Napoleoniada

1998-01-01
1990-01-01
83-87071-02-1
Napoleon Bonaparte epoka napoleońska cesarstwo Francja

Kilka wywiadów plus zbiór wybranych esejów/artykułów napisanych przez Łysiaka w latach 70'. Mało w nich obiektywizmu, dużo barwnych szczególików. Te mikrohistorie nie wzbogacają wiedzy, za to skutecznie pozwalają zużyć nadmiar wolnego czasu.
Przejrzałem ten zbiorek dowiadując się więcej o samym Łysiaku.

Przejrzałem ten zbiorek dowiadując się więcej o samym Łysiaku.

Od dłuższego czasu staram się szukać nowych wyzwań, stąd pojawiają się u mnie tacy autorzy jak Nesbø, Djakow czy Glukhovsky a będą i inni ;)
Co jednak począć jeśli ciągnie wilka do starego lasu, a tym lasem jest... "Napoleoniada" ostatniego bonapartysty Waldemara Łysiaka. Jakie to uczucie wrócić do starych tekstów, po lekturach domorosłych znawców "histerii",
którymi się nawet człowiek chwalić nie chce. Po tekstach pełnych przekłamań, przemilczeń, sprzeczności pisanych tylko dla odpowiedniego wrażenia... Napiszę wprost... CUDOWNE!!! A przecież i Łysiak nie jest zawodowym historykiem. Jednak czym jest pasja wobec pustosłowia zalewającego półki księgarskie z etykietą "historia".

którymi się...

Zbiór najciekawszych jego publikacji i wywiadów. Świetne, ale zgodnie z deklaracją muszę zacząć w inny sposób:
Trzy poprzednie recenzje historycznych książek Łysiaka (niehistorycznych nie recenzuję i nie toleruję) zaczynałem słowami:
"Mój młodszy kolega szkolny (Szkoła nr 35 im Bolesława Prusa na Saskiej Kępie) Waldemar Łysiak (ur.1944) napoleonistą był, jest i będzie, a w ogóle to inteligent. Wiem również, że kolekcjonował ex-librisy. Nie czytuję jego książek zaangażowanych politycznie i żałuję, że odszedł od swojego powołania tj spraw architektury, historii i kultury."
I ten wstęp jest moim znakiem rozpoznawczym. Amen.

W "Przedmowie" pada zastanawiające pytanie (za Zbigniewem Świechem):
"Czy jest prawdą, że Bonaparte nie istniał, tylko Łysiak go wymyślił, żeby trochę zarobić?"

Niniejszym zapewniam, że Napoleon naprawdę istniał, a całe zamieszanie powstało wskutek zamiany młodzieńczego hobby Łysiaka, w profesję. Bo od małego teleturnieje o Napoleonie wygrywał, aż nagle mu odbiło i zaczął publikować. Właśnie ten zbiór uświadamia czytelnikowi, ile starań poczynił Łysiak, aby ktoś chciał chociaż najkrótszy jego artykulik zamieścić. Jednocześnie poziom tych publikatorów wymusił na autorze dostosowanie języka do masowego odbiorcy. Umieszczone, po każdym artykule, miejsce publikacji - żenuje: "Przekrój", "Stolica", "Kulisy", itd, itp. Przecież w tamtych latach Wojtek Młynarski śpiewał:
"...Inteligencie 'Przekrojowy' jak ciasno w twojej głowie..."
Na drugą część pytania odpowiem: "pecunia non olet", chociaż paradoksalnie chęć zysku kierowała Łysiakiem zawsze, POZA tematami związanymi z jego pasją. Początki jego kariery pisarskiej były trudne; nawet po wydaniu paru książek, utyskiwał, że nie chcą go do Związku Literatów przyjąć, a takiego Himilsbacha przyjęli...
Nie potrafię powstrzymać się od dygresji, że Janek zapytany w ZLP o swój dorobek pisarski, szczerze odpowiedział:
"Cztery sztuki: 'Monidło', 'Przepychanka', trzecia u Zdziśka w piwnicy, a czwartą podpieprzyli”.
I Himilsbacha przyjęli, a Łysiaka (wtedy) - nie.

Reasumując: wybór przemyślany, większość pozycji mnie nieznana, bo kto by dał radę czytać wszystkie te piśmidła, wszystko niezmiernie ciekawe i umiejętnie przedstawione, a że autor z tych, których osobę trzeba odróżniać od dzieła to nie pierwszy, ani ostatni przypadek.

Kompendium cytatów Napoleona, mnóstwo ciekawych historii z okresu Napoleona, ale sam Napoleon jest często tylko w tle. Sporo śmiesznych historii (Kawaleria mosrka na delfinach) oraz "plotek" z tego ciekawego okresu.

Zbiór lekko napisanych i niezwykle różnorodnych artykułów Łysiaka, w których z pewnością każdy zainteresowany epoką napoleońską znajdzie coś dla siebie.

