Norwegian Wood

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pocket". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Dorota Marczewska, Anna Zielińska-Elliott
ノルウェーの森
wydawnictwo
Muza
typ
papier
Michele
7,34 (6302 ocen i 479 opinii)

Opis książki

(wydanie kieszonkowe) Powieść "Norwegian Wood", opublikowana w 1987 przyniosła Harukiemu Murakamiemu ogromny rozgłos. Napisana w Grecji i we Włoszech jest książką, którą przeczytał "każdy" w Japonii. Sam autor mówi, że było to dla niego wyzwanie - "Nigdy nie napisałem tego typu prostej powieści i chciałem się sprawdzić". Wiele osób myślało, że jest to powieść autobiograficzna, ale tak nie...

(wydanie kieszonkowe)

"Nigdy nie napisałem tego typu prostej powieści i chciałem się sprawdzić".
Wiele osób myślało, że jest to powieść autobiograficzna, ale tak nie jest.
"Gdybym napisał prawdę o moim własnym życiu, powieść nie miałaby więcej niż 15 stron."
Akcję umieścił autor w późnych latach 60-tych, symbolem etosu tych lat jest tytułowa piosenka Beatlesów "Norwegian Wood". Bohaterem jest młody człowiek Toru, zafascynowany piękną Naoko. Ich uczucie jest obciążone samobójczą śmiercią wspólnego przyjaciela i słabą konstrukcją psychiczną Naoko. Dramatyczne przeżycia bohaterów robią na czytelniku duże wrażenie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura/1441-norwegian-wood-...(?)

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Aria | 2010-08-11
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 04 grudnia 2009

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że jest napisana w dokładnie takiej samej tonacji, co tytułoea piosenka. Dla mnie każda książka ma swoją tonację, melodię czy dźwięk. Jedna ma więcej, inna mniej. Do każdej książki staram się dobierać jej własną ścieżkę dźwiękową. Do „Norwegian Wood" nie musiałam. Wystarczyło, że przeczytałam tytuł, znalazłam tę starą jak świat piosenkę Beatles'ów i...

„'Obudź się! Zrozum!'. Właśnie dlatego piszę tę książkę. Mam już taki charakter, że aby coś zrozumieć, muszę najpierw spróbować to zapisać."

O czym opowiada ta książka? W życiu każdego człowieka chociaż raz zdarzy się coś, czego pojąć nigdy nie zdoła. „Norwegian Wood" jest właśnie o czymś takim. Wiele zadanych pytań i żadnych odpowiedzi. Nie oczekujcie, że na końcu książki otrzymacie chociaż jedno rozwiązanie, to nie jest kryminał. To książka, przy której zadaje się pytania, lecz nie otrzymuje się żadnych odpowiedzi.

Napisana w mętnym, nostalgicznym nastroju była idealną książką na jesień....

ChicaDeAyer | 2014-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Murakamiego i od razu jestem na deskach. Totalnie znokautowana, rozbita wewnętrznie i bardzo poruszona.

Ta książka nie jest pozycją stricte rozrywkową, mimo to czyta się ją jednym tchem – bardzo odpowiada mi warsztat autora i jego lekkość w posługiwaniu się słowem. Przy okazji kreuje spokojny, wręcz nostalgiczny, chwilami melancholijny nastrój, któremu dałam się oczarować i zupełnie ponieść. Na 2 dni przepadłam w zgiełku Tokio i innych plenerach, które przewijają się w powieści Murakamiego, by towarzyszyć postaciom w ich drodze – którą zazwyczaj przebywają w odosobnieniu. Bo to nie tylko powieść o dorastaniu i trudnej miłości – samotność jednak wybija się na pierwszy plan. Jak ciężko z nią żyć i walczyć – zwłaszcza gdy dopada ona człowieka w tłumie, nawet gdy jest otoczony bliskimi.

Swoje otwarcie przygody z Murakamim uważam za wspaniałe – i chcę więcej!

