Podręcznik mądrości tego świata

Wydawnictwo: Philed
poradniki
jaguśka

Jak mówi autor w przedmowie:"Zestawiłem w tym podręczniku niektóre przykazania mądrości, których nauczyłem się w ciągu mojego długiego życia od dawnych mędrców. (...) Z faktu, iż jest się wyznawacą jednej wiary, nie wynika, by nie należało znać innych. Przeciwnie: kto odrzuca jakiś pogląd, powinien wiedzieć, co odrzuca (...)Książeczka, którą oddaję w ręce czytelnika jest książeczką prowokacyjną."

Felzmann | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Rzecz antychrześcijańska i pewnym sensie antyhumanistyczna. I to jest ksiądz? Coś tu zgrzyta. Nie zmienia to faktu, że jestem zachwycony.

Pazaak | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Jedna z tych książek, które potrafią zmienić myślenie o 180 stopni, świetne, głębokie przemyślenia, nie tylko dla filozofów. Króciutka, czyta się z zapartym tchem.

Ania | 2016-08-11

Pozycję tę poznałam dzięki jednemu z wykładowców na Uniwersytecie Rzeszowskim. Z początku nie wiedziałam czego mogę się spodziewać po jej przeczytaniu. Teraz jednak jestem bardzo zadowolona ,że trafiła ona do moich rąk. Z przyjemnością za jakiś czas do niej powrócę i to z pewno ścinie jeden raz.

EmaxDomina | 2014-07-06
Przeczytana: 1994 rok

Ogólnie o tym, jak nie przeżyć głupio swojego życia. Krótko, zwięźle i na temat. Zupełnie pod prąd Kościołowi katolickiemu w jego masie i ogólnym przekazie. Zresztą autor za życia nie był ulubieńcem pałaców biskupich. Książka nie do przeczytania tylko do nieustannego czytania. Najbardziej praktyczny poradnik jak żyć przyzwoicie, pożytecznie i bez stresu, a potem spojrzeć śmierci spokojnie w oczy. Nie znam osób niezainteresowanych tematem - więc książka dla każdego.

Stanisław Bobrowski | 2014-09-25

Uważam ,że źródłem cierpienia każdego z Nas jest przede wszystkim niewiedza ( bądź wiedza niejasna, bezużyteczna), natomiast do głębokiej prawdy tj. tej zakorzenionej emocjonalnie i duchowo ( nie tylko na poziomie intelektualnym), dającej specyficzne poczucie wytchnienia, każdy sam musi dochodzić długo, cierpliwe i niezłomnie.
Moim zdaniem "przykazania" wypunktowane przez Autora mogą stanowić niezwykle cenny drogowskaz w życiu poszukujących...
Polecam i napewno powrócę do niej jeszcze nie jeden raz !!!

Przeczytana: listopad 2011

Zobowiązujący tytuł tej pozycji nie jest wcale na wyrost. Józef Bocheński naprawdę popełnił podręcznik mądrości. Książka bardzo
oszczędna w treść, bardzo logiczna, bezbłędna.
Katolicki duchowny, zwolennik eutanazji.
Żeby pełniej zrozumieć filozofię autora, polecam najpier przeczytać jego bardzo ciekawą autobiografię.

Agata | 2015-02-05

Porządek, jak to u logika. Choćby dla samej przyjemności, jaką daje precyzyjne definiowanie i rozróżnianie pojęć, warto książeczkę przeczytać. Ważne: moralność i mądrość to dwie, całkowicie inne, dziedziny. Myliłam je ze sobą. Wiem nawet dlaczego: za młodu człowiek bohaterem chce być, mądrość zaś nieco zajeżdża tchórzostwem i wazeliniarstwem. Teraz, kiedy miłe mi jest coraz bardziej przyjęcie pierwszego przykazania mądrości, trzeba by .. zmądrzeć. Bardzo ciekawy dodatek o bogobojności z pięknym rozróżnieniem bogobojności strachu i bogobojności miłości. Religijność, zwykle nadpobudliwa i w konwulsjach, leży tu pod narkozą, poddawana fachowej chirurgicznej sekcji.

vivarto | 2012-09-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Filozofia
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Jakże dobrze śp. Ojciec Profesor musiał znać się na ludziach... Święte, jakże mądre, słowa:
"Bądź ostrożny w stosunkach z innymi ludźmi."
"Dopóki go lepiej nie poznasz, uważaj każdego spotkanego człowieka za złośliwego głupca."
"Dawaj innym możliwie mało informacji o sobie."
Książka jest genialna w swej prostocie, trafności i logiczności.

W zasadzie nie ma co pisać. Można się zgadzać lub nie zgadzać, ja się zgadzam i w większości zawartość pokrywa się z moimi spostrzeżeniami.

Rozzmek | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016