Dlaczego kot mruczy: O czym mówi nam zachowanie kota

Tłumaczenie: Krystyna Chmiel
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Catwatching: The Essential Guide to Cat Behaviour
83-05-13400-8
kot
popularnonaukowa
alith

Wykopaliska z czasów starożytnego Egiptu dowodzą, że kot był juz udomowiony około trzech i pół tysiąca lat temu. Każdy dzisiejszy kot nosi w sobie dziedzictwo przodków - niezwykłą wrażliwość zmysłów, wymowne sygnały głosowe, język ciała i zaskakującą ludzi umiejętność zachowania się w terenie. Kot jest zwierzęciem, które prowadzi pewnego rodzaju podwójne życie. Z jednej strony żyje z...

Kot jest zwierzęciem, które prowadzi pewnego rodzaju podwójne życie. Z jednej strony żyje z człowiekiem w bardzo pufałych stosunkach, a z drugiej zachowuje wyjątkową niezależność. Można się o tym przekonać, obserwując swojego pupila uczestniczącego w kocim życiu towarzyskim.

Desmond Morris obserwował koty prawie pół wieku. Jako zoolog opiekował się różnymi przedstawicielami rodziny kotowatych - od jaguarów po domowe mruczki, także swoje własne. Z tej racji nieraz zadawano mu pytania dotyczące zachowań kotów. W niniejszej książce odpowiedział nie tylko na te pytania, lecz także na takie, które nikomu nie przyszłyby nawet do głowy. Okazuje się, że w gruncie rzeczy niewiele wiemy o złożonej psychice kota, jego zachowaniach społecznych i płciowych, przyczynach agresji czy zwyczajach łowieckich. Desmond Morris pokazuje, ile niespodzianek kryje w sobie to pełne wdzięku zwierzę.

[Książka i Wiedza, 2000]

Karolina | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Krótka ksiązeczka w formie pytań o kocie zachowania i naturę. Przyznam, że może być ciekawostką, ale na początku drogi zgłębiania kociej natury. Jeśli już trochę się wie, robi się raczej nudna.

Aneta | 2011-03-02

bardzo dobra książka opisująca życie kota. nigdy wcześniej nie pomyślałam że kot to tak skąplikowane zwieże