Geniusz Łysiak polega na tym, że nie będąc zawodowym historykiem ma otwartą głowę i zna się na rzeczy bardziej niż niejeden dyplomowany ekspert. Do tego ma o wiele większą swobodę w poszukiwaniu i docieraniu do źródeł, bez liczenia się, że musi się przed kimś opowiadać z rezultatów kwerendy, ze swojego sposobu myślenia i postrzegania określonych spraw, jak również i nie czuje na swoich plecach presji związanej z jedyną słuszną interpretacją, gdyż każda inna, niż ta przyjęta i pieczołowicie przekazywana byłaby nie do zaakceptowania. Swoje badania finansuje sam, więc naukowa wolność ogromna. Zwłaszcza odczuwalna kiedy uderza po mitach i legendach i zrzuca z piedestału tych, którzy w panteonie naszych bohaterów są uznawani za świętych i nietykalnych. Odbrązawianie to proces, który trwa równie długo co tworzenie kultu. I jest znacznie trudniejszy kiedy dotyczy narosłych przez pokolenia mocno zakodowanych w pamięci historycznej, wzbogaconej przez epigonów i wszelkiej maści pochlebców i ideologów, którym określony przekaz i wykreowany obraz bardzo pasuje do wizji jaka chcą narzucić innym. To taka ukryta, ba, można powiedzieć świetnie zakamuflowana forma manipulacji, dla dobra, czyli w końcu celu wyższego, abyśmy nie ujawniajmy innego oblicza autorytetów, bo im to de facto nie zaszkodzi a odbiorcom tak. Trwanie w iluzji to trwanie w kłamstwie, ale też trwanie w bezpieczeństwie znanego, a wszystko co nieznane, nowe wyzwala lęk i niepokoi. Koncepcja poszukiwań Łysiaka zawsze jednak jest jednoznaczna i czytelna, trudna prawda, ale prawda, a nie jej namiastki lub kłamstwa. Nie waha się więc rozprawić, z poczuciem wielkiej straty dla naszego samopoczucia, z autorytetem Mickiewicza, pokazuje i odsłania wszystkie jego słabości, szczególnie te dotyczące niechlubnego okresy fascynacji Mickiewicza hochsztaplerem i oszustem jakim był Towiański, agent Rosji, który swoimi wizjami mającymi pseudo mistyczny i religijno-narodowy charakter zaślepił umysły wielu, w tym samego wieszcza. Który podsuwa do jego łoża swoją agentkę, by ta i przez zmysły mogła manipulować Mickiewiczem. Mocno rozprawia się Łysiak z wszystkimi, którzy negują rolę i postawę Napoleona w sprawach Polski i Polaków. Korsykanin zawsze dotrzymywał danego nam słowa. Podważa rożne ustalenia i pomówienia, jakoby Bonaparte chciał nas oszukać i tylko wykorzystać bazując na naszym narodowym poczuciu dumy i honoru. Ujawnia szereg nieznanych faktów z życia Cesarza, ale i pokazuje wiele ciekawych postaci tamtego okresu. Zaskakuje informacjami, że pierwsza łódź podwodna powstała za czasów Cesarstwa, ze na jego służbie byli korsarze. Opowiada o niewiernych sługach i tych, którzy swego wodza nie opuścili w potrzebie. Odsłania oblicze cesarza nie tylko jako wodza i stratega, ale również wrażliwego pisarza i czułego mężczyznę, łasego na wdzięki kobiece. Rozprawia się z pogłoskami o rzekomej impotencji. Gro informacji to również opowieści o Księciu Józefie, wielkim i lojalnym żołnierzu i patriocie, ale i kobieciarzu, który zawsze kierował się zasadami i mimo wielu pokus i prób skorumpowania go był wierny Napoleonowi aż do swojej śmierci w nurtach Elstery. Taki jest ten napoleoński świat autora. Barwny, inspirujący, ciekawy. A przede wszystkim prawdziwy, żywy, krwisty, nie przekoloryzowany, ale i nie nadmuchany, autentyczny od początku do końca. Nie można przejść obojętnie. Temat wciąga, a lekkość słowa i umiejętność zaciekawienia i prowadzenia czytelnika, to niezaprzeczalne atuty Łysiaka.

Wyborna pozycja, jak wszystko Łysiaka o Napoleonie i Polakach walczących
za odzyskanie niepodległości. Znajdziecie tutaj kilka historii o dzielnych szwoleżerach, a także wiele dygresji, np., na temat o zachowania Kościuszki w czasach napoleońskich.

Wyborna pozycja, jak wszystko Łysiaka o Napoleonie i Polakach walczących

Każda kolejna przeczytana napoleońska książka Łysiaka, czyni mnie coraz większym apologetą Cesarza. Napoleoniada odkłamuje wizerunek ,,boga wojny'' i przedstawia liczne, nieznane fakty z jego życia. Poznajemy Napoleona nie tylko jako stratega, męża stanu, ale też jako literata, fortyfikatora i po prostu; człowieka, z którym pod czysto ludzkim kątem odnajduję kilka wspólnych płaszczyzn. Łysiak wręcz miażdży, przytłacza faktami, których logika nie podlega najmniejszej dyskusji.

Eseje i artykuły pierwszego polskiego Napoleonisty. Posiadam na mojej napoleońskiej półce.

Jeżeli jesteś chętny/a na przygodę z Napoleonem i ciekawostkami z jego życia, to sięgnij po tę książkę. Dowiesz się takich rzeczy, o których nie śniłeś, że to zasługa Napoleona.

• Łysiak
  • Napoleon