Opowiadania i opowieści. Wybór

Anton Czechow Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II klasyka
1989-01-01
1989-01-01
Natalia Gałczyńska, Maria Dąbrowska, Irena Bajkowska, Aleksander Wat, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Brzęczkowski, Jerzy Wyszomirski, Zofia Kaczorowska, Maria Mongirdowa, Jan Brzechwowie
Ossolineum
literatura rosyjska opowiadania rosyjskie

Na półkach: , , , , ,

Cóż można napisać o opowiadaniach Czechowa, by nie popaść w banał?

Ten egzemplarz z BN jest w mojej bibliotece od lat, zaczytany, posklejany, ale wciąż co jakiś czas odświeżany przeze mnie, męża lub starszego syna.
Tym razem przypomniałam sobie tę mistrzowską prozę w formie audiobooka, którego wspaniale, niedościgle czyta Marian Opania.

Zbiór zawiera najbardziej znane...

Nic nie poradzę, że powszechnie fetowany Czechow zdaje mi się nudny i przewidywalny, a tytuł jednej z jego nowelek – „Spać się chce” – idealnie oddaje moje wrażenia czytelnicze.
Próbowałam czytać te historyjki pojedynczo, próbowałam ciurkiem, ale efekt pozostawał nieodmiennie niezbyt satysfakcjonujący. Zmysł obserwacyjny i zrozumienie dla uciskanych tego świata to za mało,...

Klasyka w najlepszym wydaniu.

Czechow to arcymistrz krótkiej formy.

To jedna z tych niepozornych, a ulubionych. Wypada tylko żałować, że szkolna uczniowska brać, a później większość szanownych dorosłych nie ma pojęcia o istnieniu takich książek. Polecam czytać - w całości i po części. Ponownie, razem i w samotności.

Jestem pozytywnie zaskoczona. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie takiego poczucia humoru i lekkości w opowiadaniach.

Opowiadania zawarte w tym wydaniu to lektura ciekawa, ale i dziwna. Jest coś dziwnego w treści tych opowiadań. Są to rozmaite sceny z życia ludzi przeciętnych, ale i tych wysoko postawionych. W świecie tych opowiadań rządzi koteria, układy i pieniądz. Obcujemy ze zdecydowanie negatywnym obrazem Rosji. Z drugiej zaś strony to obujemy z wytworną konwencją literacką jaką jest...

• Literatura rosyjska
  • Chcę w prezencie