Monika 
atociwynalazek.blogspot.com
Po książki sięgałam odkąd tylko nauczyłam się czytać, towarzyszyły mi w każdej wolnej chwili, do dzisiaj pozwalają oderwać się od rzeczywistości i pozostają moją największą pasją.
kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 7 cytatów, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Chłopiec z latawcem
  Chłopiec z latawcem
  Autor:
  Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok H...
  czytelników: 16302 | opinie: 801 | ocena: 8,27 (6811 głosów) | inne wydania: 11
 • Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach
  Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach
  Autor:
  Poznaj niesamowitą historię kobiety, której największą bronią jest cięty dowcip. Amy Schumer, słynna aktorka komediowa, stund-uperka i jedna z najbardziej wpływowych kobiet Ameryki, bez tabu opowiada...
  czytelników: 262 | opinie: 51 | ocena: 6,82 (98 głosów) | inne wydania: 1
 • Gabinet gadów
  Gabinet gadów
  Autor:
  W książce, którą w tej chwili trzymasz w ręku, dzieci będą musiały znieść: wypadek samochodowy, straszny smród, jadowitą żmiję, długi nóż, ciężką, mosiężną lampę biblioteczną oraz ponowne pojawienie s...
  czytelników: 5035 | opinie: 105 | ocena: 6,83 (2958 głosów)
 • Ogromne okno
  Ogromne okno
  Autor:
  Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci grzeczne i inteligentne, ale ich życiem co stwierdzam z żalem rządzi pech i nieszczęście. Wszystkie historie o trójce Baudelaireów są smutne i przygnębiające, ale...
  czytelników: 4553 | opinie: 83 | ocena: 6,82 (2584 głosy)
 • Początek
  Początek
  Autor:
  Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zaws...
  czytelników: 6988 | opinie: 510 | ocena: 6,56 (3215 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-07-17 20:28:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018

On, ona, zaskakujący związek, odrobina wiary i całe morze zazdrości. Nowa powieść Tarryn Fisher wydana nakładem wydawnictwa SQN tym razem opowiada historię romansu, który zaczął się bardzo nietypowo.

Yara jest kelnerką, uwielbia stare Cheetosy, nie wierzy w miłość, z nikim nie stworzyła stałego związku. David to muzyk szukający inspiracji. Kobiety zawsze się wokół niego kręciły, jednak żadna...
On, ona, zaskakujący związek, odrobina wiary i całe morze zazdrości. Nowa powieść Tarryn Fisher wydana nakładem wydawnictwa SQN tym razem opowiada historię romansu, który zaczął się bardzo nietypowo.

Yara jest kelnerką, uwielbia stare Cheetosy, nie wierzy w miłość, z nikim nie stworzyła stałego związku. David to muzyk szukający inspiracji. Kobiety zawsze się wokół niego kręciły, jednak żadna nie zagrzała na dłużej miejsca przy jego boku. Wszystko zmienia się, gdy ta dwójka się spotyka. Ich związek zaczyna się od drzazgi wbitej w palec. David zakochuje się w Yarze i dość nietypowo podczas pierwszego spotkania wyznaje jej, że ta zostanie jego żoną. Dziewczyna początkowo odrzuca jego zaloty, ale ostatecznie daje się przekonać i rozpoczyna swoją wspólną drogę z Davidem.

Historia Yary i Davida to opowieść o zazdrości, jej tragicznych skutkach. Główna bohaterka wie na co się pisze wchodząc w związek. Wie, jak wygląda życie piosenkarza, zdaje sobie sprawę, że będą się koło niego kręcić kobiety. Mimo wszystko nie umie sobie poradzić z zazdrością. David nie daje powodów do tego uczucia, ale Yara w każdej jego czynności doszukuje się zdrady, obsesyjnie szuka jej oznak. W idealne życie wkrada się nerwowość, ciągłe obwiniane i dopowiadanie sobie wydarzeń nie pomaga budować podwalin związku.