Strega | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Książka zdecydowanie dla czytelników lubiących spokojne, nostalgiczne klimaty. Jest w niej spora dawka subtelnych uczuć. Młody chłopak pozostaje pod wpływem dwóch kobiet, zupełnie różnych charakterologicznie. Ich relacje naznaczone są z jednej strony namiętnością, z drugiej śmiercią. Sam bohater jest mało wyraźny. Ciągle miałam wrażenie, że to kobiety dominują, a on tylko dostosowuje się do okoliczności.
Przeczytałam wiele recenzji książki, wiedziałam więc czego mogę oczekiwać i nie zawiodłam się. Może nie było wielkiego "wow", jednak ta spokojna narracja spodobała mi się.

BeataBe | 2011-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2011

Na takie książki warto czekać. Warto przeczytać dziesiątki innych książek w poszukiwaniu takich jak ta. Moja znajoma przeczytała tę książkę przede mną i powiedziała - nudna książka o pustym życiu pustych młodych ludzi, szkoda czasu.
Nie zraziłam się i zaczęłam czytać. I mam teraz obraz, jak bardzo my ludzie się różnimy. Pusta książka? Puste życie? Taka opinia chyba najbardziej świadczy o jej czytelniku, o obrazie jego duszy. Niestety.
I jak tu nie być wyobcowanym outsiderem, samotnym w tłumie. Bo o tym jest ta książka i do takich ludzi ona pewnie najgłębiej dociera.
Bo kiedy nasze życie i niektóre książki nie są puste? Gdy wszystko wspaniale się układa, gdy przydarzają się nam w życiu wspaniałe rzeczy i wszystko kończy się happy endem, gdy jesteśmy zdrowi i szczęśliwi?
Po przeczytaniu tej książki i usłyszeniu opinii mojej koleżanki na jej temat, wiem teraz więcej. Otóż jestem pusta, moje życie też jest puste i lubię takie puste książki. I jestem z tego dumna.

Marlena | 2014-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Bardzo nostalgiczna opowieść o miłości, dorastaniu, a także - według mnie przede wszystkim - o stracie. O tym, jaką pustkę powoduje odchodzenie bliskich osób i o tym, że pewnych procesów nie da się zatrzymać.
Murakami rezygnuje tutaj z wplatania w tok narracji zdarzeń nieprawdopodobnych i fantastycznych, dlatego klimatycznie i stylistycznie blisko tej powieści do uprzednio czytanej przeze mnie "Na południe od granicy, na zachód od słońca".
Mija już kilka dni, odkąd przeczytałam i nadal nie potrafię "wyrzucić" tej historii z głowy. Urzekająca w swojej prostocie. Mnie zachwyciła.

Ag2S | 2010-08-10
Przeczytana: 29 lipca 2010

Jest to opowieść o chłopcu, który ma dar słuchania innych. Wszyscy szukają w nim oparcia, a nikt nie widzi, że on też ma swoje problemy.
Opowieść ta po prostu płynie i wypełnia nasze wnętrza swoim nostalgicznym nastrojem.
Książka dla tych, którzy nie boją się smutnych historii i którzy nie czekają na szczęśliwe zakończenia.
Prosta opowieść ale nie na jeden wieczór i nie do przeczytania "jednym tchem".
Powieść, do której chce się wracać przez kolejne wieczory, która dziwnie zaskakująco, bo taka niepozorna, wciąga.

Paweł | 2012-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

"Woda pasuje i do kwadratowego, i do okrągłego naczynia" - przysłowie japońskie

Popularność Murakamiego na skalę światową świadczy o pewnej przystępności twórczości tego autora. Literatura japońska pozostaje w świadomości czytelniczej odrobinę egzotyczną, trudną, niezbyt popularną, tym bardziej w Europie. Skojarzenie z pewną hermetycznością i kręgiem kulturowym, którego kody oraz mentalność stanowią osobliwie tajemniczą rycinę są również na miejscu. Wiele takich doświadczeń Czytelnik wyniesie z lektury "Norwegian Wood" albowiem jest to książka jak najbardziej w duchu kwitnącej wiśni.

