Hiszpański na lekko

językoznawstwo, nauka o literaturze
Altenberg
2022-10-10
2022-10-10
hiszpański język hiszpański nauka hiszpańskiego nauka języka hiszpańskiego agata uczy

Założyłam tu konto specjalnie żeby napisać opinię. Uczę się sama od podstaw hiszpańskiego i ta książka się do tego nie nadaje. Generalnie mimo kilku drobniejszych minusów (jak przydługi wstęp o niczym, cytaty z seriali bez tłumaczeń, układ graficzny, ładny ale niepraktyczny, bo bardzo ściśnięte wiersze w stosunku do ogromu pustej przestrzeni dookoła) wydaje mi się to super książką ale tylko do POWTÓRKI I UTRWALENIA dla kogoś kto kiedyś się już hiszpańskiego uczył i potrzebuje sobie wszystko poukładać i przypomnieć, ale na początek? Absolutnie NIE. Już w pierwszym rozdziale dostajesz gar losowego słownictwa, które na start nie jest ci zupełnie potrzebne, myślisz, że w kolejnym rozdziale poćwiczysz te same słówka plus kilka nowych, żeby to utrwalić? Nic bardziej mylnego! Dostajesz gar kolejnych, przy czym to mnóstwo synonimów i słówek, których prawdopodobieństwo użycia przy podstawach komunikacji jest nikłe (dzik? sędzia?)Myślisz że skoro jest rozdział o np. zaimkach to będziesz mógł się skupić tylko na ćwiczeniu zaimków plus słownictwo którego się już nauczyłeś przez te dwa rozdziały? Jasne, dodaj sobie jeszcze tłumaczenie zdań w różnych czasach i formach gramatycznych, o których nie masz pojęcia i oprócz zajmowania czasu nic ci to nie daje i jeszcze tekst "śmiało korzystaj ze słownika", jakbyś miał inne wyjście. I kolejność nauki.... Jestem na rozdziale 6,wiem już jak jest " Twój, tamten, urzędnik wyższy rangą, cudowny, bezgłośnie", ale nie "ty". Dopiero w rozdziale 7 (53 strona) dowiadujesz się jak jest "Ja, ty.. " i pierwszy czasownik być. I nadal nie znasz podstawowych liczebników, nie umiesz się przedstawić ani powiedzieć dzień dobry. Ale oczywiście do rozwiązywania ćwiczeń z wcześniejszych rozdziałów potrzebujesz tych danych, więc zamiast się skupić na zagadnieniu z danego działu, musisz wiedzieć WSZYSTKO. Przerobię całość, ale na początek nie polecam, bo frustracja gwarantowana! Daleko mi do hiszpańskiego na luzie, korzystam równolegle z innych materiałów, bo gdybym opierała się tylko na tej pozycji, rzuciłabym naukę już dawno. Fajnie by było też pogrupować jakoś te słownictwo tematycznie i wtedy temat wyczerpać, przykładowo pojawia się słowa opisujące rodzinę (kobieta, żona, mąż) ale bez dziadek, córka, siostra obok. To samo z kolorami, dalej przymiotniki pogrupowane alfabetycznie, zamiast parami kontrastującymi (np. Dobry-zły). Nie ułatwia to nauki.

Świetnie przygotowana książka, wszystko jest logicznie wyjaśnione, i do tego z humorem. Elementy graficzne i rozrysowanie merytoryki pozwala na łatwe zapamiętywanie. Grama sama wchodzi do głowy 😀

Bardzo dobra książka do tego aby po kolei uczyć się hiszpańskiego. Gramatyka podana w przystępny sposób, porządkująca wiele zagadnień. Polecam!

Książka bardzo pomocna w opanowaniu podstaw gramatyki, ćwiczenia bardzo ciekawe, angażujące i pozwalające opanować przerabiany materiał. Dużo cytatów, ciekawostek. Ciekawa szata graficzna zachęca do nauki. Polecam

Uczę się hiszpańskiego sama od podstaw. Ta książka bardzo mi w tym pomaga. Świetnie napisana, dobrze wytłumaczona gramatyka. Dużo przykładów. Poleciłam innym osobom, które też jej używają. Czekam na kontynuację.