W Bogini niewiary przejaskrawione zostały uczucia Yary. Dziewczyna od początku nie wierzy, że kiedykolwiek spotka kogoś, kto ją pokocha, będzie chciał z nią spędzić całe życie. Na jej własne życzenie pomiędzy nią a Davidem zaczyna się psuć. Kobieta wręcz obsesyjnie zatraca się w swojej zazdrości. Jej musi być na wierzchu, jest niesamowicie małostkowa. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę jej pochodzenie. Yara bowiem wychowała się w domu bez miłości, jej matka jej nie kochała, nigdy nie potrafiła okazać jej miłości, a nad dobro swojego dziecka przedkładała liczne związki z mężczyznami. Dziewczyna musiała się nawet sama utrzymywać. Yara nie potrafi uwierzyć w moc miłości, w to, że może być dla kogoś ważna, że ktoś nie potrafi bez niej żyć.

Bogini niewiary to dość nietypowy romans, zaskakujący dziwaczną relacją głównych bohaterów. Dodatkowo historię ich związku dane jest nam poznać z dwóch perspektyw, chociaż ta opisana przez Davida jest mocno okrojona. Nie ma tu wielkich wydarzeń, akcja nie gna na łeb na szyję, a powieść skupia się na sile uczuć, zarówno tych dobrych, jak i złych. To Tarryn Fisher w ugładzonym wydaniu, ale dalej przejaskrawiająca cechy swoich bohaterów. Polecam sprawdzić na własnej skórze, czy taka odsłona pisarstwa autorki również jest w stanie się podobać.

pokaż więcej

 
2018-07-10 22:21:19
Dodała cytat z książki: Ostre przedmioty
Depresja kojarzy się wszystkim z niebieskim, ale ja byłabym szczęśliwa mogąc się obudzić w intensywnie niebieskim krajobrazie. Depresja ma dla mnie żółty kolor moczu. Uprzykrzone bezkresne kilometry rzadkich szczyn.
 
2018-07-10 22:19:56
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2017

Witajcie w Wind Gap, miasteczku które skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Stąd pochodzi główna bohaterka i jednocześnie narratorka powieści Gillian Flynn Ostre przedmioty. Jak to w małych mieścinach bywa, ilość wariactw na metr kwadratowy jest znacznie wyższa niż w dużym mieście, a pod przykrywką porządnych obywateli prowadzących spokojnie życie, kryją się osoby o zaburzeniach, jakie nam się... Witajcie w Wind Gap, miasteczku które skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Stąd pochodzi główna bohaterka i jednocześnie narratorka powieści Gillian Flynn Ostre przedmioty. Jak to w małych mieścinach bywa, ilość wariactw na metr kwadratowy jest znacznie wyższa niż w dużym mieście, a pod przykrywką porządnych obywateli prowadzących spokojnie życie, kryją się osoby o zaburzeniach, jakie nam się nie śniły. Czy Camille będzie w stanie udźwignąć psychicznie powrót do rodzinnego miasta?

W Wind Gap zostają zamordowane dwie dziewczynki, a praworządni obywatele miasta chwilowo wstrzymują oddech i zamykają swoje dzieci w domach. Ciała denatek pozbawione zostały zębów, potwierdzono, że obie dziewczynki zostały uduszone. Camille przeprowadza swoje dziennikarskie śledztwo, a w jej głowie coraz częściej pojawiają się obrazy z przeszłości, te o których wolałaby zapomnieć. Kobieta zatrzymuje się w domu swojej despotycznej matki i ojczyma, domu gdzie umarła jej siostra, a Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, ostrymi przedmiotami ryjąc słowa na swej skórze. To tam kobieta zachorowała na depresję, ten dom nigdy nie stanowił dla niej kwintesencji tego, co słowo dom powinno oznaczać. Mimo wszystko, Camille się nie poddaje i próbuje dociec prawdy, a jej teraźniejszość wypełniona zostaje wydarzeniami z przeszłości, by na światło dzienne wyszły najbardziej przerażajace fakty.

