa - wszystkie charaktery i osobowości, jakie autorka opisała, wciąż można spotkać wśród naszych znajomych. Może nie zawsze są one tak karykaturalne, ale jako żywo odpowiadają poszczególnym postaciom.

Jane Austen jawi się w tej książce jako doskonała i krytyczna obserwatorka swojego środowiska. Potrafi też...

Aneta Wiola | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Od dawna obiecywałam sobie lekturę "Dumy i uprzedzenia". Po tym, jak kilkanaście razy (nie przesadzając) obejrzałam sześcioodcinkowy serial z Jennifer Ehle i niesamowitym Colin'em Firth w końcu postanowiłam na poważnie zabrać się za spełnienie swojej obietnicy.

Elizabeth Bennett jest inteligentną, zabawną, młodą kobietą. Wraz z czterema siostrami są ofiarami zabiegów matki o jak najszybsze zamążpójście. Sytuacja gwałtownie się zmienia, kiedy do sąsiedztwa przyjeżdża młody, bogaty kawaler wraz ze swoim przystojnym i jeszcze zamożniejszym przyjacielem Panem Darcy'm. Pani Bennett zrobi wszystko, aby rzucić w ramiona jedną ze swych córek któremuś bogaczowi. Lizzy jednak jest oporna na zabiegi matki. Nie zważając na korzyści materialne, pragnie ślubu z miłości.

O tyle ile szczerze polubiłam Pana Darcy'ego, o tyle odmiennym uczuciem darzyłam główną bohaterkę. Nie rozumiałam Lizzy, często mnie drażniła i nie mogłam pojąć, jak bohaterka mogła być długo ślepa na swoje uprzedzenie....

Moja ulubiona tej autorki,choć przyznam że w ogóle mam słabość do jej pisarstwa. To jak pisała i że wszystko we właściwy sobie sposób jest poukładane na stronach powieści. To ,że niespiesznie jej bohaterki dochodzą jednak do tego właściwego wniosku.Zresztą w romansach historycznych nie chodzi o sam koniec a o opisywane losy i przeżycia bohaterów.Chyba po to czytamy te książki żeby przenieść sie w inny,miniony bezpowrotnie świat.Uwielbiam tak czasem powędrować w tamte rejony przenosząc się w czasie;):)

Wilddancer | 2011-01-26
Przeczytana: czerwiec 2008

Kto by pomyślał, że w XIX wieku (wraz z naszymi rodzimymi "Dziadami" i innymi romantycznymi bzdurami) mogłaby powstać książka tak ironiczna, zabawna i ponadczasowa?

Miłość Lizzy i pana Darcy'ego od dziesięcioleci wzrusza kobiety na całym świecie, nawet najtwardsze sztuki w zetknięciu z tą książką odkrywają w sobie romantyczną duszę.

To wszystko dzięki temu, że "Duma i uprzedzenie" (jak i inne pozycje autorstwa Jane Austen) to nie jest zwykła miłosna opowiastka, to nie współczesne Harlequiny, gdzie płaskim, prostackim stylem opisuje się jędrne pośladki idealnego kochanka bez osobowości.

"Duma i uprzedzenie" to zabawna, ironiczna opowieść o inteligentnej, samodzielnie myślącej kobiecie (zdolność kobiet do bardziej skomplikowanych procesów myślowych nie zawsze była bowiem rzeczą oczywistą), to trzeźwy, zdystansowany opis ówczesnych realiów, to zdrowe podejście do miłości, do życia, do ogólnie przyjętych zasad.

A z drugiej strony romantyczna historia, niezwykły mężczyzna, którego...

książek: 1988

Uwielbiam powieści Jane Austen - ta jest jak dla mnie najlepsza:-) Pan Bennett i Elżbieta to moi ulubieni bohaterowie, a w panu Darcym się podkochiwałam.

Powyższa opinia to moje odczucia po pierwszej lekturze powieści Jane Austen - miałam raptem 15 lat. Wtedy, jak każda nastolatka, koncentrowałam się na wątku miłośnym Elżbiety i pana Darcy'ego. Po wielu latach i podczas kolejnego kontaktu z twórczością tej pisarki, zaczynałam inaczej patrzeć na 'Dumę i uprzedzenie'. Już nie miłość była obiektem moich zainteresowań, ale obyczaje i bohaterowie. Kocham powieści z XIX wieku, ten klimat i sztywne zasady odnośnie każdego aspektu życia. I postaci - Jane Austen była mistrzynią, jeśli chodzi o bohaterów drugoplanowych. Czytając o nich, często śmiałam się przy zachowaniu pana Collinsa lub pani Bennett albo wściekałam się przy siostrach pana Bingleya. Tylko Jane Austen mogła w taki sposób wykreować postaci: takie żywe i realne.
'Duma i uprzedzenie' - pozycja nie tylko dla romantyczek, ale...

Bardzo długo nie mogłam zabrać się do tej książki. Nie byłam pewna czy ówczesny styl pisania przypadnie mi do gustu. Jakże się cieszę, że jednak się zdecydowałam.

Już po pierwszych kilku kartkach byłam pewna, że pokocham ją z każdą stroną coraz bardziej i tak też się stało.
Styl pisania Jane Austen jest GENIALNY. Urzeka swoją prostą, ale jednocześnie piękną formą, humorem, ironią.

W książce mamy świetnie zarysowane realia Anglii w XVIII/XIX wieku.
Sposób w jaki zostały zbudowane postacie jest tak prawdziwy, że odczuwa się uczucia jak do realnych, namacalnych osób. Każdy ma prawdziwy, wiarygodny charakter, który albo się lubi albo nie.
Oczywiście nie będę oryginalna jeśli powiem, że moim ulubieńcem od początku książki stał się pan Darcy. Urzekł mnie chyba pod każdym możliwym kątem. Polubiłam także Elizabeth - konkretny z niej charakter. Pan Bennet , pan Bingley oraz Jane także byli dla mnie tymi lubianymi postaciami.
Ale sposób w jaki są opisane charaktery, które irytują - to...

Literacki Horoskop LC – Książkowy Koziorożec

Koniec roku za pasem, a to oznacza, że nadchodzi czas Koziorożca, najambitniejszego ze wszystkich znaków. Znaku, którego planetą jest Saturn, kolorem zielony, a ulubionym dniem – sobota. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb.

Robocze tytuły znanych książek

Nie zawsze jest tak, że pierwszy tytuł, który przyjdzie autorowi książki do głowy jest tym ostatecznym. Czasami sam pisarz zmienia tytuł, bo wpadł na lepszy pomysł, czasami ulega naciskom wydawcy bądź agenta. Zobaczcie jakie tytuły miało mieć kilka znanych książek.