matematyka
BethLuisNion

źródło okładki: zdjęcie

Papusza | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

MAMO, TATO, NUDZĘ SIĘ !!!

Rozpoczęły się wakacje i nasze latorośle czekają aby podrzucić im pomysł na świetną zabawę. Moją „wakacyjną książką” z okresu dzieciństwa była książka która stała w bibliotece u ojca i była nam, dzieciom, „wypożyczana” tylko w okresie wakacji.

Książka ta, Lilavati” Szczepana Jeleńskiego, nie uczy po szkolnemu matematyki lecz jest skarbnicą zagadek, łamigłówek, gier. Szczepan Jeleński nie był z wykształcenia matematykiem lecz inżynierem. Znajdziemy w tej książce zadania chińskie, hinduskie, greckie, arabskie, rosyjskie czy francuskie które swą egzotyką jeszcze bardziej nas fascynowały. Nie wszystkie łamigłówki oparte są na działaniach matematycznych, a jeśli trzeba zastosować matematykę, to tę najprostszą. Dlatego nazywana ta książka była „wakacyjną” bo co roku nasza wiedza matematyczna wzrastała i mogliśmy sięgać do coraz trudniejszych zagadek.

Książka podzielona jest na siedem części. W jednej części poznajemy anegdoty matematyczne, w innych ciekawe...

gooner92 | 2016-12-18

Kupiona i przeczytana jeszcze w liceum.

Matematyka - dla większości niezrozumiała, przez to uważana za nudną, w tej książce przedstawiona raczej jako rozrywka, trochę sztuka. Jeśli ktoś lubi matematyczne łamigłówki to zdecydowanie powinien po tę książkę sięgnąć.

Marysieńka | 2011-09-11
Przeczytana: 1972 rok

Lilavati była córką sławnego hinduskiego matematyka z XII w.Bhaskary, zwanego Acaria, czyli mędrzec. Jest to też tytuł jego pierwszego dzieła matematycznego Siddhanta, które dedykował córce. Słowo Lilavati znaczy - urocza, czarująca. Lilavati obdarzona była podobno wielkim matematycznym talentem. A książka pana Jeleńskiego, która za moich czasów szkolnych była niemal lekturą obowiązkową to zbiór anegdot i zagadek matematycznych. Jest to doskonała pozycja pozwalająca bliżej poznać królową nauk jaką niewątpliwie jest MATEMATYKA. Polecam.

Michal Zacharzewski | 2014-01-18

Jedna z moich ulubionych pozycji w dzieciństwie - zestaw świetnie dobranych zagadek logicznych i zadań matematycznych, oczywiście dopasowanych do poziomu człowieka młodego. Sporo można się z niej nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc.

Nuriel | 2011-08-18

Po prostu rewelacja. Lilavati to pierwsza książka jaką przeczytałem w życiu. Zajęło mi to kilka miesięcy, ale miałem chyba koło sześciu lat. Nadal chętnie do niej wracam :).

Jędrek | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 1970

Ulubiona książka mojego dzieciństwa. To ona nauczyła mnie nieszablonowego podejścia do rozwiązywania zadań matematycznych, a jednocześnie pokazała jaką to może sprawiać ogromną przyjemność. Pamiętam, że z początku nie udawało mi się rozwiązywać tych zadań albo rozwiązywałem je źle, ale po zapoznaniu się z rozwiązaniem brałem się za następne i w końcu zaczęło mi się udawać rozwiązywać nawet dosyć trudne. Ale ta książka to nie tylko zadania, lecz także almanach barwnych opowieści o matematyce i o życiu.

Anna | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dół 3
Przeczytana: 1965 rok

Ulubiona książka mojego dzieciństwa - studiowaliśmy ją razem z tatą nawet a może przede wszystkim na wakacjach. Przechwycona po latach czytana z zapartym tchem przez moje dzieci a teraz także wnuki. Matematyka jest fascynująca, trzeba tylko tak jak to potrafił Jeleński umieć o niej pięknie i zrozumiałym językiem opowiadać.

muzeum | 2015-06-24

Posiadam 2 wydanie tej książki, pożółkły papier sugeruje, że jest bardzo stara. Mimo swojego wieku książka jest bardzo ciekawa. przewrotnie dzięki niej nie nauczyłem się matematyki a programowania, bardzo dużą część zadań można potraktować jako napisz program, który...

| 2017-12-12

cudna książka, czytałam będąc dzieckiem. powinna trochę zachęcić do matematyki, tych którzy z zasady jej nie lubią. na pewno dobra pozycja dla miłośników łamigłówek :)

lopez | 2016-06-24

Druga, jakby, część książki "Śladami Pitagorasa", która jest absolutną klasyką zagadek matematycznych. Czytałem obie w dzieciństwie. Pamiętam jednak, że "Lilavati" mniej mnie wciągnęła. Chyba dlatego, że brakowało jej takiej lekkości i piękna, z jakimi przedstawione były zagadki w "Śladami Pitagorasa". Problemy w niej przedstawione były chyba też trochę bardziej złożone, co nie zachęcało mnie jako dziesięcioletniego dziecka, do zagłębiania się w nie tak samo jak w zagadki ze "Śladów Pitagorasa", które z tego co pamiętam przeanalizowałem wszystkie.