Gillian Flynn ma talent do tworzenia historii wymykających się wszelkim schematom i wyobrażeniom, a obrazoburcze sceny znajdują się niemal w każdym rozdziale. Autorka elektryzuje tym, co siedzi w głowach postaci. Camille, jak sama twierdzi, jest zdrowo popieprzona, co przejawia się poprzez samookaleczanie się. Dziewczyna uwielbia się ciąć, ryć na swoim ciele słowa, które później pulsują jej głowie, pojawiają się nagle, dają o sobie znać, parzą skórę na ciele bohaterki, gdy ta ulega skrajnym emocjom.

Niezwykle sugestywnie zbudowane zostały postaci z najbliższej rodziny Camille. Jej matka jest despotką i tyranką, rządzi miastem, chociaż na pierwszy rzut oka widać, że kobieta nie jest do końca zrównoważona psychicznie. Aż ciężko uwierzyć w bierność jej męża, w jego ślepe uwielbienie wobec tej kobiety. Nie lepsza jest przyrodnia siostra Camille - Amma. Dziewczynka ma 13 lat, a zachowuje się jak dorosła kobieta, tak też wygląda. Jest niezwykle okrutna. nie ma granic i rządzi miastem niczym jej matka, chociaż skupia się na swojej grupie wiekowej.

Ostre przedmioty to obraz patologii ukrywającej się w pięknych i wymuskanych szatach, skrywanej pod powierzchnią idealnego obrazu. To opowieść o depresji, jej przyczynach i konsekwencjach. Autorka poprzez misternie skonstruowaną i przyprawiającą o gęsią skórkę fabułę pokazała do czego może prowadzić brak miłości i zrozumienia, wsparcia ze strony najbliższych. Sugestywne obrazy i język i budują napięcie, ukazują brzydotę świata kreowanego na idealny i kruchość ludzkiej psychiki poprzez próbę sprostania nierealnym oczekiwaniom

"Depresja kojarzy się wszystkim z niebieskim, ale ja byłabym szczęśliwa mogąc się obudzić w intensywnie niebieskim krajobrazie. Depresja ma dla mnie żółty kolor moczu. Uprzykrzone bezkresne kilometry rzadkich szczyn. "

Książka autorstwa Gillian Flynn to wciągająca powieść, której nie sposób odłożyć choćby na chwilę. Wind Gap wciąga w swój zdegenerowany świat, zaskakująco przerażający i obezwładniający czytelnika mocnymi obrazami bez cenzury i takim też językiem. Ostre przedmioty jest historią, o której się myśli na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

www.atociwynalazek.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-06-24 18:13:28
Ma nowego znajomego: nieperfekcyjnie
 
2018-04-26 18:04:59
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-04-26 18:01:30
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-04-26 17:35:02
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
Cykl: Follow Me Back (tom 1)
 
2018-04-26 16:58:36
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

Z reguły nie czytuję poradników, uważam, że zawarte w nich rady są proste i nie odkrywają Ameryki, więc jakie było moje zdziwienie, kiedy z wypiekami na twarzy śledziłam porady zapisane przez Kate Hudson w jej książce Pretty Happy.

Znana aktorka i córka Goldie Hawn przygotowała kompleksowy przewodnik po poznawaniu własnego ciała, uczący wewnętrznej intuicji, co ostatecznie ma prowadzić do...
Z reguły nie czytuję poradników, uważam, że zawarte w nich rady są proste i nie odkrywają Ameryki, więc jakie było moje zdziwienie, kiedy z wypiekami na twarzy śledziłam porady zapisane przez Kate Hudson w jej książce Pretty Happy.

Znana aktorka i córka Goldie Hawn przygotowała kompleksowy przewodnik po poznawaniu własnego ciała, uczący wewnętrznej intuicji, co ostatecznie ma prowadzić do uzyskania wymarzonej sylwetki, dobrego samopoczucia i satysfakcji z codziennego życia.

