Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Buddyzm, religia, filozofia
religia
Revenga

Książka przedstawia rdzeń nauk buddyjskich, jakim jest filozofia pustki, na podstawie klasycznego tekstu Czandrakirtiego Wprowadzenie na środkową drogę (wraz z tybetańskimi komentarzami VIII Karmapy Mikjo Dordże i Dżamgöna Miphama) oraz tekstów Nagardżuny (wraz z komentarzami Czandrakirtiego i Dżamgöna Miphama). W swej zewnętrznej warstwie przypominająca sceptycyzm filozofia buddyjska ukazana jest jako niezwykle konsekwentna procedura uwalniająca umysł od zbędnego filozoficznego balastu, który zamiast ukazywać rzeczywistość, tylko ją przesłania. Pustka okazuje się więc narzędziem, z którego korzysta się w imię niewyrażalnego doświadczenia rzeczywistości w całym jej bogactwie niedającym się zamknąć w żaden filozoficzny opis.

źródło opisu: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,67.php

źródło okładki: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,67.php

mzyo | 2011-08-10

Czytelnicy wychowani w ''kulturze zachodu'' mogą mieć wielki problem ze zrozumieniem koncepcji pustki. Proszę się jednak nie zniechęcać. Za każdym kolejnym razem z tekstu będziecie rozumieć więcej.
Wykład jest systematyczny, napisany dość przystępnym językiem i ciekawy.
Polecam.

Patryk Bogajewicz | 2018-01-24