Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Niezwykłe, perypetie, wynalazki
popularnonaukowa
dona

NIEZWYKŁE PERYPETIE WIELKICH ODKRYĆ I WYNALAZKÓW, Juliusz Jerzy Herlinger To nie sucha encyklopedia, ale książka wręcz przygodowa o czym niech poświadczą tytuły dwóch wybranych na chybił trafił rozdziałów: "Rozdział, w którym mowa jest o Indiach, Turkach i Arabach, o królach i geografach, a także o perypetiach trzech pływających trumien i ich dowódcy"; "Rozdział, w którym żelazne konie mnożą się na całym świecie, a także dowiadujemy się, jak pewien kolejarz pokonał potężną flotę i wdrapywał się na najwyższe szczyty". Dodam, że jest tych rozdziałów około 50, zgromadzonych w następujących częściach: Jego Królewska Mość Przypadek; O trzech potomkach grubej bani; Na wagę złota; Wielkie nieporozumienia; Kalejdoskop odkryć i wynalazków; Fabryki wynalazków. Sporo ilustracji.

Czytałam tę książkę z zaciekawieniem. Niestety od natłoku informacji i nie posiadaniu tak chłonnego umysłu, jaki chciałabym posiadać, nie zapamiętałam tyle ile należałoby się spodziewać. Jest to przyjemna lektura, momentami zabawna, uzupełniająca luki w informacjach wyniesionych ze szkoły.

Margita | 2015-11-20

Książka napisana z myślą o młodszym czytelniku, ale i starszy przeczyta ją z przyjemnością. Napisano ją przystępnym i barwnym językiem, dzięki czemu czyta się ją jak powieść przygodową. Zawiera mnóstwo ciekawostek i anegdot dotyczących sławnych wynalazków. Wspaniale i bezboleśnie uzupełnia wiedzę wyniesioną ze szkoły ;)

cho_mik | 2016-01-05
Przeczytana: 1985 rok

Od razu mówię, że to raczej książka dla młodszej młodzieży, choć pewnie dorosły też ją przeczyta z zainteresowaniem. Czytałem ją w podstawówce i była dla mnie objawieniem. Autor z wielką erudycją omawia najróżniejsze odkrycia i wynalazki, podają mnóstwo faktów, ciekawostek, anegdot. I nawet jeśli po jej przeczytaniu nie będziemy chcieli zostać wynalazcami, to dowiemy się dużo o otaczającym nas świecie, szczególnie w kwestii "a skąd się wzięło...?".

Czytane b.dawno; utkwił mi w pamięci rozdział o pierwszych rowerach i to, że nie pompka jak dzis, lecz szpicruta była na obowiazkowym wyposażeniu rowerzystów, zeby móc odganiać psy! W zasadzie do dzisiaj nic sie nie zmieniło.

krisu | 2012-05-30
Przeczytana: 2000 rok

książka rewelacja. szczerze polecam.

lusia1212 | 2018-04-22
Na półkach: 2018, Przeczytane