Kate Hudson proponuje oparcie swojego codziennego życia na czterech filarach:

I Pielęgnowaniu intuicyjnego związku ze swoim ciałem;
II Zdrowym odżywianie;
III Obudzeniem swojego organizmu;
IV Cudzie uważności.

To właśnie zrównoważenie tych czterech filarów, nauczenie się rozpoznawania swojego organizmu pozwoli, według autorki na spełnienie i poznanie w pełni swojego wewnętrznego ja.

Aktorka przedstawia swoją metodę na uzyskanie szczupłej sylwetki, podkreśla jednak, że bez pracy nie ma kołaczy i nie ma co wierzyć w cuda, gdy sami nie weźmiemy spraw w swoje ręce. Ważne jest jednak aby wschłuchać się wewnętrznie w siebie, nie działać wbrew swojemu organizmowi, a z nim w zgodzie. Kate Hudson udowadnia, że każdy z nas poprzez wprowadzenie mądrych zmian może pokochać swoje ciało. Szczegółowo opisuje jak to zrobić w oparciu o wiele czynników. Podkreśla jak ważny jest ruch i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, ale nie powiela schematu i właściwie jej poradnik można nazwać innowacyjnym.

Opisując tę publikację nie sposób nie wspomnieć o tym, jak przepięknie została wydana.Twarda okładka, zachwycająca wklejka, niestandardowy format - to wszystko składa się na fantastycznie wydaną książkę, którą warto mieć na półce.

Dodatkowo każdy rozdział okraszony został przepiękną grafiką. W książce znajdują się także przykuwające oko zdjęcia autorki, a także estetyczne rysunki, które cieszą oko.

Pretty Happy to naprawdę dobry poradnik i idealna pozycja dla wszystkich, którzy pragną coś w swoim życiu zmienić. W końcu każdy chce być szczęśliwym, a Kate Hudson chętnie dzieli się przepisem, jak taki stan osiągnąć.


www.atociwynalazek.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-04-26 16:54:54
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Mademoiselle Oiseau (tom 1)

Jak byłam małą dziewczynką marzyłam o znalezieniu cudownego guzika, spotkaniu nietuzinkowej osobowości, przeniesieniu się do magicznych światów ukrytych w pozornie zwykłym miejscu. Marzyłam o kolorowych sukniach, wielkiej garderobie i chciałam przeczytać historię, która pozwoli mi wejść do takiego świata, choćby w swojej wyobraźni. Po kilkudziesięciu latach udało mi się to, dzięki Historii... Jak byłam małą dziewczynką marzyłam o znalezieniu cudownego guzika, spotkaniu nietuzinkowej osobowości, przeniesieniu się do magicznych światów ukrytych w pozornie zwykłym miejscu. Marzyłam o kolorowych sukniach, wielkiej garderobie i chciałam przeczytać historię, która pozwoli mi wejść do takiego świata, choćby w swojej wyobraźni. Po kilkudziesięciu latach udało mi się to, dzięki Historii Madmoiselle Oiseau.
Isabella jest zwykłą, szarą dziewczynką. Niczym się nie wyróżnia, nie ma przyjaciół. Tylko szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że pewnego dnia wysiada z windy na złym piętrze i zamiast drzwi do swojego mieszkania, otwiera te do mieszkania sąsiadki mieszkającej nad nią. Madmoiselle Oiseau jest ekscentryczną rudowłosą damą mieszkającą z całą watahą kotów. Jej mieszkanie skrywa niejedną tajemnicę, a dziewczynkę czeka cała masa cudownych i nietuzinkowych przygód.