Książka świetnie napisana. Zagadnienia wyjaśnione dokładnie. Oprócz teorii znajdziemy ćwiczenia wraz z kluczem odpowiedzi. Świetna książka dla początkujących, tym bardziej zaawansowanym pozwoli utrwalić zdobytą już wiedzę. Dla mnie wielkim plusem jest duży format książki oraz nieco grubsze kartki. Polecam

Książka napisana w bardzo przystępny sposób. Wyjaśnia wiele zagadnień gramatycznych. Posiada mnóstwo ćwiczeń z kluczem, więc można sprawdzać poprawność udzielonych odpowiedzi.

Przerobiłam całą książkę i przyznam, że od początku miałam duże oczekiwania wobec niej. Znałam już kursy Agaty online wcześniej. Z plusów: książka napisana dosyć fajnym, luźnym językiem. Wiedza jest dobrze uporządkowana, podobały mi się liczne przykłady (często nawiązujące do współczesnej muzyki, seriali it'd) a zasady gramatyczne wyjaśnione przejrzyście i dla mnie wszystko było zrozumiałe. Natomiast jest parę rzeczy, które mi się nie podobały: dosyć liczne BŁĘDY, literówki, błędne odpowiedzi do niektórych przykładów w pojedynczych zadaniach. Bardzo mnie to zniesmaczyło, bo sprawiło że na początku, gdy nie wiedziałam że są jakieś błędy, czułam się "głupsza" niż mądrzejsza :) To sprawiło, że straciłam zaufanie i wiele odpowiedzi, które były podane na końcu książki kwestionowałam, bo nie wiedziałam czy rzeczywiście jest to ok czy nie. Musiałam sprawdzać w internecie podwójnie i poprawić niektóre z nich dla samej siebie, abym na przyszłość wiedziała, że były tam błędy. Zdarzały się niepoprawne tabelki z odmianą czasowników, źle odmienione pojedyncze słowa itd. W dodatku książka była promowana jako ta, która ma wyjątkowo wystarczająco dużo miejsca na ćwiczenia i zapisywanie zdań. Nie zgodzę się z tym, ponieważ wiele razy było tak, że na krótsze zdanie było przewidziane więcej miejsca a na dłuższe o wiele mniej, przez co trzeba było kombinować. Co do samych ćwiczeń to najbardziej podobały mi się te, gdzie trzeba było samemu tworzyć zdania tłumacząc je z polskiego na hiszpański. Szkoda, że takich nie było więcej, ponieważ zadania typu "układanie pojedynczych wyrazów z rozsypanki albo dopisanie pojedynczych liter tak aby powstał jakiś czasownik w danym czacie" wydają mi się bez sensu i nie uczą za wiele. Wg mnie szkoda miejsca w książce na takie zadania. Dodam, że mam pierwsze wydanie i możliwe że, te błędy o których pisze zostały już poprawione. Jednakże zapłaciłam pełną kwotę na książkę i to nie mało wg mnie , więc fajnie gdyby jakość szła z ceną.

Fantastyczna książka - porządnie uporządkowana treść, rozsądnie poukładany materiał, wytłumaczenia napisane prostym, zabawnym językiem i przyjemna do nauki szata graficzna. Jedynym minusem są chyba wtrącenia od wydawnictwa w stylu - "Książka Radka Kotarskiego jest bardzo ciekawa" 😆

Bardzo dobra książka! Zarówno treść, jak i format robią wrażenie. W końcu wróciłem do regularnej nauki, a ta książka jest do tego stworzona!

• Książki o książkach, języku i literaturze
  • TBR [Pile of Shame] [1]
  • WIsh list
  • Nowości
  • Na prezent
  • Linguistics
  • Językoznawstwo

Dodaj cytat z książki Hiszpański na lekko