Der Besuch der Alten Dame
Lugal

Dramat Friedricha Dürrenmatta ukazuje konflikt interesu zbiorowości i jednostki, podaje w wątpliwość obowiązujące normy etyczne. Kiedy do miasteczka Gullen w Szwajcarii przybywa Klara Zachanassian, życie wszystkich mieszkańców zostaje odmienione raz na zawsze. Pewnego dnia obywatele zubożałego szwajcarskiego miasteczka dowiadują się, że przyjedzie do nich z wizytą była mieszkanka Gullen, która jednak musiała kiedyś stąd

| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Mój ulubiony dramat. Znakomity pomysł wyjściowy autor rozwija posługując się przerysowanym momentami humorem, a na koniec okazuje się że mamy do czynienia z rasowym moralitetem. Szkoda, że współcześnie jest to tytuł zapomniany, podobnie zresztą jak cała twórczość szwajcarskiego pisarza. Polecam gorąco

Kapitan Human | 2013-09-10
Przeczytana: 09 września 2013

"Życie jest poważne, sztuka jest wesoła".
Kiedy przyjeżdża tytułowa starsza pani, ekscentryczna miliarderka, ubogie miasteczko prosi ją o dotację, o pomoc. Kobieta ma ku temu powody, ale stawia jeden warunek.
Życie w Gullen całkowicie się zmienia, zdawałoby się na lepsze, choć warunek nie został jeszcze spełniony. Starsza pani chce jedynie "kupić sprawiedliwość" za okrągły. Miasteczko w pełni świadomie zmierza ku katastrofie, choć oficjalnie zachowują doskonałe pozory...

Autor odcina się od satyryczności tekstu i odniesień do rzeczywistości. Zapewne dlatego, że tak okrutnej satyry, ludzkość nie powinna puścić mu płazem.
Niekwestionowane arcydzieło.

Ev_ | 2011-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Porwał mnie ten dramat - ku mojemu nieukrywanemu zaskoczeniu. Głownie groteskowy i przerysowany, łatwy i przyjemny w czytaniu. Mamy tu mechanizm działania małej społeczności i chwiejność ludzkiej moralności.
Autor oferuje nam naprawdę wiele poważnych problemów i tragedii ubranych tak, że nie raz śmiałam się w trakcie czytania.

| 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2015, OJN, Po niemiecku
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Ku mojemu zaskoczeniu, ta książka okazała się dość interesująca. Mamy tu niezwykłą historię, której towarzyszy osobliwy czarny humor, w oryginalnej wersji językowej wprost wyśmienity. Groteskowe i przerysowane postacie dodają smaczku, a łatwość w odbiorze sprawiła, że przeczytałam ten dramat niezwykle szybko.

paprotkowa | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Ilość utworów dramatycznych, które czytam na studiach można już przeliczać na metry albo kilogramy, co sprawia, że po jakimś czasie ten gatunek zaczyna nużyć. A jednak niekiedy trafia się taka perełka jak "Wizyta starszej pani" Durrenmatta, że znowu aż jest się ciekawym, co jeszcze się odkryje :)

W miasteczku Güllen panuje wielkie poruszenie. Mieszkańcy niecierpliwie oczekują na przybycie miliarderki Klary Zachanassian. Czy występ chóru i serdeczne powitanie wynikają z sympatii do kobiety? Okazuje się, że nie. Mieszkańcy są za to pragmatyczni - liczą na to, że Klara dzięki swemu majątkowi pomoże uratować podupadające miasteczko. Klara rzeczywiście składa obietnicę pomocy finansowej (i to znacznej). Stawia jednak warunek. Warunek, który wydaje się nie do spełnienia i który prowadzi do powstania konfliktu tragicznego. Jak postąpią mieszkańcy? Odsyłam do dramatu Dürrenmatta.

Szwajcarski dramaturg w swym utworze podejmuje problem winy i kary (niczym w tragedii antycznej). W sposób niezwykle sugestywny ukazuje siłę pieniądza i sposób jego oddziaływania na ludzi.

Rozwój wypadków zdaje się udowadniać słuszność stwierdzenia Szymborskiej: "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". Bo to przecież w sytuacjach skrajnych człowiek podejmuje ważne decyzje i zachowuje się w określony...

zimt89 | 2010-10-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Cudownie groteskowa, przepełniona czarnym humorem oraz skłaniająca do przemyśleń o tym, jak człowiek może wyzbyć się ludzkich odruchów, gdy idzie o pieniądze. Nie tylko dla miłośników niemieckiej literatury.

Za plus uważam galerię cudownie przerysowanych postaci.

Viki | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Pomimo bardzo ciekawego pomysłu na sztukę i problemu, który podejmuje Autor, w ostatecznym rozrachunku książka rozczarowała mnie. Zawiedzione oczekiwania były tym większe, że przed lekturą "Wizyty starszej pani" przeczytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat.

Sztuka swą konstrukcją nawiązuje do antycznej tragedii i porusza takie toposy jak: wina i kara, sąd i przeznaczenie, czy krzywda i zemsta.

Motorem całej akcji jest swoista vendetta tytułowej starszej pani za doznane w młodości krzywdy. Claire Zachanassian niczym antyczna Medea jest bezwzględna i pozbawiona skrupułów, obce jest jej uczucie litości i przebaczenia. Uważa, że wszystko można kupić. Mówi o tym w ten sposób:

"Człowieczeństwo, moi panowie, jest podporządkowane giełdzie milionerów, jeśli ktoś rozporządza takim kapitałem jak mój, stać go na stworzenie sobie własnego ładu świata. Świat ze mnie zrobił dziwkę, teraz ja zrobię z niego burdel. Kto nie może bulić, a pragnie uczestniczyć w rozkoszach życia, ten musi...

LibraryGirl | 2016-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2016

Z tą historią jestem związana od lat i mam wrażenie, że przez cały czas siedzi mi ona z tyłu głowy. Nie potrafię tego dobrze wytłumaczyć. Nie jest tak, że o niej ciągle myślę, ale gdy czasem przychodzi mi na myśl to czuję, jakby moje myśli zmierzały do niej od tych miesięcy, kiedy myślałam o niej poprzednim razem. Czasem czuję się tak jakbym myślała o starym przyjacielu, z którym nie utrzymuję już kontaktów, może jak o pierwszym chłopaku. To ten rodzaj sentymentu.

Historię tę poznałam wiele, wiele lat temu za sprawą lokalnego teatru, który wystawiał właśnie tę sztukę. Grał w niej ktoś z mojej rodziny, więc często byłam na próbach, widząc jak to wszystko się rozwija. Byłam wtedy zafascynowana tą historią, postacią Klary i tym wszystkim, co działo się na scenie. Kiedy myślę o tym teraz, jestem pewna, że większości rzeczy z tej sztuki wcale nie rozumiałam, ale nie zabroniło mi to interpretować jej na swój sposób. Sztukę znałam niemal na pamięć, widziałam ją wiele razy i nawet teraz...

Mahima | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Dramaty
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Trochę przerażają ludzie opisywani w książce, ich zachowanie w obliczu moralnego problemu "być czy mieć".
Czyta się przyjemnie, książka dobitna, fabuła ciekawa. Chociaż nie przepadam za dramatami, to ten jest łatwy w odbiorze i ciekawy.