Już dawno żadna książka nie sprawiła mi takiej frajdy jak Historia Madmoiselle Oiseau. Mimo tego, że historia w głównej mierze kierowana jest do młodszych dziewczynek, to jak widać starsze też potrafi zachwycić. Ta książka ma w sobie wszystko, co może zachwycić każdą kobietkę. Jest w niej moda, magiczne mieszkanie, zaskakujące plenery i cudowny Paryż.
Książka jest przepięknie wydana, zachwyca wspaniałymi ilustracjami autorstwa Lovisy Burfitt, swoim formatem i pastelową kolorystyką. Dodatkowo papier ksiażki przypomina imitację skóry.

Historia Mademoiselle Oiseau to niezywkła przygoda w świecie wyokreowanym przez autorki. To opowieść pokazująca, że nawet szara myszka może rozkwitnąć i stać się ważną częścią magicznej układanki. To opowieść z jednej strony absurdalna, ciężka do wyobrażenia, z drugiej opisana tak niezwykle plastycznie, że od razu cuda i dziwy materializują się w umyśle czytelnika.

Niezwykle cieszy mnie fakt, że opowieść o ekscentrycznej paryżance i jej młodej przyjaciółce składa się z trzech cześci. Dwie z nich już zstały wydane, zatem nie pozostało mi nic innego jak tylko poznać dalsze dzieje głównych bohaterek, a uczynię to z wielką przyjemnością.

www.atociwynalazek.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-04-26 16:35:58
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Informacja o wyjeździe naszego bliskiego do Iranu w większości przypadków wywołuje w nas niepokój, chociażby miała to być krótka wycieczka. Nie wiemy za wiele o tym kraju, obawiamy się jego dusznej, patrialchalnej atmosfery, wyznania, często błędnie go postrzegamy. Nie inaczej było z bliskimi autorki, byli przerażeni, że dwudziestotrzyletnia dziewczyna ma zamiar wyjechać w te rejony, by... Informacja o wyjeździe naszego bliskiego do Iranu w większości przypadków wywołuje w nas niepokój, chociażby miała to być krótka wycieczka. Nie wiemy za wiele o tym kraju, obawiamy się jego dusznej, patrialchalnej atmosfery, wyznania, często błędnie go postrzegamy. Nie inaczej było z bliskimi autorki, byli przerażeni, że dwudziestotrzyletnia dziewczyna ma zamiar wyjechać w te rejony, by nakręcić reportaż o kobietach tam żyjących. Karolina Kozioł się jednak nie poddała i zawalczyła o spełnienie marzeń.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu to reportaż skupiający się na opisaniu życia bohaterek, z którymi autorce udało się skontaktować jeszcze w Polsce. W oparciu o historię Iranu i zmiany ustrojowe, jakie ten kraj przechodził w XX wieku, Karolina Kozioł opisuje jak zmieniła się sytuacja kobiet, jakie w chwili obecnej przysługują im prawa w stosunku do lat ubiegłych. Ukazuje prawdę o tym, jak żyje się w Iranie i jak bardzo mylimy się w postrzeganiu tego kraju i jego mieszkańców.

Książka przede wszystkim ukazuje siłę kobiet, ich nieprzejadanie w dążeniu do celu. Żeby zawalczyć o swoje marzenia, lepszą pozycję, by zmienić swoje życie, były w stanie poświecić naprawdę wiele. Poznajemy nie tylko te, które cierpią ze względy na ustrój państwa i istotę poszanowania, a raczej braku poszanowania kobiet.Opisuje także los tych, które dzięki swojej cięzkiej pracy i zaparciu zdobyły wiele. Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że kobietom pozwala się wyczynowo uprawiać sporty, a także dopuszcza je do edukacji oraz, że według statystyk mnóstwo Iranek kończy studia. Nie miałam też pojęcia, że mieszkańcy tego kraju darzą wielka sympatią Polaków.

