Domek z kart

Wydawnictwo Luna
2024-01-24
2024-01-24
Danuta Fryzowska

Kupiłam tą książkę ze względu na piękne wydanie. I jak tylko mogłam, od razu zabrałam się za czytanie.
Historia z początku wydaje się być dość tajemnicza. Aczkolwiek bardzo szybko można dojść do wniosku co tak naprawdę się dzieje. Klasyczne "Kto zabijał". Cała magia szybko leciała bo można było się wszystkiego domyśleć i tylko czekałam w jaki sposób to wyjdzie na końcu. Nie obgryzałam paznokci nerwowo oczekując końca bo takiego zaciekawienia nie doświadczyłam. Ale muszę przyznać, że całość jest napisana bardzo przyjemnym językiem. Nie zdążyłam polubić bohaterów, byli bardzo sucho opisani. Wręcz bardzo sucho.
W ogólnym rozrachunku nie mogę się doczepić do czego innego niż tylko do przewidywalnej fabuły. Cała reszta była naprawdę w porządku.

Pięknie wydana 😍
Ciekawa historia, wciąga od samego początku.
Zakończenie zaskakujące !

Pięknie wydana 😍
Ciekawa historia, wciąga od samego początku.
Zakończenie zaskakujące !

Z każdą stroną atmosfera się zagęszcza i rodzą się pytania o co tutaj chodzi, a potem im bliżej końca ciśnienie jakoś opada bo wszystko okazuje się takie pospolite. Pięknie wydana to fakt. A w treści zawiera wiele ciekawych informacji z historii sztuki kart tarota. Ale jakoś rozczarowuje.

Domek z kart - jedna z bardziej przereklamowanych pozycji jak dla mnie.
Ale duży plus za przepiękną okładkę, fajne brzegi i super wyklejkę z kartami tarota w środku.
Ogólnie historia miała mega potencjał! Super tło - muzeum z dziełami sztuki, antykwariaty, historia z kartami tarota, morderstwo. Ale coś tu bardzo się nie klei. Nijacy bohaterowie i jak dla mnie „lepienie” niektórych wątków na siłe. Tak jakby po prostu był pomysł na miejsce i czas akcji ale brakło pomysłu na całą reszte. A mialam ogromne oczekiwania co do książki!

Domek z kart - jedna z bardziej przereklamowanych pozycji jak dla mnie.

Mocno przeciętna. Wiem, że nie należy oceniać książki po okładce, ale ta mnie bardzo kusiła. No i rozczarowanie przyszło szybciej niż się spodziewałam.
Akcja bardzo rozwlekła, bohaterowie nijacy (nikogo nie polubiłam),i najmocniejsza strona tej książki to pomysł, który niestety został zmarnowany. Szkoda.

Uwielbiam magiczne (takie na wskroś) w klimacie książki, i „Domek z kart” do takich właśnie należy. I do tego została cudownie wydana.
Jest w tej opowieści coś specyficznego i przyciągającego jak magnes, nie ma siły, żeby się oderwać podczas lektury. Dodatkowo zwroty akcji niejednego zaskoczą dynamizmem. Całość czyta się płynnie – mimo (dłużyzn) tzw. „opisów przyrody”, które zawsze można przecież pominąć 🙂
Pozycja obowiązkowa dla wszelkich artystycznych dusz, marzycieli ale nie tylko. Po książkę powinien sięgnąć każdy, kto chciałby czasem choć w przenośni „wyjść” z tej naszej szarej rzeczywistości.

Przepotwornie dłużyła mi się ta książka. I boli mnie to tym bardziej, że wyczekiwałam jej premiery od pierwszego pojawienia się o niej informacji. No i niestety... odbiłam się.

Historia tocząca się w tajemniczych murach The Cloisters nie porwała mnie tak jak na to liczyłam. Bohaterowie wydawali mi się płascy, a sama Ann nie jest postacią, za którą chce się podążać. Dodatkowo relacje między wszystkimi okraszone są czymś... toksycznym. Za nikim z nich niestety tęsknić nie będę.

Do połowy mamieni jesteśmy magią sztuki i ezoteryki sprzed lat, muzealnym kurzem, zapachem niosącym się z ogrodów i skwarem Nowego Jorku, jednak... to nie wciąga. Dopiero ostatnia ćwiartka raczy czytelnika akcją, która wydaje mi się dość naciągana, urywana, jakby pisana na szybko. Coś mi nie gra w dynamice tej książki, niestety nie pozostanie w mojej pamięci.

Ale okładka i wydanie – przepiękne!

Plusami tej książki są oczywiście piękna okładka i barwione brzegi 💙
Cała historia jest ciekawa, ale nie porywająca niestety.
Na pewno dobrze zostało zobrazowane muzeum w którym akcja się toczy, poczułam się jakbym rzeczywiście dobrze poznała to miejsce, przeniosła się do niego w trakcie czytania 😉
Motyw toksycznych relacji był interesujący i połączył się w całość pod koniec książki 😉
Podobało mi się również nawiązanie do tarota i jego historii, przewidywania przyszłości, przeznaczenia.
Zobrazowanie Nowego Jorku jako miasta możliwości, w którym każdy może zacząć nowe życie i stać się kim chce, spełniać swoje marzenia - tak 😍
Opisy postaci mogłyby być dokładniejsze, bardziej szczegółowe, ciężko było mi sobie zobrazować poszczególnych bohaterów w trakcie czytania... Wolałabym również więcej relacji między Ann i jej matką, nie podobało mi się że matka została zepchnięta na bardzo daleki plan i właściwie odtrącona przez Ann.
Ogolnie książka jest dobra, myślę, że jest to pozycja warta przeczytania dla kogoś kto interesuje się tarotem 😉

Plusami tej książki są oczywiście piękna okładka i barwione brzegi 💙
Cała historia jest ciekawa, ale nie porywająca niestety.
Motyw toksycznych relacji był interesujący i połączył się w całość pod...

Zdecydowanie nie jest to książka dla mnie. Autorka wykorzystała i naprawdę ciekawie opisała element kart tarota, fajnie oddała klimat wróżenia z kart, ich magię i związaną z nimi symbolikę. Niestety, był to wątek zdecydowanie drugorzędny i krótkotrwały, bo pierwsze skrzypce grały toksyczne, dziwne, pospieszne relacje między bohaterami. Każdy z nich ożywał dopiero w kontakcie z główną bohaterką, poza tym pozostawali jakby nieruchomi i papierowi. Długo czekałam, aż wydarzy się coś, co popchnie fabułę do przodu, ale niestety nic takiego nie zauważyłam. Najlepszy wątek o kartach tarota, który zapowiadał mnóstwo emocji szybko się skończył i tylko jego nieśmiałe echa gdzieś tam jeszcze podrygiwały. Mało tutaj było mrocznego klimatu, tajemnice były bardzo rozwleczone, niedopowiedziane, powierzchowne. Niestety, ale rozczarowałam się. Zakończenie przyprawiło o delikatny dreszczyk, ale był niczym jeden zimny podmuch w bardzo duszy dzień - zapowiadał ukojenie, a szybko poszedł w niepamięć i utonął w spiekocie.

• Recenzenckie
  • Przeczytane 2024