Okładka książki Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka
Artur Przybysławski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry religia
religia
Wydawnictwo Iskry
2018-03-19
2018-03-19
buddyzm

„Świat jest tylko umysłem „ oraz „ Pustka jest radością” to dobre książki, które czytałoby się znacznie łatwiej gdyby autor darował sobie komentowanie świata i opowiadaniu prywatnych anegdotek damsko-męskich Artur Przybysławski pomimo swojej głębokiej wiedzy na temat umysłu , świadomości magazynujacej i nota bene DUALISTYCZNEGO doswiadczania świata widzi binarnie. Kobiety sprowadza do „ odzielnego gatunku , widzi świat w seksualnych czarno-białych barwach. Jest seksistą, z czego jest nawet dumny. Niemal w każdym rozdziale podkreśla swoja meską supremacje co bardzo przeszkadza w odbiorze tej ksiązki ; poprostu trzeba zaciskać zęby żeby jej nie wyrzucić przez okno.

Polecam jako wstęp do komentowanej rozprawki 3 Karmapy 'Namsie Jesie'.

Polecam jako wstęp do komentowanej rozprawki 3 Karmapy 'Namsie Jesie'.

Gdy patrzy się na przedmiot, przedmiotu nie ma; widzi się umysł.
III Karmapa

Obowiązkowa pozycja dla zwolenników filozofii buddyzmu tybetańskiego i wszystkich tych którzy interesują się umysłem.

12 rozdziałów w których Artur Przybysławski tłumaczy, że świat jest tylko umysłem.
Od ogółu do szczegółu i odwrotnie, a wszystko w żartobliwy sposób. Pojawiają się również schematy ułatwiające zrozumienie tematu świadomości uwarunkowanej, pierwotnej i nie tylko.

Choć sam temat nie jest prosty, to za pomocą wyjaśnień autora taki się staje.

Wartościowa pozycja napisana przez znawcę tematu.

Do takich książek się ciągle powraca, a one otwierają przed nami coraz to ciekawsze tajemnice których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Z pewnością zabiorę ją na bezludna wyspę.

11 gwiazdek na 10 :)

Gdy patrzy się na przedmiot, przedmiotu nie ma; widzi się umysł.
III Karmapa

Jest to książka prezentująca pewne założenia filozofii buddyjskiej napisana przez znawcę tematu, co jest bardzo ważne w tego typu publikacjach. Kumpelski styl trochę zwodzi ponieważ sugeruje intelektualną lekkość omawianych zagadnień, które okazują się wcale nie takie lekkie. Książka daje do myślenia, a ciężkawe żarty przydają jej uroku.

Artur Przybysławski w książce „Świat jest tylko umysłem” przedstawia podstawowe założenia filozofii buddyjskiej. Wyjaśnia, że świat w którym żyjemy jest nie niczym innym jak tylko umysłem. Brzmi dziwnie, ale autor za pomocą żartobliwych przykładów udowadnia, że takie stwierdzenie jest zdecydowanie bardziej logiczne niż założenie istnienia realnego świata na zewnątrz. Przyjęcie założenia, że świat jest tylko umysłem otwiera drogę ku wolności i radości, co jest celem buddyjskiej ścieżki. Daje ona możliwość wykorzystania niezwykłego potencjału naszego umysłu, który zwykle pozostaje uśpiony i nieuświadomiony. Bo jeśli świat byłby umysłem, to wystarczy zmienić umysł i wraz z nim zmieni się świat. To my decydujemy o tym, w jaki sposób przeżywamy świat....

Autor trudne pojęcia wyjaśnia na luzie i ze sporym poczuciem humoru. Bawi się każdym skojarzeniem, pojęcia filozoficznie ilustruje przykładami wziętymi z życia. Nie stroni od żarcików i wygłupów. Czyta się płynnie i z uśmiechem na twarzy. W ten sposób z łatwością można zrozumieć to, nad czym od setek lat głowią się filozofowie buddyjscy.

Książkę czyta się dobrze, momentami nieco ciężej, bo wymaga głębszego przemyślenia. Ale tego przecież należy spodziewać się po książce filozoficznej. Moim zdaniem, książki z tej serii mają prawdziwy potencjał wspomagania przebudzenia, na naszą prawdziwą naturę, tzn. mogą pomagać w transformacji życia.

"Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka", trzeba przyznać, że w tym tytule jest coś, co potrafi pobudzić naszą ciekawość. Jak to możliwe, żeby świat był zwykłym umysłem i w każdej chwili mógł prysnąć niczym bańska mydlana i po prostu przestać istnieć? Czy w tej filozofii jest jakieś ziarno prawdy, a my naprawdę jesteśmy wytworem wyobraźni jakiegoś bóstwa? Oczywiście jest to kwestia wiary, jednak nie zaszkodzi wziąć pod uwagę takiej ewentualności.

W tej recenzji nie mam na celu przekonywać nikogo do zainteresowania się buddyzmem, bo oczywiście każdy z nas może wierzyć w co chce i nikt nie powinien nad tym jakoś specjalnie filozofować, dlatego też zamiast tego w paru zdaniach opiszę wam fabułę tej książki, a właściwie opisywane w niej tematy i od razu przejdę do konkretów.

Buddyzm to religia opierająca się na filozofii Buddy, która jak mantrę powtarza wypowiedziane przez niego zdanie "Świat jest tylko umysłem". Autor tą opowieścią stara się nam przekazać, jak bardzo spójne i logiczne to twierdzenie, mimo iż na pozór wydaje się czymś szalonym, wręcz irracjonalnym.

Korzystając z żartobliwych przykładów, Artur Przybylski stara się oprowadzić nas nieco po fundamentach buddyzmu, przedstawić go z nieco innej strony, jednak w głównej mierze skupia się na przekazaniu nam, jak ważna dla wyznawców tej filozofii jest doskonałość i potencjał naszego umysłu.

Mimo iż książka ta nie jest jakoś specjalnie gruba, muszę przyznać, że przebrnięcie przez jej treść było dla mnie nie lada wyzwaniem. Wiele razy nabawiłam się bólów głowy przez zbyt liczne filozoficzne spostrzeżenia, przez co mimo iż jej treść mogłaby być naprawdę ciekawa, nie wspominam jej najlepiej. Dla osoby, która okazjonalnie spotykała się z buddyzmem, odkrywanie tej książki może okazać się nie lada wyzwaniem, a z racji iż spotkałam się z tą filozofią tylko parokrotnie, czuję, że tego typu literatura do mnie nie trafia i raczej nie zdecyduję się sięgnąć po podobne opowieści.

Jednak zawarte w niej informacje w pewnym sensie wynagradzają mi cały trud, który musiałam włożyć w przebrnięcie przez tę opowieść. Buddyzm jest naprawdę ciekawą religią, a osobiście sądzę, że od czasu do czasu warto poszerzyć swoje horyzonty, więc odpowiedź, czy warto zapoznać się z tą książka pozostawiam w waszych rękach.

Powiem tak, jeżeli już wcześniej interesowaliście się tego typu literaturą, sądzę, że "Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka" powinna przypaść wam do gustu, jednak osobiście nie czuję się przekonana.

Cała recenzja: https://1stowarzyszenieksiazkoholikow.blogspot.com/2018/04/swiat-jest-tylko-umysem-artur.html

Z pewnością już niejednokrotnie spotkaliście się z nazwą "buddyzm", czy to z brzmienia, jakichś książek, bądź też innych źródeł, jednak czy zastanawialiście się, jak tak naprawdę prezentuje się ich filozofia? Przyznam szczerze, że parę razy przeszukiwałam najróżniejsze strony w poszukiwaniu odpowiedzi, jednak żadna z nich nie dostarczyła mi tylu faktów, co ta książka....