Trochę żałuję, że książka ta ma tak niewielki format. Z wielką chęcią wgłębiłabym się mocniej w losy kobiet przybliżone przez autorkę, bardziej dogłębnie poznałabym historię Iranu. Publikacja ta niezmiernie mnie zainteresowała, ale czuję pewien niedosyt, chciałbym więcej, głębszego przybliżenia tematu.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu otwiera oczy i pokazuje prawdziwe oblicze kraju, o którym, jak się okazuje, wiemy tak niewiele.

www.atociwynalazek.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-04-26 16:17:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Bycie mamą nauczyło mnie jednej ważnej rzeczy - nie planować. Życie już tyle razy zweryfikowało ustawione przeze mnie w głowie czynności odkąd na świecie pojawił się mój synek, że po prostu zaprzestałam uwielbianego przeze mnie kiedyś działania. Jednak w naszym wspólnym dogrywaniu się są momenty, które nadal wymagają planowania i poszerzania wiedzy, bo czasami sama matczyna intuicja nie... Bycie mamą nauczyło mnie jednej ważnej rzeczy - nie planować. Życie już tyle razy zweryfikowało ustawione przeze mnie w głowie czynności odkąd na świecie pojawił się mój synek, że po prostu zaprzestałam uwielbianego przeze mnie kiedyś działania. Jednak w naszym wspólnym dogrywaniu się są momenty, które nadal wymagają planowania i poszerzania wiedzy, bo czasami sama matczyna intuicja nie wystarczy. Takim właśnie momentem było najpierw karmienie piersią, a później rozszerzanie diety mojego malucha. Całe szczęście w moje ręce wpadła książka Żywienie dziecka w pierwszym roku życia.

Publikacja ta stworzona została przez grupę mam dietetyczek, które najpierw podzieliły się swoim doświadczeniem, a następnie szczegółowo zajęły opisem kolejnych etapów żywienia dziecka od momentu narodzin. Bardzo spodobało mi się, że autorki nie są tak zwanymi dylemadkami (czyli mamami, które wszystko wiedzą najlepiej, a każdej innej mamie potrafią wskazać jej błędy, czyniąc to bardzo złośliwie). Opisują wszystkie etapy rzetelnie, uwzględniając różne podejście do wychowania swoich dzieci.

Na wstępie omówione zostaje karmienie piersią, które wielu wydaje się być czynnością intuicyjną, a dla wielu mam, w tym i mnie, pierwsze tygodnie mlecznej drogi okazują się być ciężką walką o laktację okupioną hektolitrami wylanych łez i poczucia winy. Autorki pochylają się nad tym tematem, tłumaczą wiele związanych z nim spraw. Podpowiadają także jak korzystać z gotowych mieszanek i jakie na runku możemy spotkać. Kolejno przechodzą do omówienia schematu żywienia dziecka według najnowszych zaleceń WHO. Omawiają wszystko w najdrobniejszym szczególe z uwzględnieniem każdego produktu, a także płynów. Nie omijają także tak istotnego tematu dla rodziców jakim jest kupka dziecka. Tak, dopóki Karol nie pojawił się na świecie, nie miałam pojęcia, że kiedykolwiek będę zgłębiać temat dziecięcej kupy ;)

Autorki podpowiadają jak gotować dla malucha, podsuwają kilka pożytecznych rad dotyczących sprzętu kuchennego. Podsuwają tez całą masę przepisów na zupki, obiadki czy desery dla maluchów. Dla mnie to po prostu strzał w dziesiątkę, bo do tej pory gotując dla Karolka inspirowałam się składem dań w słoiczkach. Nie macie czasu na gotowanie? Nic nie szkodzi, bo w książce znajdziecie rozdział o popularnych słoiczkach, jakie wybierać, na co zwrócić uwagę przeglądając ich skład.

Po tak entuzjastycznej opinii z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że jestem zachwycona tą publikacją. Według mnie porusza wszystkie istotne kwestie dotyczące żywienia dziecka, znakomicie i w prosty sposób opisuje na co należy zwrócić uwagę w tym temacie. Dla mnie, jako młodej mamy stanowi idealne kompendium wiedzy i przydatnych przepisów.

www.atociwynalazek.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-04-25 18:50:31
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
1345 137 1274
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (34)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd