Der Besuch der Alten Dame
Lugal

Dramat Friedricha Dürrenmatta ukazuje konflikt interesu zbiorowości i jednostki, podaje w wątpliwość obowiązujące normy etyczne. Kiedy do miasteczka Gullen w Szwajcarii przybywa Klara Zachanassian, życie wszystkich mieszkańców zostaje odmienione raz na zawsze. Pewnego dnia obywatele zubożałego szwajcarskiego miasteczka dowiadują się, że przyjedzie do nich z wizytą była mieszkanka Gullen, która jednak musiała kiedyś stąd

Kamasz | 2013-09-10
Przeczytana: 09 września 2013

"Życie jest poważne, sztuka jest wesoła".
Kiedy przyjeżdża tytułowa starsza pani, ekscentryczna miliarderka, ubogie miasteczko prosi ją o dotację, o pomoc. Kobieta ma ku temu powody, ale stawia jeden warunek.
Życie w Gullen całkowicie się zmienia, zdawałoby się na lepsze, choć warunek nie został jeszcze spełniony. Starsza pani chce jedynie "kupić sprawiedliwość" za okrągły. Miasteczko w pełni świadomie zmierza ku katastrofie, choć oficjalnie zachowują doskonałe pozory...

Autor odcina się od satyryczności tekstu i odniesień do rzeczywistości. Zapewne dlatego, że tak okrutnej satyry, ludzkość nie powinna puścić mu płazem.
Niekwestionowane arcydzieło.

Ev_ | 2011-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Porwał mnie ten dramat - ku mojemu nieukrywanemu zaskoczeniu. Głownie groteskowy i przerysowany, łatwy i przyjemny w czytaniu. Mamy tu mechanizm działania małej społeczności i chwiejność ludzkiej moralności.
Autor oferuje nam naprawdę wiele poważnych problemów i tragedii ubranych tak, że nie raz śmiałam się w trakcie czytania.

Lucy | 2016-01-10
Na półkach: Po niemiecku, OJN, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Ku mojemu zaskoczeniu, ta książka okazała się dość interesująca. Mamy tu niezwykłą historię, której towarzyszy osobliwy czarny humor, w oryginalnej wersji językowej wprost wyśmienity. Groteskowe i przerysowane postacie dodają smaczku, a łatwość w odbiorze sprawiła, że przeczytałam ten dramat niezwykle szybko.

paprotkowa | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Ilość utworów dramatycznych, które czytam na studiach można już przeliczać na metry albo kilogramy, co sprawia, że po jakimś czasie ten gatunek zaczyna nużyć. A jednak niekiedy trafia się taka perełka jak "Wizyta starszej pani" Durrenmatta, że znowu aż jest się ciekawym, co jeszcze się odkryje :)

zimt89 | 2010-10-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Cudownie groteskowa, przepełniona czarnym humorem oraz skłaniająca do przemyśleń o tym, jak człowiek może wyzbyć się ludzkich odruchów, gdy idzie o pieniądze. Nie tylko dla miłośników niemieckiej literatury.

Za plus uważam galerię cudownie przerysowanych postaci.

PMat | 2016-07-19
Lukrecja91 | 2016-02-19
Na półkach: 52 w rok, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 17 lutego 2016

Z tą historią jestem związana od lat i mam wrażenie, że przez cały czas siedzi mi ona z tyłu głowy. Nie potrafię tego dobrze wytłumaczyć. Nie jest tak, że o niej ciągle myślę, ale gdy czasem przychodzi mi na myśl to czuję, jakby moje myśli zmierzały do niej od tych miesięcy, kiedy myślałam o niej poprzednim razem. Czasem czuję się tak jakbym myślała o starym przyjacielu, z którym nie utrzymuję już kontaktów, może jak o pierwszym chłopaku. To ten rodzaj sentymentu.

Historię tę poznałam wiele, wiele lat temu za sprawą lokalnego teatru, który wystawiał właśnie tę sztukę. Grał w niej ktoś z mojej rodziny, więc często byłam na próbach, widząc jak to wszystko się rozwija. Byłam wtedy zafascynowana tą historią, postacią Klary i tym wszystkim, co działo się na scenie. Kiedy myślę o tym teraz, jestem pewna, że większości rzeczy z tej sztuki wcale nie rozumiałam, ale nie zabroniło mi to interpretować jej na swój sposób. Sztukę znałam niemal na pamięć, widziałam ją wiele razy i nawet teraz...

Mahima | 2014-01-30
Na półkach: Dramaty, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Trochę przerażają ludzie opisywani w książce, ich zachowanie w obliczu moralnego problemu "być czy mieć".
Czyta się przyjemnie, książka dobitna, fabuła ciekawa. Chociaż nie przepadam za dramatami, to ten jest łatwy w odbiorze i ciekawy.

avrayenne | 2011-12-29
Na półkach: Diamenty, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2011

Wizyta strasznej pani, czyli krótki, dobrze napisany utwór, zwracający uwagę na pogoń za pieniądzem dzisiejszej (i nie tylko!) ludzkości, a także inne nękające nas problemy moralne.
Przyjemny, rozbudowane didaskalia pozwalają wyobrazić sobie akcję. Warte przeczytania, a pochłania się w jeden dzień.

Jonasz | 2013-02-03

Jeden z najlepszych dramatów XX wieku. Czytałem raz i więcej nie chcę bo chodziłem struty i przybity przez parę dni. Tak dobre i przejmujące jak Władca Much czy Myszy i Ludzie. Koniecznie trzeba przeczytać. Tylko ci ludzie przybijają...