Czym jest nostalgia w książce Murakamiego? Chyba pewną odautorską tęsknotą za młodością i pociągiem do zachodniego stylu życia. Taka nuta skrywa się gdzieś w tle. Odrobinę zależna od twórczego zamysłu ścieżka narratora w pierwszej osobie nie skłania do takiego zapatrywania ale pozostaje harmonijnie zespolona w otoczeniu rozrzewnionej tęsknoty za latami minionymi. Te ślady tworzą piękną melodykę tej...

Renax | 2014-05-10
Przeczytana: 09 maja 2014

Co napisać o książce autora, o którym śmiało można powiedzieć, że jest kultowy? Można się rozpływać, bo wszyscy lukrują, lub, jak to jest do mnie podobne, można być pod prąd mainstreamu.
Sięgnęłam po tego autora nawet nie z powodu jego popularności, bo to dla mnie zawsze był raczej argument przeciw, niż za, ale z powodu rekomendacji bardzo wrażliwej czytelniczki. Wreszcie przeczytałam jedną z książek Murakamiego i, choć nawet napożyczałam sobie kilka innych książek tegoż autora, to nie sięgnę po niego w najbliższym czasie. Po prostu autor mnie nie przekonał.
Jeśli miałabym opisać wrażenia naiwne, dotyczące tylko akcji i osób, to fabuła jest wzruszająca, sam Watanabe to człowiek wzbudzający sympatię swoją szczerością i poszukiwaniem prawdy. Naoko też, ale nie potrafię zrozumieć takiego zjednoczenia z przyjacielem, jak to opisuje mówiąc o Kizuki. Zresztą, to mi nasuwa jakieś konkretne skojarzenie literackie, może 'Wichrowe wzgórza'? Nie pamiętam.
Ale poza tę cukierkową warstwę...

carac | 2012-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Norwegian Wood

"Miałem raz dziewczynę, czy też raczej - ona miała mnie
Pokazała mi swój pokój, czyż nie jest ładny, norwegian wood?
Poprosiła, żebym został i usiadł gdziekolwiek,
Wiec rozejrzałem się wokół, ale nigdzie nie dostrzegłem krzesła

Usiadłem więc na dywanie i cierpliwie czekałem na odpowiedni moment, pijąc jej wino
Gadaliśmy do drugiej, po czym oświadczyła "Czas spać"
Powiedziała, że rano idzie do pracy i wybuchnęła śmiechem
Odparłem, że ja do pracy nie idę i wpełzłem do wanny, aby się przespać

A kiedy się obudziłem, jej już nie było, ptaszek odleciał
Wiec rozpaliłem ogień, czyż to nie ładnie, norwegian wood?"

The Beatles

I taki jest klimat tej powieści - łagodny, niby beztroski, a jednak dużo w niej samotności i strachu przed nią. Samobójstwa młodych ludzi, śmierć, ale i dużo seksu. Trzy jakże różne kobiety i on, będący jakby podporą dla nich, sam jednak zagubiony w swych uczuciach, ulegający pożądaniu, lecz chcący być uczciwym i odpowiedzialnym. Świat ludzi...

Arek | 2015-03-09
Przeczytana: 08 marca 2015

Nie wiem jak to się dzieje że czytając opisy zwyczajnego życia, jestem całkowicie nim zafrapowany. Druga rzecz która mnie zdumiewa to to, że "Norwegian Wood" jest napisane właściwie zwyczajnym językiem, a opisywane zdarzenia zostaną ze mną na długo.
Haruki Murakami jak twierdzi nie opisał w tej powieści swojego życia, skromnie przyznał że wystarczyło by ono na 20-30 stron a tu mamy prawie 500. Norwegian Wood to tytuł piosenki Beatels'ów, który pojawia się w utworze dosyć często. Nie słyszałem go niestety ale ponoć jest nostalgiczny, podobnie jak to dzieło. Mamy tu pokazane losy Watanabe, on jest narratorem, widzimy go z jego miłością Naoko, Kizukim który popełnił samobójstwo jako pierwszy, potem praenosimy się do Tokijskiego akademika, gdzie dzieli pokój z komandosem. Następnie poznaje Nagasawę, który namawia go na seks z przygodnymi dziewczynami, swego czasu poznaje on pewną dziewczynę której imienia nie pamiętam. Potem odwiedza Naoko w klinice psychiatrycznej, opis tych...

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach