Lilavati

Okładka książki Lilavati Szczepan Jeleński
Okładka książki Lilavati
Szczepan Jeleński Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1954-01-01
1954-01-01
matematyka

MAMO, TATO, NUDZĘ SIĘ !!!

Rozpoczęły się wakacje i nasze latorośle czekają aby podrzucić im pomysł na świetną zabawę. Moją „wakacyjną książką” z okresu dzieciństwa była książka która stała w bibliotece u ojca i była nam, dzieciom, „wypożyczana” tylko w okresie wakacji.

Książka ta, Lilavati” Szczepana Jeleńskiego, nie uczy po szkolnemu matematyki lecz jest skarbnicą zagadek, łamigłówek, gier. Szczepan Jeleński nie był z wykształcenia matematykiem lecz inżynierem. Znajdziemy w tej książce zadania chińskie, hinduskie, greckie, arabskie, rosyjskie czy francuskie które swą egzotyką jeszcze bardziej nas fascynowały. Nie wszystkie łamigłówki oparte są na działaniach matematycznych, a jeśli trzeba zastosować matematykę, to tę najprostszą. Dlatego nazywana ta książka była „wakacyjną” bo co roku nasza wiedza matematyczna wzrastała i mogliśmy sięgać do coraz trudniejszych zagadek.

Książka podzielona jest na siedem części. W jednej części poznajemy anegdoty matematyczne, w innych ciekawe właściwości liczb, figury magiczne, szachownice, domino, i wiele innych gier które są doskonałą rozrywką dla całej rodziny.
Z książki mogą korzystać właściwie wszyscy. Najmłodsi do rozwiązania mają bardzo proste zadania które rozwijają logiczne myślenie, nieco starsi mogą zmierzyć się z nieco trudniejszymi zadaniami. Trudniejsze zadania mają podane rozwiązania.

To nie jest książka którą czyta się od razu „od deski, do deski”. To książka w której zabawa i matematyczna spostrzegawczość przynosi sporą dawkę ogromnej satysfakcji, a poznanymi anegdotami można zaimponować rówieśnikom po powrocie z wakacji. Uczy radości z poszukiwania i odgadywania rozwiązań egzotycznych zagadek, odkrywa historie związane z szachownicą, domino, czy możliwość odgadnięcia daty urodzin.

Dziś ta książka jest w moim posiadaniu i nie raz była pomocna przy świetnej zabawy z dorastającymi dzieciakami.
Gorąco polecam i życzę miłej zabawy którą z pewnością dostarczą pomysły z tej książki.

MAMO, TATO, NUDZĘ SIĘ !!!

Wspaniała matematyczna rozrywka :)

Wspaniała matematyczna rozrywka :)

Ulubiona książka mojego dzieciństwa - studiowaliśmy ją razem z tatą nawet a może przede wszystkim na wakacjach. Przechwycona po latach czytana z zapartym tchem przez moje dzieci a teraz także wnuki. Matematyka jest fascynująca, trzeba tylko tak jak to potrafił Jeleński umieć o niej pięknie i zrozumiałym językiem opowiadać.

Kupiona i przeczytana jeszcze w liceum.

Matematyka - dla większości niezrozumiała, przez to uważana za nudną, w tej książce przedstawiona raczej jako rozrywka, trochę sztuka. Jeśli ktoś lubi matematyczne łamigłówki to zdecydowanie powinien po tę książkę sięgnąć.

Kupiona i przeczytana jeszcze w liceum.

Druga, jakby, część książki "Śladami Pitagorasa", która jest absolutną klasyką zagadek matematycznych. Czytałem obie w dzieciństwie. Pamiętam jednak, że "Lilavati" mniej mnie wciągnęła. Chyba dlatego, że brakowało jej takiej lekkości i piękna, z jakimi przedstawione były zagadki w "Śladami Pitagorasa". Problemy w niej przedstawione były chyba też trochę bardziej złożone, co nie zachęcało mnie jako dziesięcioletniego dziecka, do zagłębiania się w nie tak samo jak w zagadki ze "Śladów Pitagorasa", które z tego co pamiętam przeanalizowałem wszystkie.

Ulubiona książka mojego dzieciństwa. To ona nauczyła mnie nieszablonowego podejścia do rozwiązywania zadań matematycznych, a jednocześnie pokazała jaką to może sprawiać ogromną przyjemność. Pamiętam, że z początku nie udawało mi się rozwiązywać tych zadań albo rozwiązywałem je źle, ale po zapoznaniu się z rozwiązaniem brałem się za następne i w końcu zaczęło mi się udawać rozwiązywać nawet dosyć trudne. Ale ta książka to nie tylko zadania, lecz także almanach barwnych opowieści o matematyce i o życiu.

Posiadam 2 wydanie tej książki, pożółkły papier sugeruje, że jest bardzo stara. Mimo swojego wieku książka jest bardzo ciekawa. przewrotnie dzięki niej nie nauczyłem się matematyki a programowania, bardzo dużą część zadań można potraktować jako napisz program, który...

Jedna z moich ulubionych pozycji w dzieciństwie - zestaw świetnie dobranych zagadek logicznych i zadań matematycznych, oczywiście dopasowanych do poziomu człowieka młodego. Sporo można się z niej nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc.

Lilavati była córką sławnego hinduskiego matematyka z XII w.Bhaskary, zwanego Acaria, czyli mędrzec. Jest to też tytuł jego pierwszego dzieła matematycznego Siddhanta, które dedykował córce. Słowo Lilavati znaczy - urocza, czarująca. Lilavati obdarzona była podobno wielkim matematycznym talentem. A książka pana Jeleńskiego, która za moich czasów szkolnych była niemal lekturą obowiązkową to zbiór anegdot i zagadek matematycznych. Jest to doskonała pozycja pozwalająca bliżej poznać królową nauk jaką niewątpliwie jest MATEMATYKA. Polecam.

Po prostu rewelacja. Lilavati to pierwsza książka jaką przeczytałem w życiu. Zajęło mi to kilka miesięcy, ale miałem chyba koło sześciu lat. Nadal chętnie do niej wracam :).

• Matematyka
  • Matematyka